Ekskursijos: Pasaulis už bėgių: Naujininkai | Tolima ir artima Naujoji Vilnia | Kosminės Karoliniškės | Aplink Žirmūnų blokus

Švenčiant 700 metų Vilniaus jubiliejų Vilniaus centrinė biblioteka dovanoja savo bibliotekų skaitytojams pažintines ekskursijas su „Gatvės gyvos“ komanda Naujininkų, Naujosios Vilnios, Karoliniškių ir Žirmūnų mikrorajonuose. Kviečiame atrasti, o gal iš naujo pamatyti savo miestą!

Ekskursijos nemokamos, tačiau į visas ekskursijas būtina registracija. Vietų skaičius ribotas. Užsiregistravusiems, artėjant ekskursijos datai atsiųsime priminimus ir susitikimo vietą.

Ekskursijos vyks pėsčiomis, trukmė – apie 2 val.

„Gatvės gyvos“ tai – patyrusių gidų komanda kviečianti vilniečius ir miesto svečius į ekskursijas netradiciniais maršrutais, suteikiančiais galimybę pažinti miesto rajonus ir kitas erdves už įprasto turistinio tako ribų. Nuo savo veiklos pradžios tūkstančius miestiečių supažindinome su tokiomis vietomis kaip Naujininkai, Markučiai, Lazdynai, Verkiai, Žvėrynas.

Sausio 7 d. 10.00 val. Pasaulis už bėgių: Naujininkai

Naujininkai – rajonas, nuo prestižinės miesto dalies atskirtas sunkiai peržengiama linija – geležinkeliu. Daugeliui jis asocijuojasi su nusikalstamumu, tranzitiniu srautu į taborą ir oro uostą. Vis dėlto nereikia apsigauti, nes tai vienas giliausią praeitį turinčių gyvenamųjų Vilniaus rajonų, kuriame nustebins grafų Tyzenhauzų paveldas, unikali sentikių šventykla, dvi dailios stačiatikių cerkvės, XIX a. miesto sargybinė, taksi parkas ir eilė menkiau žinomų objektų. Per kelių valandų pasivaikščiojimą pietinė miesto dalis neabejotinai suspindės anksčiau nepastebėtomis spalvomis.

Registracijos formą rasite čia: https://bit.ly/3vCZAER

Sausio 14 d. 12.00 val. Tolima ir artima Naujoji Vilnia

Yra vieta, kurioje gyvenimas teka tarsi ne Vilniaus, o savitu ritmu. Ji atskirta tiek geografiškai, tiek psichologiškai, o 1903 m. netgi gavo atskiro miesto teises – tai Naujoji Vilnia, arba buvęs Novovileiskas. Šiame rytiniame „priemiestyje“ smalsuolius nustebins eilė objektų, kurių kitur vargiai berasite: buvęs pasaulinio garso dalgių fabrikas, medinė cerkvė, į sovietinę pramoninę zoną įsispraudusi „pilaitė“, originali, tačiau tuo pat metu identiškų seserų turinti psichiatrinė ligoninė. Visa tai išsidėstę palei tris svarbias magistrales: Vilnios upę, Polocko kelią ir geležinkelį.

Registracijos formą rasite čia: https://bit.ly/3jLXnEJ

Sausio 21 d. 10.00 val. Kosminės Karoliniškės

Iš pirmo žvilgsnio – tik dar vienas standartinių „dėžių“ rinkinys, tačiau labiau pasigilinus – pakankamai įdomią istoriją turintis antras pagal senumą miegamasis rajonas palei Laisvės prospektą. Į viršų čia stiebiasi televizijos bokštas, iš po asfalto išnyra senovinis akmeninis grindinys, iš netolimos praeities klodų bei dabarties – kometos, planetos ir fantastiniai darželiai.

Registracijos formą rasite čia: https://bit.ly/3G9h40D

Sausio 28 d. 10.00 val. Aplink Žirmūnų blokus

Žirmūnai – tai vienas ryškiausių sovietmečio masinės gyvenamųjų rajonų statybos pavyzdžių Vilniuje. Iš pirmo žvilgsnio, nieko įdomaus jame nėra, tačiau toks įspūdis klaidingas! Ekskursijos metu sužinosite, kuo rajonas skiriasi nuo mikrorajono, kurie daugiabučiai buvo numatyti apsigyventi viengungiams ir kodėl D-18 mikrorajono kūrėjai buvo apdovanoti premija. Žirmūnuose taip pat yra Tuskulėnų dvaras, kurio istorija pažymėta kraupiais, tačiau įdomiais įvykiais, taip pat pristatoma Šiaurės miestelio praeitis ir intriguojantys faktai apie šalia įsikūrusią gamyklą „Vilma“. Į maršrutą įtraukti ir Sporto rūmai kartu su visu buvusiu sporto miesteliu („Žalgirio“ stadionas ir baseinai).

Registracijos formą rasite čia: https://bit.ly/3Q9SJMO