Svarbi informacija
ETM – naujas eksponatas: taktilinis Vilniaus maketas
Energetikos ir technikos muziejų (ETM) papildė naujas eksponatas – taktilinis, kalbantis Vilniaus miesto maketas, skirtas neregiams ir silpnaregiams. 3D spausdintuvu atspausdintą maketą galima ne tik apžiūrėti, bet ir paliesti. Liečiant maketą pasigirsta 10 garso įrašų, pasakojančių apie skirtingus Vilniaus miesto rajonus. Pasakojimus įgarsino aktorius Šarūnas Navickas.
Daugės eksponatų neregiams
Originalus Vilniaus miesto generalinio plano maketas sukurtas 1980 metais vadovaujant architektui Augiui Gučui. Jis atspindi tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000-iesiems – urbanistinį sostinės kraštovaizdį papildė tiltai, viadukai ir dangoraižiai. Planuota rekonstruoti Žvėryną, dešinįjį Neries krantą paversti laisvalaikio ir pramogų centru, nugriauti Lukiškių kalėjimą ir ten pastatyti administracinių pastatų.
Iki šiol maketas buvo eksponuojamas Katilų salėje, tačiau praėjusią vasarą jis paskolintas Vilniaus muziejui, kuriame veikia paroda „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“.
Dėl to sumanyta maketą atkurti ir pritaikyti regos negalią turintiems ETM lankytojams. „Vilniaus miesto maketas – vienas tokių eksponatų, kurį galima tik pamatyti, nes jis uždengtas stiklo gaubtu. Norėtume, kad muziejus būtų pritaikytas ne vien regintiems. Ateityje planuojame sukurti daugiau taktilinių eksponatų – katilų, turbinų ir automobilių maketų“, – pasakojo muziejaus elektronikos dirbtuvių edukatorius Andžejus Kuldoš.
Detali maketo kopija
Naujajame makete įrašyta 10 pasakojimų apie Lazdynus, Viršuliškes ir Šeškinę, Žvėryną, Žirmūnus, Antakalnį, Senamiestį, Gedimino prospektą, Baltąjį tiltą ir Stoties rajoną. Maketas atspausdintas 3D spauda, FDM (angl. Fused Deposition Modeling) technologija. Jo paviršius dažytas, kad galėtų būti liečiamas ir valomas.
Taktilinis maketas yra tiksli originalo kopija, atkurta fotogrametrijos būdu. 1980-ųjų maketas buvo nufotografuotas, o fotografijos sujungtos į trimatį miestovaizdį. Dažnai šis iš dvimačių vaizdų sukurtas trimatis modelis dar nėra tikslus – sujungiant ir apdorojant fotografijas gali atsirasti įvairių objektų formų, dydžių ar padėties neatitikimų. Ištaisyti netikslumus ir parengti maketą spausdinimui užtruko daugiau nei 267 valandas.
„Fotogrametrija – tiksli ir lengvai prieinama technologija. Eksperimentavome – spausdinome ir žiūrėjome, ar parengtas maketas gerai „išvalytas“, ar jame atvaizduoti visi objektai. Mums buvo svarbu detaliai atkurti istorinį modelį, kad ir neregiai galėtų visavertiškai įsivaizduoti Vilnių ir jo maketą“, – kalbėjo A. Kuldoš.
Taktilinis maketas kabo ETM Katilų salės prieigose. Eksponato gamyba finansuota Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis. 1980 m. Vilniaus miesto generalinio plano maketas eksponuojamas Vilniaus muziejuje iki sausio 9 d., vėliau grįš į ETM.
NUOTRAUKOSE: Taktilinis maketas. Vilniaus miesto generalinio plano maketo (1980) kopija, 2021. Vilniaus miesto generalinio plano maketas, 1980.