Dokumentinės esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ premjera

Kovo 10 d. Jaunimo teatre įvyks dokumentinės esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ premjera. Tai – pirmasis renginys iš režisieriaus Eimunto Nekrošiaus 70-ečiui paminėti skirto šįmet numatomų renginių ciklo.

Jaunimo teatras tapo pirmaisiais režisieriaus Eimunto Nekrošiaus kūrybiniais namais. Čia 1977-aisiais jis debiutavo spektakliu „Medaus skonis“. Vėliau sukūrė spektaklius „Katė už durų“, „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani…“, „Meilė ir mirtis Veronoje“, „Ilga kaip šimtmečiai diena“, „Dėdė Vania“, „Nosis“. Jie įtvirtino „Eimunto Nekrošiaus teatro“ fenomeną ir pakeitė teatro pasaulį.

Eimunto Nekrošiaus teatrui gimti padėjo jo pirmoji mokytoja ir Jaunimo teatro vyriausioji režisierė Dalia Tamulevičiūtė, dramaturgas Saulius Šaltenis, dailininkai Adomas Jacovskis, Nadežda Gultiajeva, kompozitoriai Faustas Latėnas, Kęstutis Antanėlis ir režisieriaus bendraamžių  aktorių dešimtukas. Taip pat žiūrovai, laukdavę ilgas valandas, o kartais naktis, prie bilietų kasų, ir lankydavę spektaklius po daugelį kartų. Jie ėjo į jaunimkę, kaip į bažnyčią…

Dokumentinė esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ – tai ano teatro refleksija, pasitelkus spektaklių nuotraukas ir filmuotą medžiagą. Įsižiūrėjus į fotografų Stanislovo Kairio, Andriaus Zavadskio ir operatorius Donato Buklio užfiksuotus vaizdus galima juose atrasti Nekrošiaus spektaklių „prarasto laiko“ akimirksnius. Anas, jaunystės laiko, teatras atrodė tikresnis už supančią tikrovę. Utopiška pastanga – atgaivinti tuos akimirksnius…

Dokumentinę esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ režisavo teatrologas, Jaunimo teatro vadovas Audronis Liuga. Projekto kūrybiniai bendradarbiai – montuotojas Kostas Radlinskas ir kompozitorius Arturas Bumšteinas. Panaudotos fotografų Stanislovo Kairio, Andriaus Zavadskio nuotraukos, ištraukos iš režisieriaus Juozo Javaičio dokumentinio filmo „Nieko kito nemoku“ (LRT, 1988), ištraukos iš LRT filmuotų Jaunimo teatro spektaklių „Kvadratas“, „Pirosmani, Pirosmani…“, „Dėdė Vania“ ir Lietuvos tarptautinio teatro festivalio LIFE spektaklio „Meilė ir mirtis Veronoje“ repeticijų. Filmuotos archyvinės vaizdo medžiagos šaltinis – LRT archyvai.

Premjerinis dokumentinės esė „Eimuntas Nekrošius. Pradžia“ renginys kovo 10 d.  nemokamas. Būtina išankstinė rezervacija el. paštu gerda@jaunimoteatras.lt  Vietų skaičius ribotas. Vėliau projektas bus pristatomas Jaunimo teatro fojė įrengtame specialiame ekrane. Jį pamatyti bus galima pagal išankstinę rezervaciją teatro repertuare nurodytu laiku.