FIXUS Mobilis kviečia geriau pažinti kultūros paveldą ir būdus juo pasirūpinti

pasidairyk pats logotipas

Jau spalį kultūros paveldo statinių valdytojų, prižiūrėtojų ir meistrų lauks FIXUS Mobilis edukacinio projekto PASIDAIRYK PATS pastatų prevencinės priežiūros dirbtuvės. Jas seks videomokymai ir paveldo priežiūros specialistų paieškos platformos pristatymas.

Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės FIXUS Mobilis naujos iniciatyvos tikslas – skleisti gerąją istorinių statinių prevencinės priežiūros praktiką. Tikimasi, jog projektas PASIDAIRYK PATS padės paveldo šeimininkams ne tik išsaugoti kuo daugiau vertingos autentikos, bet ir sutaupyti.

„Kaip rodo Lietuvos ir kitų šalių kultūros paveldo priežiūros patirtis, rūpintis istoriniais statiniais nuolatos yra kur kas pigiau, nei dorotis su nepriežiūros padariniais. Ar tai būtų dieduko namukas kaime, ar butas senamiestyje, ar dvaras – visiems seniems statiniams reikia nuolatinės priežiūros, kuri praktiškai nieko nekainuoja, tačiau tikrai padeda juos išsaugoti“, – sako projekto vadovė Erika Kielė.

Tinkama paveldo prevencinė priežiūra reikalauja tam tikrų specifinių žinių ir įgūdžių, kurių įgyti FIXUS Mobilis pirmiausiai kviečia PASIDAIRYK PATS praktinėse dirbtuvėse.

Spalio pabaigoje planuojamose dirbtuvėse patirtimi dalinsis FIXUS Mobilis ir išorės ekspertai. Dažniausiai pasitaikančių paveldo pažeidimų prevencijai ir tvarkymui skirtuose mokymuose daugiausiai dėmesio bus skiriama laikiniems greitiems sprendimams.

stogo darbai

„Ir minimali – bet tinkama! – priežiūra, kurią kiekvienas paveldo šeimininkas tikrai pajėgus atlikti savo jėgomis, gali padėti sumažinti žalą, gresiančią paveldo objektui, kol laukiama jo tvarkybos darbų, – pastebi E. Kielė. – Labai svarbu tiesiog laiku fiziškai „pridėti ranką“ ir, kaip mes sakome, „užklijuoti pleistriuką“ – kad pastatas laikui bėgant neprarastų pulso.“

Tiksli PASIDAIRYK PATS dirbtuvių data ir vieta bei išsami programa bus paskelbta spalio pradžioje. Tuomet prasidės ir dirbtuvių dalyvių registracija. Registracijos formos ir kitų detalių apie dirbtuves kviečiama ieškoti FIXUS Mobilis svetainėje, „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.

FIXUS Mobilis atkreipia dėmesį, kad praktinės dirbtuvės nemokamos, tačiau dalyvių skaičius yra ribotas, todėl ragina ilgai nedelsti ir registruotis.

Pasisemti paveldo prevencinės priežiūros patirties kviečiama ir stebint PASIDAIRYK PATS videomokymus. FIXUS Mobilis ekspertų kuriamas edukacinių vaizdo klipų ciklas pristatys jų praktines įžvalgas šiose srityse:

  • bendrieji istorinio pastato prevencinės priežiūros principai;
  • vandens nuvedimo sistemos priežiūra;
  • stogų priežiūra;
  • tinko, dažų bei kitų paviršių dangos;
  • statinio aplinkos priežiūra;
  • kultūros paveldo teisinis reguliavimas;
  • trobagrybis.

Nemokami PASIDAIRYK PATS videomokymai nuo spalio pabaigos bus visiems laisvai prieinami FIXUS Mobilis „YouTube“ paskyroje.

Nors nuolatinė pačių paveldo šeimininkų priežiūra – nepamainoma, tam tikrais atvejais kvalifikuoto specialisto pagalba vis dėlto neišvengiama.

priežiūros darbai

„Kad prireikus specialisto paieškos neužtruktų, kuriame paveldo priežiūros meistrų paieškos platformą – pirmąją tokio pobūdžio Lietuvoje“, – tolimesniais planais dalijasi E. Kielė.

Numatoma, kad visiems laisvai prieinama interaktyvi interneto platforma startuos gruodžio mėnesį.

Projektas PASIDAIRYK PATS (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) finansuojamas 2021–2030 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ lėšomis.

Plačiau apie projektą galima sužinoti svetainėje www.fixusmobilis.lt arba telefonu +370 619 73483.