Audiofestivalis „Banguoja“ įpusėjo: komandos rekomendacijos

Festivalio „Nepatogus kinas“ organizatorių vasaros projektas – audiofestivalis „Banguoja“ įgauna pagreitį. Daugybė lankytojų Radvilų rūmų dailės muziejuje įsikūrusioje festivalio erdvėje jau spėjo pasimėgauti įkvepiančiomis audiodokumentikos kūrinių perklausomis, gyvomis tinklalaidžių įrašų sesijomis bei kitomis vaizduotę žadinčiomis veiklomis. Festivalis tęsis iki rugpjūčio 26 dienos, o tiems, kas dar nespėjo atrasti šio neįtikėtinai intymaus žanro, organizatoriai pateikia keletą asmeninių rekomendacijų.

Festivalio programos sudarytojos Vaidos Pilibaitytės rekomendacijos

Nanna Hauge Kristensen „Širdies formos“

Kai pabūni septynias valandas ant ledo, kas vyksta tavo viduje?“ – švelniai klausia autorė žvejoti išsiruošusio senolio. „Protas nutyla ir nurimsta,“ – atsako jis. „Tada užsinori kiek ilgiau pagyventi. Užuot atsidavęs mirčiai.“ Atokios Grenlandijos atokiame kaime mirtis arti kaip ir danų menininkės mikrofonas: jis fiksuoja po lokio kailio kelnėmis apvilktomis kojomis grugždantį sniegą, ruonio riebalus nuo odos gremžiantį peilį ir gyvenimą, kuris prieš pabaigą sulėtėja, paryškindamas tai, kas žmogui visą laiką buvo svarbu. Kūrinys „Prix Marulic“ festivalyje šiemet įvertintas pagrindiniu apdovanojimu.

Eva De Groote, Ruben Nachtergaele „Lietaus šauklės“

Iš pažiūros įprastas pokalbis prie tvenkinio kurkiant varlėms netikėtai liuokteli į magišką ir garsiškai margą pasaulį, kur gyvūnai sprendžia, lis ar nelis. Trumpame kūrinyje iš ciklo „Miesto pasakėčios“ autoriai žaidžia su tuo, kas tikra ir įsivaizduojama, o kartu subtiliai ragina permąstyti žmogaus vietą mūsų negrįžtamai išderintoje gamtoje. Kūrinys įvertintas prestižiniuose festivaliuose – festivalyje „HearSay“ – „FEARLESS“ apdovanojimu, ir yra 2021 m. „Third Coast“ festivalio finalininkas.

Indrė Kiršaitė „Aš nesusikalbu su tėvais – jie palaiko Rusiją“

Atrodo, kad Lietuvoje įprasta apie Rusijos karą prieš Ukrainą galvoti juoda-balta kategorijomis, nes daugumai visiškai aišku, kas agresorius, o kas auka. Ši NARA kolektyvo dokumentika praveria duris namų, kur vyksta paralelinė kova su Rusijos propagandos malūnais, įsisukusiais kai kuriose šeimose. Nors pasakojime girdime tik vieną pusę – prorusiškai nusiteikusių tėvų vaikus, kurie atvirai pasakoja, ką išgyvena nesutardami su jais – tai svarbus ir gilus žvilgsnis į retai iš arti matomą reiškinį šito karo kontekste.

Cicely Fell „Šaukiniai“

Radijo mėgėją Vladą karas įkalino mažame bute penktame daugiabučio aukšte Kyjivo centre. Šeimą išsiuntęs į Lenkiją, jis liko vienas su žiurkėnu vardu Pelė ir savo radijo imtuvais. Vladas vaikšto į slėptuvę ir atgal, klausosi Ukrainos oro gynybos numuštų raketų, o gaudydamas žinias iš fronto pagauna ir rusų pilotų pokalbių nuotrupų. Nors jo fonas – užsitęsęs žiaurus karas, šitas pasakojimas – jautrus meilės laiškas radijui ir pasauliui, kuriame yra baisių ir raminančių garsų, o taip pat vilties signalų ir nematomų bangų, kuriomis galima nusiųsti bei gauti žinią apie tai, kad gyvenimas tęsiasi. Kūrinys „Prix Marulic“ festivalyje šiemet pelnė sidabrinį apdovanojimą.

Labai raginu klausytis su ausinėmis.

Festivalio koordinatorė Karolina Latvytė Bibiano dalinasi: „Labiausiai laukiu gyvų tinklalaidžių įrašų. Šią savaitę vyks tinklalaidžių „Dialogas“ bei „NARA“ įrašų sesijos, kurias norisi parekomenduoti visiems“.

„Dialogas“ – vis sparčiau populiarėjanti tinklalaidė apie psichologiją. Gyvoje ir visiems norintiems atviroje sesijoje psichologai Gediminas Tumėnas ir Vitalijus Gafurovas nagrinės labai svarbią pervargimo temą. Kaip ilsimės? Kaip nesiilsime? Kodėl ilsimės ir nepailsime?

Atsakingos žurnalistikos erdvė „NARA“ renginio dalyvius kvies į bendrą diskusiją apie nesaugumą. Tai ypač aktualus klausimas šių dienų kontekste – kai šalią mūsų vyksta Rusijos karas Ukrainoje, negrįžtamai keičiasi klimatas ar taip dažnai pastebimas visuomenės . susipirešinimas. Renginyje NARA tinklalaidės kūrėjas, žurnalistas Karolis Vyšniauskas kvies kolegas iš skirtingų saugumą tiriančių sričių – psichologus, ekonomistus, gynybos specialistus, sociologus ir kitus – pasidalinti, kaip dabarties visuomenės būseną mato jie. Pokalbyje kertinę rolę turės ir lankytojai – jie bus kviečiami išsakyti savo su nesaugumo tema susijusias patirtis.

Festivalio koordinatorės Juditos Ragauskaitės favoritas – iš Prancūzijos kilusios tarptautinės viešosios teisės doktorantės Yasminos Hamlawi jautrus asmeninis pasakojimas „Perlas“ apie moterų teises, jo perklausa vyks rugpjūčio 21 d. Radvilų rūmų dailės muziejaus rūsyje. Taip pat Judita kviečia pasimėgauti ir kitais festivalio būstinėje pristatomais trumpaisiais kūriniais – keliuose ekranuose veiks instaliacija, kurią galima aplankyti viso festivalio metu, muziejaus darbo laiku.

Negalinčius atvykti į festivalio renginius gyvai, organizatoriai kviečia repertuaro kūrinių klausytis internetu – visa programa yra vieša ir prieiname festivalio svetainėje.

Daugiau informacijos ir pilna programa: https://www.banguoja.lt/

Festivalio turinio partneris – LRT radijas, projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Partneriai – Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Radvilų rūmų dailės muziejus ir LTG link.