Svarbi informacija
Energetikos ir technikos muziejaus laukia pokyčiai – nuo senojo elektrinės kamino pamatų atidengimo iki muzikinių pasirodymų Tesla ritėmis
Energetikos ir technikos muziejaus atsinaujinimo darbai įsibėgėja: lapkričio 14 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė viešojo pirkimo konkursą naujos muziejaus ekspozicijos įrengimui. Planuojama, kad naujoji požeminė ekspozicija bus įrengta 2020 m., o duris lankytojams atvers 2021 m. Ekspozicijos įrengimo darbams numatoma skirti daugiau kaip pusę milijono eurų.
Beveik 1000 m² patalpose įsikurs moderni ekspozicija, leisianti lankytojams pažvelgti į praeities ir ateities energetiką, susipažinti su energetikos tėvu vadinamo Nikolos Teslos pasiekimais. Ekspozicijos teminė ašis – žmogaus santykių su energija visuma, atskleidžiama per keturias temas: energijos išgavimą, energijos kaupimą, energijos perdavimą ir energijos vartojimą. Tikimasi, kad ši ekspozicija taps pagrindiniu traukos tašku Energetikos ir technikos muziejuje.
Naują požeminę ekspoziciją projektavo patyrę architektai
Požemines patalpas naujoms ekspozicinėms erdvėms suprojektavo „JP Architektūra“ architektų komanda su Algirdu Kaušpėdu priešakyje. Ekspozicijos architektūros projektavimo konkursą laimėjo ir naujosios ekspozicijos koncepciją bei architektūrą sukūrė Juliaus Biliūno vadovaujama studija „Metro architektūra“ ir muziejinių ekspozicijų architektai Justinas Dūdėnas ir Jurgis Dagelis – studija „Centras ir institutas“. Tarp šio dueto darbų – 2017 m. NDG vykusios parodos „Vilniaus piešimo mokykla“ ir „Vilniaus topofilija“, keliaujančios parodos „Pasaulis semiotiko akimis“ architektūra. J. Dūdėnas taip pat yra „Valstybės pažinimo centro“ ekspozicijos „Laisvė pažinti ir būti savimi“ ir itin didelio dėmesio sulaukusios MO parodos „Gyvūnas – žmogus – robotas“ architektas.
Apie žmogaus ir įvairių energijos rūšių santykį – interaktyviai ir netikėtai
Būsimos požeminės ekspozicijos architektai į projektą sumaniai įtraukė svarbią pastato istorijos detalę: muziejaus rekonstrukcijos metu atkasti senojo elektrinės kamino pamatai taps savotišku tiltu tarp istorinio ir moderniojo muziejaus identitetų. „Naująja ekspozicija siekiame nešti žinią apie kitos kokybės muziejinį interaktyvumą. Eksponatai šioje ekspozicijoje bus harmoningai apjungti į nuoseklų pasakojimą, į kurį pasinersite nepriklausomai nuo to, iš kurios ekspozicijos pusės pradėsite savo maršrutą. Na, o valdymo kambarys, iš kurio atsiskleis visos keturios ekspozicinės zonos, leis bent trumpam pasijausti lyg futuristiniame filme“, – šypsodamasis pasakojo Energetikos ir technikos muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas. Minėtos keturios pagrindinės ekspozicijos temos – energijos išgavimas, kaupimas, perdavimas ir vartojimas – apims daugybę smulkesnių potemių, tarp jų: vandens ir vėjo energija, šilumos kaupimas, informacijos vartojimas, energija transportui. „Svarbiausias mūsų siekis kuriant naująją ekspoziciją buvo jos edukacinė vertė. Manome, kad nuoseklus pasakojimas, apjungiantis praeitį, dabartį, ateitį ir kalbantis apie energiją skirtingais pjūviais – per išgavimą, kaupimą, perdavimą ir vartojimą – pasitelkiant inovatyvius ekspozicijų kūrimo metodus ir pažinimą paverčiant įtraukiančiu žaidimu, patiks ir mažiems, ir dideliems, ir pavieniams lankytojams, ir moksleivių grupėms.“, – sakė M. Bistrickas.
Naujoje Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicijoje netrūks netikėtumų: lankytojai turės galimybę ne tik pažvelgti į praeities, dabarties ir ateities energetiką, bet ir supdamiesi sūpynėmis generuoti energiją, palyginti įvairių kartų lempučių efektyvumą, su savimi išsinešti robotinės rankos nupieštą savo portretą. Vienas iš įspūdingiausių eksponatų – Faradėjaus narve patalpintas dviejų 2,5 m aukščio Tesla ričių įrenginys, kuriuo bus galima ne tik išgauti įspūdingas elektros energijos iškrovas, bet ir rengti muzikinius pasirodymus pasitelkiant specialų muzikos instrumentą, o šiuos seansus stebėti bus galima iš įrengto amfiteatro.
Naujos erdvės moderniomis technologijomis paremtoms edukacijoms, kūrybai ir seminarams
Jau netrukus, 2020 m. pradžioje, pradės veikti atnaujintos Energetikos ir technikos muziejaus atviros prieigos dirbtuvių, laboratorijų, seminarų erdvės. Moderni jose sumontuota įranga bus pritaikyta plataus spektro edukacijų rengimui. Cokoliniame aukšte įsikūrusiose erdvėse ir toliau bus plėtojama muziejaus edukacinė veikla, organizuojamos dirbtuvės visų amžiaus grupių lankytojams. Čia bus galima kurti ir mokytis, pasitelkiant naujausias 3D technologijas, fotogrametriją, CAD, CAM sistemas, mechanikos ir elektronikos įrenginius.
Muziejaus edukatoriaus Viliaus Mateikos teigimu, nuo šiol pagerės ne tik vedamų edukacijų kokybė. „Anksčiau vienu kartu į edukacinius užsiėmimus galėdavome priimti iki dviejų moksleivių grupių, todėl dalies norinčiųjų priimti nepavykdavo. Dabar ne tik turėsime daugiau erdvių, bet ir įvairesnės, modernesnės įrangos, todėl galime pažadėti, kad muziejuje bus tik dar smagiau: atlikinėsime įvairius cheminius eksperimentus, organizuosime elektronikos dirbtuves, gimtadienių švenčių metu naudosime 3D spausdintuvą kūrybinėms idėjoms įgyvendinti, fotolaboratorijoje mokysimės ryškinti nuotraukas.“, – vardijo V. Mateika.
Muziejaus stogo apžvalgos aikštelės akcentu taps vėjo jėgainės sparnas
Ant muziejaus stogo įrenginėjamos apžvalgos aikštelės planuojama sumontuoti neįprastus lauko baldus – vėjo jėgainės sparnus, simbolizuosiančius atsinaujinančią energetiką, kurios pavyzdžiai – saulės kolektorius ir vėjo generatorius – ant Energetikos ir technikos muziejaus stogo veikti pradėjo dar 2007 m. Kol kas šių neįprastų „suolų“ tiekėjų dar neatsirado, tad muziejaus direktorius M. Bistrickas kviečia vėjo jėgainių sektoriaus atstovus nepraleisti galimybės originaliu būdu įsiamžinti ant Energetikos ir technikos muziejaus apžvalgos aikštelės, kuri, kaip tikimasi, bus itin gausiai lankoma ir pamėgta vilniečių ir miesto svečių.
Siekis – atviras ir modernus muziejus visai šeimai
Pasibaigus visiems Energetikos ir technikos muziejaus atnaujinimo darbams lankytojus muziejus ne tik kvies pasigrožėti Vilniaus senamiesčio vaizdais nuo apžvalgos aikštelės ant stogo, į kurią bus galima patekti šiuo metu statomu liftu. Muziejuje įrengus liftą jame teikiamos kultūrinės ir neformaliojo švietimo paslaugos taps prieinamesnės dar didesniam lankytojų srautui: senjorams, judėjimo negalią turintiems asmenims, šeimoms su kūdikiais vežimėliuose.
Dar vienas svarbus muziejaus atsinaujinimo akcentas – virš naujosios požeminės ekspozicijos atsirasianti viešoji erdvė, – lauko terasa, kurioje galės vykti įvairūs kultūriniai ir edukaciniai renginiai.
Sparčiai keičiasi ir įėjimo į muziejų vaizdas: vyksta 100 m² naujos lankytojų aptarnavimo erdvės įrengimo darbai, juos planuojama baigti 2020 m. antrame ketvirtyje. Šioje erdvėje įsikurs muziejaus informacijos centras, suvenyrų parduotuvė, o kiek vėliau – kavinukė su skaitykla, kur laisvalaikį jaukiai leisti galės ne tik muziejaus lankytojai, bet ir visi vilniečiai bei miesto svečiai.