Išskirtinis lietuvių atlikėjų koncertas Paryžiuje – Saint-Saënso „Kalėdinė oratorija“

Pasauliui minint iškilaus prancūzų kompozitoriaus Camille‘io Saint-Saënso šimtąsias mirties metines, Vilniaus universiteto (VU) chorai „Gaudeamus“, „Virgo“, „Pro musica“ kartu su VU kameriniu orkestru šią sukaktį paminės ypatingu koncertu Paryžiaus širdyje. Šv. Marijos Magdalenos bažnyčioje, kurioje kadaise dirbo ir kūrė pas Saint-Saënsas, lapkričio 24 d., 18 val. lietuvių muzikantai atliks vieną išskirtinių jo kūrinių – „Kalėdinę oratoriją“.

Anot chorų meno vadovės R. Gelgotienės, šis koncertas – neįkainojama kultūrinė patirtis tiek klausytojams, tiek patiems atlikėjams. „Muzikuoti tokioje vietoje, kur, rodos, tebeaidi žymių muzikos genijų žingsniai, galimybė girdėti tuos vargonus, kuriuos lietė jų pirštai, atlikti muziką toje akustikoje, kur ji buvo sukurta – tai iš tiesų didžiulis įspūdis mūsų choristams, nepakartojama kultūrinė patirtis, nepamirštami išgyvenimai“, – pabrėžė dirigentė R. Gelgotienė.

Su chorais drauge dainuos solistai – sopranas Gunta Gelgotė, mecosopranas Vita Knieziauskaitė, tenoras Kęstutis Alčauskis bei bosas Dainius Puišys. Diriguos VU chorų meno vadovė ir vyr. dirigentė Rasa Gelgotienė. Kartu koncertuos ir savo programą atliks VU kamerinis orkestras, kuriam vadovauja Modestas Jankūnas.

Pirmoje XIX a. pusėje gimęs C. Saint‑Saënsas vargonininko darbą Šv. Marijos Magdalenos bažnyčioje, sutrumpintai vadinamoje Šv. Magdalenos bažnyčia (La Madeleine), pradėjo dar 1857 m. ir joje dirbo 20 metų. Čia gimė ir jo „Kalėdinė oratorija“, kurią kompozitorius pristatė praėjus metams nuo darbo Šv. Magdalenos bažnyčioje pradžios. Būtent čia šis kūrinys pirmą kartą buvo atliktas 1858 m. gruodžio 24 d., diriguojant pačiam kompozitoriui.

Be C. Saint-Saënso, XVIII a. menančioje Šv. Magdalenos bažnyčioje bene dešimtmetį taip pat dirbo bei kūrė ir vienas žymiausių prancūzų kompozitorių bei vargonininkų Gabrielis Fauré. Šv. Magdalenos bažnyčia yra išskirtinė koncertinė erdvė. Įspūdinga klasikinio stiliaus šventovė įžymi ne tik dėl savo vargonų, bet ir užburiančios akustikos, kuri leidžia klausytojams patirti neeilinius muzikinius įspūdžius. Todėl ši vieta itin mėgstama klasikinės muzikos atlikėjų.

Tai jau ne pirmas VU chorų koncertas šioje istorinėje meno šventovėje. 2011 m. čia koncertavo „Virgo“ ir „Gaudeamus“ jungtinis choras ir VU kamerinis orkestras. Šv. Magdalenos bažnyčioje VU choristai lankėsi ir 2013 m. Tąkart universiteto choras „Pro musica“ dainavo Lietuvos ambasados surengtame koncerte, skirtame šalies pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai proga. Pastarąjį kartą, 2019 m. pavasarį, į Paryžių sugrįžo mišrus VU studentų choras „Gaudeamus“. Choro pasirodymas Šv. Magdalenos bažnyčioje buvo skirtas Kovo 11-ajai – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai.

Plačiai šalies ir savo alma mater vardą garsinančių VU chorų veikla skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Pernai mišrus studentų choras „Gaudeamus“ minėjo 80 metų jubiliejų, merginų choras „Virgo“ – 40-metį. O universiteto studentus, absolventus, darbuotojus ar tiesiog muzikos mėgėjus vienijantis mišrus choras „Pro musica“ šiemet skaičiuoja 17 veiklos metus.

Koncertas Paryžiaus Šv. Magdalenos bažnyčioje vyks lapkričio 24 d. 18 val. Koncertą organizuoja VU Kultūros centras bendradarbiaudamas su Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijoje.