Archeologinės avalynės paroda: istorijos ir apie žmones, ir apie batus

Ar kada pagalvojote, kad mūsų istoriją gali papasakoti… batai? Batai, kuriuos avime, saugome, dovanojame ar jais puikuojamės? Ką jie pasako apie mus ar žymiai anksčiau gyvenusius žmones, jų darbus, nuostatas ir pomėgius, vyravusią politiką? Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Gdansko archeologijos muziejumi ketvirtadienį, spalio 16 d., 18 val. atidaro tarptautinę parodą „200 batų – 700 metų“, kurioje bandys atsakyti į visus šiuos klausimus.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje vyksianti paroda atskleis, ką nuo XII iki XVIII amžiaus avėjo miesto aukštuomenė ir eiliniai gyventojai, kokios buvo avalynės mados, iš kur jos atėjo, kas darė joms įtaką? Kiekvienas eksponatas papasakos apie to laikmečio Gdansko, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Kernavės gyventojų įpročius ir pomėgius, statusą, sunkius laikus ir meilės istorijas.

Autentiški įrankiai ir batų rekonstrukcijos pristatys batsiuvystės amatą ir jo evoliuciją. Kitas, itin ryškus šios parodos teminis pasakojimas – vaikų avalynė, kuri įvairių kasinėjimų metu aptinkama ypač retai.

„Per unikalius archeologinius radinius papasakosime septynių šimtų metų, penkių skirtingų miestų ir jų gyventojų istoriją, kurioje avalynė tampa liudininku to, kaip keitėsi laikmetis, technologijos, žmonių savimonė ir požiūris į kasdienį kiekvieno šiandien dėvimą apavą – batą“, – parodos žinutę apibūdino Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.

Parodos lankytojas galės apžiūrėti ir pačiupinėti pagal tikrus archeologinius radinius atkurtos avalynės rekonstrukcijas, o specialių edukacijų metu ir ją pasimatuoti.

„200 batų – 700 metų“ – tai didžiausia tarptautinė archeologinės avalynės paroda Lietuvoje, jos pagrindu tapo vertingiausi archeologiniai radiniai iš Gdansko archeologijos muziejaus ir Lietuvos nacionalinio muziejaus. Pastarojo radiniai – ankstyviausia vilniečių avalynė – specialiai šiai parodai atrinkti, restauruoti ir eksponuojami pirmą kartą.

Kiekvieną šeštadienį nuo spalio 26 iki gruodžio 14 d. į parodą atvykę ir bilietą įsigiję lankytojai galės pasirinkti nemokamas veiklas: 11 val. pažintiniai užsiėmimai šeimoms batų tema arba 15 val. ekskursijos-užsiėmimai suaugusiems.

Parodą „200 batų – 700 metų“ remia Lietuvos kultūros taryba. Parodos draugai Vilniaus miesto savivaldybė, UAB „Media Traffic“, „Salamander“, „Caffeine“, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai, Kernavės archeologinės vietovės muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus.

 

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti socialiniame tinkle „Facebook“ https://www.facebook.com/lnmuziejus/ ir internetiniame puslapyje http://www.lnm.lt/

 

Kontaktinė informacija:
Arminas Šileikis
Lietuvos nacionalinio muziejaus Viešųjų ryšių specialistas
Tel. +370 673 04145
[email protected]