„Dansema“ – daugiau nei spektakliai vaikams! 15 kūrybinės veiklos metų, pilnų naujų idėjų, iniciatyvų, pradžių ir pasiekimų!

Kiek užtrunka sukurti naują kultūros sritį? Kaip pakeisti visuomenės požiūrį į teatro kūdikiams prasmę ir reikalingumą? Kaip išreikšti pagarbą mažųjų auditorijai ir atsakingai kurti spektaklius vaikams? Tai klausimai, į kuriuos atsakyti ir diskutuoti kviečia šokio teatras „Dansema“, pradėdamas savo naują, jubiliejinį, penkioliktą sezoną.

„Dansema“ – vienintelis teatras Lietuvoje, kryptingai kuriantis šokio spektaklius išskirtinai tik vaikams, švenčia savo veiklos 15-os metų jubiliejų. Ta proga kviečia visus, užaugusius su „Dansema“ ar tik pradedančius su ja susipažinti, švęsti „Dansemos“ gimtadienį 2022 m. spalio 9 d. Menų spaustuvėje Vilniuje. Jubiliejinį 15 sezoną „Dansema“ pasitinka Lietuvos kultūros tarybos ir Vilniaus miesto savivaldybės dalinai finansuojamu projektu „Dansema – daugiau nei spektakliai vaikams“, kurio programa siekia atskleisti „Dansemos“ pradėtas iniciatyvas, pasiūlytas ir išvystytas idėjas, nacionalinius ir tarptautinius pasiekimus.

„Kai 2005 metais Švedijos kultūros atašė Chris Schenlaer supažindino su Švedijos patirtimi šiuolaikinio šokio spektaklių vaikams srityje, kol nepamačiau gyvai tų spektaklių, nelabai suvokiau, kaip tai galima daryti, nors kūriau spektaklius suaugusiems žiūrovams ir tuo pačiu metu dirbau pedagoginį darbą mokykloje, kūriau spektaklius su vaikais“ – prisimena „Dansemos“ įkūrimo iniciatorė, meno vadovė ir choreografė dr. Birutė Banevičiūtė. „Nesitikėjau, kad spektakliai vaikams man suteiks galimybę taip ilgai šokti, pratęsti mano profesinę karjerą ir atrasti naują jos kontekstą, kuris suteikia man tiek daug džiaugsmo ir prasmės“ – mintimis dalijasi nuo 2008 m. „Dansemos“ direktore dirbanti ir per penkiolika metų „Dansemoje“ sušokusi daugiau nei 800 spektaklių Giedrė Subotinaitė.

Nuo to pirmo susipažinimo ir neaiškios minties bei abejonių įvyko didžiuliai kultūriniai pokyčiai scenos meno vaikams srityje, kuriuos per penkiolika metų inicijavo B. Banevičiūtė ir „Dansema“. Dėka kryptingos ir nuoseklios „Dansemos“ veiklos buvo sukurtas tvirtas šiuolaikinio šokio spektaklių vaikams ir jaunimui pagrindas Lietuvoje, daugiau nepriklausomų trupių ir menininkų pradėjo kurti šokio spektaklius jaunajai auditorijai, susiformavo įvairialypė spektaklių kūdikiams pasiūla, atsirado edukaciniai šokio, teatro užsiėmimai kūdikiams, pradėta tiksliai nurodyti auditorijos, kuriai skiriamas spektaklis, amžius ir kt.

Daugelis teatro, šokio kritikų „Dansemą“ įvardina kaip šokio spektaklių vaikams lyderę ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Per penkiolika veiklos metų „Dansema“ sukūrė keturiolika šokio spektaklių įvairaus amžiaus vaikams, nuo 0 iki 10 metų, pasirodė trisdešimtyje užsienio šalių nuo JAV iki Japonijos, nuo Norvegijos iki Indijos, nuo Ispanijos iki Ukrainos, nuo Prancūzijos iki JAE. „Dansemos“ spektakliai ne kartą nominuoti ir apdovanoti Kultūros ministerijos Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimu, kaip geriausi metų spektakliai vaikams. „Dansemos“ meno vadovė ir choreografė B. Banevičiūtė už savo vertingą ir aktyvią veiklą 2022 m. įvertina Vyriausybės kultūros ir meno premija.

„Dansemos“ gimtadienio šventė truks tris dienas ir pasiūlys plačią kultūrinę meninę programą, skirtą ir scenos meno profesionalams, ir plačiajai visuomenei. Spalio 7 d. Vilniuje Mamų unijos, vienijančios šeimas, kurių vaikučiai kovoja su vėžiu, namuose, o spalio 8 d. Kaune Mukkokos namuose spektaklį „Smėlis ir vanduo“ parodys Ukrainos nevyriausybinės organizacijos „ArtDim“ teatro projektas „Persha vystava“, kurį 2014 m. inicijavo jo dabartinė vadovė, aktorė ir teatro režisierė Iryna Zapolska kartu su B. Banevičiūte. Spalio 7 d. Menų spaustuvėje Vilniuje vyks scenos meno profesionalų, kuriančių vaikams ir jaunimui ir besidominčių įtraukumo ir negalios problematika, susitikimas su Tarptautinio įtraukiojo meno tinklo (IIAN) iniciatore ir atsakingąja sekretore Vicky Ireland (Anglija). Spalio 8 d. apskrito stalo diskusijoje, skirtoje šiuolaikinio scenos meno vaikams ir jaunimui aktualijoms, dalyvaus Chris Schenlaer (Švedija) – Malmėje vykstančio Tarptautinio šokio festivalio vaikams SALTO! pagrindinis prodiuseris, Bebe de Soares (Brazilija/Vokietija) – Tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ International vice-prezidentė, Iryna Zapolska – Ukrainos ASSITEJ nacionalinio centro atstovė, Vicky Ireland, Teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASITEŽAS prezidentė Violeta Podolskaitė, teatrologė Goda Dapšytė ir kiti kviestiniai svečiai. Diskusiją planuojama transliuoti gyvai Facebooke.

Pagrindinę šventės dieną spalio 9 d. gimtadienio renginiuose projekto partnerio Menų spaustuvės patalpose mažylių ir suaugusiųjų lauks paslaptingas „Dansemos“ spektaklių labirintas, įkvepiantis „Dansemos“ filmas ir kūrybinės „Dansemos“ dirbtuvėlės. Mažųjų žiūrovų ir jų artimųjų patogumui gimtadienio renginiai tą dieną neturės pradžios ir pabaigos, vyks visą laiką tarp 10.00 ir 15.00 val. Tokiu būdu „Dansema“ rūpinasi, kad šeimos galėtų ateiti ir dalyvauti šventėje joms patogiu metu ir būti tiek, kiek norėsis. Besilankančius gimtadienio dalyvius pasitiks „Dansemos“ šokėjai Giedrė Subotinaitė, Agnė Ramanauskaitė, Indrė Bacevičiūtė, Raimonda Gudavičiūtė, Elmyra Ragimova, Mantas Stabačinskas, viešnia iš Ukrainos šokėja Nadiia Matsiuk, choreografė Birutė Banevičiūtė. Žiūrovai turės puikią progą su visais pabendrauti ir  judesiu, ir žodžiu. Nemokamai dalyvauti „Dansemos“ gimtadienio renginiuose kviečiame Ukrainos pabėgėlių šeimas ir labai laukiame šeimų, auginančių vaikučius su jautria sensorika ar negalia. Mūsų visi renginiai yra draugiški ir pritaikyti jautriems aplinkai vaikams.

Ateikite, kada galite, ir būkite, kiek norite! – kviečia „Dansema“.

Daugiau informacijos www.dansema.lt

Šokio teatro „Dansema“ inf.