Čiurlionio namuose Norvegijos nacionalinės šventės dieną skambės Edvardo Griego kūriniai

Gegužės 17-oji, Norvegijos Konstitucijos diena – didžiausia šios šiaurės šalies šventė. Simboliškai ji paminėta bus ir Vilniuje – čia įsikūrusiuose Čiurlionio namuose suskambės norvegų muzikinės kultūros patriarcho Edvardo Griego muzika. Tęsiant projekto „Europos muzikos takai“ renginius, į Lietuvą šio kompozitoriaus kūrinių programos pristatyti atvyksta smuikininkas Redi Shypheja ir pianistė Mariam Kharatyan.

Simboliška, kad E. Griego kūrinių koncertas įvyks būtent Čiurlionio namuose. Šiuos du kompozitorius jungia ne tik jų reikšmė savo tautų muzikinei kultūrai, tačiau ir Leipcigo kultūrinė aplinka, o ir pedagogas Carlas Reinecke – jo mokiniais skirtingu metu buvo abu kompozitoriai. Koncerto Čiurlionio namuose metu skambės E. Griego pjesės solo fortepijonui, o taip pat – sonata smuikui.

Tiek R. Shypheja, tiek M. Kharatyangimėir pirmuosius žingsnius muzikoje žengti pradėjo ne Norvegijoje, tačiau jau kurį laiką būtent šioje šalyje jie tęsia savo muzikines karjeras. Smuikininkas R. Shypheja gimė Albanijoje, ten pradėjo muzikos mokslus, vėliau dar tobulinosi Vokietijoje, kol galiausiai magistro studijas tęsti nusprendė Norvegijoje. Menininkas dažnai koncertuoja tiek kaip solistas, tiek kaip kamerinių ansamblių ar orkestrų narys. Už emocionalų ir energingą atlikimą vertinamas smuikininkas 2018 m. tapo UngKlassisk konkurso nugalėtoju.

Kharatyan – armėnų kilmės pianistė, laikoma viena universaliausių savo kartos atlikėjų. Tarptautiniu mastu ji žinoma tiek kaip solistė, tiek kaip kamerinių ansamblių narė. Nuo 2012 m. Norvegijoje gyvenanti ir koncertuojanti menininkė, čia baigė magistrostudijas, o dabar pati dėsto Agderio universitete. 2017 m. ji debiutavo Jungtinėse Valstijose, kur surengė armėnų muzikos rečitalius Montclaire, Niudžersyje ir Vašingtone. M. Kharatyan yra kelių tarptautinių muzikos konkursų laureatė, nuolatos dalyvaujanti žymių pedagogų meistriškumo kursuose.

„Europos muzikos takai“ – tai bendras Čiurlionio namų ir partnerių iš Norvegijos ir Vokietijos projektas. Trejus metus vyksiančių jo veiklų centre – kompozitoriai Edvardas Griegas, Clara Schumann ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Projekto renginiuose, kurie apima koncertus, parodas, ekskursijas, forumus ir diskusijas, nagrinėjami šių menininkų kultūriniai ryšiai, užsimezgę per bendrą, nors ir skirtingu laiku išgyventą, Leipcigo kultūrinę aplinką.

Gegužės 17 d.,18 val.Čiurlionio namuose – smuikininko Redi Shypheja ir pianistės Mariam Kharatyan koncertas. Programoje –Edvardo Griego kūriniai.

 

Įėjimas laisvas
Renginio rėmėjas Lietuvos kultūros taryba.
Bendrai finansuojama pagal Europos Sąjungos programą „Kūrybiška Europa“.