Edukacinis projektas „Kino knyga“ kvies visos Lietuvos moksleivius rudens atostogų metu atrasti savo Vilnių

Jau 17-tą kartą vykstantis ir jaunimą iš visos Lietuvos suburiantis kino edukacijos projektas „Kino knyga“ skelbia atrankos pradžią.  Visus 9-12 klasių moksleivius kviečia dalyvauti bei laimėti stipendiją rudens atostogų metu kartu su žymiais Lietuvos režisieriais pasinerti į kino pasaulį bei tyrinėti Vilnių. Būtent 700-ąjį jubiliejų švenčianti sostinė ir taps šių metų kino dirbtuvių įkvėpimų bei atradimų pagrindinė tema.

Daugiau nei tik nemokama kino mokykla

Šiais metais moksleivius atrinks ir su jais kartu kurs ilgametė „Kino knygos“ režisierių komanda, kurią sudaro Lietuvos kino ir teatro režisierius, dviejų „Sidabrinių gervių“ laimėtojas Mikas Žukauskas, 2021 metais pelnęs ir aukščiausią Lietuvos teatro apdovanojimą – „Auksinį scenos kryžių“.  Taip pat kino dirbtuvių dalyvius įkvėps prestižiniame Venecijos kino festivalyje rodyto vaidybinio kino filmo „Tvano nebus“ režisierius bei scenarijaus autorius Marat Sargsyan, pradėjęs savo karjeros kelią vos 13 metų, o dabar sėkmingai įsitraukiantis į jaunųjų kūrėjų švietimą. Prie kolegų prisijungs Lietuvoje bei užsienyje pripažintų ilgo metro filmų režisierius Andrius Blaževičius, kurio debiutinis pilno metro filmas „Šventasis“ pelnė net šešis „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus, o filmas „Bėgikė“ 2021 metais sužavėjo ne tik Lietuvos kino mėgėjus, bet ir tarptautinių apdovanojimų komisijas.

Iš moksleivių konkursui pateiktų darbų bus atrinkti 30 talentingiausių moksleivių – jiems projekto organizatoriai suteiks stipendijas visam kūrybinių dirbtuvių laikotarpiui, kuri padengs dalyvavimo pagrindines išlaidas. „Šio projekto metu itin didelis dėmesys skiriamas moksleiviams iš mažesnių Lietuvos regionų, taip siekiame suteikti jiems galimybę atvykti į Vilnių, susipažinti su filmų kūrybos procesu bei bendraminčiais iš kitų miestų, tad Vilnius spalio 27-31 d. taps jaunųjų kino autorių sostine.“, – pastebi projekto sumanytoja bei organizatorė Agnesta Filatovė.

Moksleivių laukia itin intensyvios dirbtuvių dienos, kurių metu jaunieji kūrėjai ne tik susipažins su visais filmo kūrimo etapais: rašys scenarijų, ieškos lokacijų, patys filmuos ir montuos, bet ir semsis patirties bei kūrybinio įkvėpimo iš projekto lektorių ir susitikimų su įkvepiančiais kultūros srities atstovais. Ypač svarbia dirbtuvių dalimi tampa ir darbas komandoje – moksleiviai lydimi profesionalų mokysis kritiškai įvertinti juos supančią aplinką bei atskleisti jos unikalumą įtraukiant visus komandos draugus, tad kiekvienas dalyvis galės išbandyti savo jėgas kūrybiniame procese. „Kalbant apie įvykstančius pokyčius projekto metu, labiausiai mane džiuginantis dalykas, kai matai pasikeitusius per kelias dienas vaikų santykius. Pradžioje jie būna susikaustę ir įsitempę, o pabaigoje – atsipalaidavę ir linksmi.“ – pastebi ilgametis projekto lektorius Andrius Blaževičius.

Kad dalyvavimas „Kino knygoje“ yra unikali patirtis ne tik moksleiviams, bet net ir patiems dėstytojams pasakoja ir Marat Sargsyan: „Vaikai išmoksta žiūrėti kiną ne kaip vartotojai, o formuoti kritišką nuomonę ir ne tik apie kiną. „Kino Knyga“, dabar jau kaip visavertiškas edukacinis organizmas tobulėja, mokosi – vaikai iš mūsų, o mes iš jų ir dar geras klausimas, kas iš ko daugiau.”

Šių metų projekto šūkis – „Įkvėpti Vilniaus“

Nors Vilniaus 700-ąjį gimtadienį švenčiame jau kurį laiką, o renginių kiekvienam kultūros mėgėjui išties netrūksta, „Kino knygos“ organizatoriams kilo mintis atrasti miestą dar kitu kampu – moksleivių akimis. Akivaizdu, kad Vilnius dažnai intriguoja tiek vilniečius, tiek miesto svečius – nors projektas Vilniuje vyksta jau 17 metų, kiekvieną kartą jaunieji kūrėjai jį pamato vis kitaip, o vėliau skirtingus miesto veidus atskleidžia per savo kūrybą. „Mes dažnai įpratę, kad filmai apie miestus būna informaciniai bei turistiniai, apie lankytinus objektus: Katedrą, Gedimino pilies bokštą, o mes kviesime moksleivius pamatyti bei parodyti kitiems SAVO Vilnių, tad bus labai įdomu pamatyti kaip jie interpretuos šią temą, kadangi leisime tai daryti laisvai – galbūt pamatysime Vilnių, kurio dar niekas nežino.“ – pastebi kino dirbtuvių lektorius Mikas Žukauskas.

Dėmesys autorių teisėms

Kino dirbtuvių metu visada skiriamas itin didelis dėmesys ne tik kūrybai, bet ir jos pagarbai bei apsaugai, kuriai aktualizavimo švietimo programose vis dar trūksta. Nors kaip pastebi režisierius Mikas Žukauskas: „visuomenė pereina į sąmoningą bei legalų kūrybos naudojimą ir vis dažniau stengiasi netoleruoti vogimo bei suprasti kaip svarbu viską daryti teisėtai.“ Tačiau būtina jaunuosius kūrėjus supažindinti su šia kūrybos puse kaip įmanoma anksčiau, būtent dėl to ši tema kiekvieną rudenį pabrėžiama kūrybinių dirbtuvių dalyviams moksleiviams priimtina, suprantama forma: „Nuo pat pirmųjų „Kino knygos“ dirbtuvių 2006-aisiais metais, vienas iš pagrindinių tikslų yra suteikti galimybę pajausti kūrybinio proceso vertę, kas padeda išugdyti pagarbą kitų kūrėjų darbams bei suteikti žinias, kurios leistų ginti savąsias teises ateityje. Džiaugiamės, kad projekto metu galime jaunuoliams suteikti teisinių žinių pagrindą bei bendradarbiauti su tokiomis organizacijomis kaip Asociacija LATGA ir bendromis jėgomis ugdyti atsakingą jaunąją kartą“, – dalinasi projekto iniciatorė Agnesta Filatovė.

Kino projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Asociacija LATGA.

Daugiau informacijos  www.kinoknyga.lt