Didžioji „Kino knygos“ naujiena mokykloms – edukacinės kino kelionės po šalies regionus

VšĮ „Kino pavasaris“ rengiamas edukacinis kino projektas „Kino knyga“ jau dešimtą kartą sukvietė vyresnių klasių moksleivius į Vilniuje vykusias kino dirbtuves. Tačiau tuo 2017 m. „Kino knyga“ nesibaigė. Jos dešimtmečio proga projekto ribos buvo išplėstos ir užsibrėžtas tikslas – kuo daugiau mokinių suteikti galimybę mokytis žiūrint kiną bei analizuojant filmus su jų kūrėjais. Taigi „Kino knyga“ su specialia, autorių teises akcentuojančia programa mokykloms lapkričio ir gruodžio mėnesiais keliaus po šalies regionus.
Dešimt kelionių po Lietuvą
Projekto „Kino knyga“ rengėjai kasmet matydami, kaip jaunas žmogus reaguoja į kiną, ir jo pagalba skleidžiamas, identiteto paieškose praversiančias žinias, sumanė pratęsti šių metų projektą, kuris paprastai užsibaigdavo kūrybinėmis dirbtuvėmis Vilniuje. Šiemet „Kino knyga“ drauge su patyrusiais režisieriais bei jų filmais apsilankys dešimtyje skirtingų šalies regionų. Mokiniams bei jų mokytojams skirtas nemokamas filmų peržiūras paįvairins diskusijos, koncentruotos paskaitos apie filmo kūrimo procesą, intelektinę nuosavybę ir jos teises.
Lapkričio 20-gruodžio 8 d. „Kino knyga“ apsilankys Utenoje, Marijampolėje, Gargžduose, Ukmergėje, Telšiuose, Varėnoje, Šiauliuose, Šakiuose, Anykščiuose ir Panevėžyje. Išvardytų miestų bei jų aplinkinių rajonų mokyklų atstovai turės galimybę sudalyvauti specialiuose edukaciniuose filmų seansuose, pabendrauti su režisieriais, kino ekspertais. Seansų repertuarą galima rasti čia: http://kinopavasaris.lt/lt/kino-knyga
„Kino knygos“ išvažiuojamųjų seansų metu bus rodomas trumpametražis dokumentinis filmas „Holivudas pasiūlė per mažai“ (26 min.). Rimanto Oičenkos režisūrinis debiutas, Berlyno festivalyje „Litauisches Kino Goes Berlin“ pripažintas geriausiu filmu, pasakoja apie išskirtinę asmenybę, Vilniaus Ozo kino salės vadovą, kuris visą savo gyvenimą paskyrė kinui. Į žiūrovų klausimus atsakys keletą metų jo neįprastą gyvenimą fiksavęs režisierius R. Oičenka.
Šių nemokamų seansų metu bus galima išvysti ir Audriaus Antanavičiaus dokumentinę juostą „Mėgėjai“ (20 min.), kuri supažindina su kitais dviem kino entuziastais – gydytoju Vitoliu Laumakiu ir inžinieriumi Adolfu Morėnu. Kėdainių kultūros centro rūsyje jie įkūrė vieną garsiausių mėgėjiško kino studijų Lietuvoje „Mėgėjas“, kurioje per penkis dešimtmečius buvo sukurta beveik šimtas trumpametražių filmų. Apie kino kūrimo procesą papasakos pats A. Antanavičius.
Įkvepiančios patirtys ir rezultatai
Išvažiuojamieji „Kino knygos“ užsiėmimai – antrasis šių metų projekto etapas. Pirmasis, kaip jau minėta, tai – Vilniuje vykusios filmų kūrimo dirbtuvės, kuriuose dalyvavo kūrybinio konkurso keliu atrinkti 34 mokiniai iš visos Lietuvos. Jų filmukus taip pat bus galima pamatyti minėtų nemokamų seansų metu.
„Patyriau, ką reiškia komandinis darbas“, „man pasidarė lengviau bendrauti“, „išmokau elgtis su filmavimo bei montavimo technika“, „sutikau daug bendraminčių, su kuriais labai sunku skirtis“, „ėmiau kitaip žiūrėti filmus“, „nebesijaučiu nepritapėlis“, „supratau, kaip reikia rasti kompromisą kūrybiniame darbe“ – tai mokinių pasisakymai po beveik savaitę trukusių intensyvių „Kino knygos“ dirbtuvių.
Penkias dienas jaunuoliai klausėsi ekspertų paskaitų bei atliko jų paskirtas užduotis. Pagrindinė šių metų projekto tema buvo „Herojais esame mes gimę“, skirta Lietuvos atkūrimo šimtmečiui paminėti.
Su kūrybinio rašymo subtilybėmis mokinius supažindino dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė, heroizmo sąvoką nagrinėjo pagal jos pjesę spektaklį apie Salomėją Nerį režisavusi Saulė Norkutė, kūrybiškumo kelionę po Radvilų rūmų muziejų surengė psichodramos vadovė Vida Lipskytė, kino peržiūras, diskusijas organizavo geriausiu šių metų šalies režisieriumi pripažintas Andrius Blaževičius, jo kolega, patyręs kino kūrėjas Maratas Sargsyanas bei už geriausią trumpametražį filmą šiemet apdovanotas G. Šiaulys.
Mokiniai taip pat klausė paskaitų apie muzikinio klipo kūrimą ir muzikos kūrinių plagijavimą. „Kino knygos“ studentai kasmet yra supažindinami su autoriaus teisėmis. Patyrę teisininkai bei pripažinti kūrėjai pristato pavojus, su kuriais susiduria menininkų darbai internete, konkretus pavyzdžiai išmoko apsaugoti savo kūrinius.
Sukaupę daugybę informacijos, mokiniai drauge su ilgamečiais „Kino knygos“ lektoriais-režisieriais A. Blaževičiumi, M. Sargsyanu ir Miku Žukausku kūrė filmukus, kurie ir buvo pagrindinis šių dirbtuvių rezultatas.