Ištvano Kviko restorane – paroda apie romų šaknų turinčias pasaulinio garso įžymybes

Penktadienį, gruodžio 9 d. 16 val., žinomo dainininko, romo Ištvano Kviko restorane „Gypsy Lounge and Grill“ bus atidaryta vienintelė Lietuvoje paroda, kurioje pristatoma dešimt visame pasaulyje puikiai žinomų žmonių istorijų. Ar žinojote, kas sieja Čarlį Čapliną, Elvį Preslį ir daug kitų įžymybių? Visi jie turėjo romų tautybės šaknų. Tarp jų net Motina Teresė ir Pablas Pikasas.

Paroda siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie romus ir jų paplitimą pasaulyje. O svarbiausia – kad būtų laužomas stereotipas, neva romai yra prastesni už kitus. Daug metų romų integracija užsiimantis visoje Lietuvoje žinomo romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas, dainininkas Ištvanas Kvikas sako, kad apie toleranciją visuomenėje kalbėti reikia nuolat. I. Kvikas, siekdamas, kad visuomenėje griūtų mitai apie romus, įkūrė pirmą Baltijos šalyse romų restoraną, kuriame įdarbino niekaip Lietuvoje darbo nerandančius romus.

Pablas Pikasas irgi romų kilmės

„Darbdaviai vis dar bijo įdarbinti romus, nes vadovaujasi įvairiais stereotipais, kurie kyla iš baimės arba nežinojimo. Taip pat yra ir tuomet, kai romai ieško išsinuomoti būstą. Dažnas ne tik nenori gyventi romų kaimynystėje, bet ir nesutinka nuomoti buto. Romų vaikai mokyklose patiria patyčias, bendraamžiai juos atstumia. Kalbėti apie tai, kokie mes esame, man atrodo, reikia be pertraukų.

Iki šiol buvo mažai kalbama ir apie tai, kad romai ilgus metus buvo persekiojami, o Antrojo pasaulinio karo metu buvo masiškai žudomi ne tik žydai, bet ir romai. Skaičiuojama, kad vien Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje buvo nužudyta per 3 000 romų. Todėl labai džiaugiuosi, kad rugpjūčio 2 d. minima Tarptautinė romų Holokausto aukų atminimo diena Lietuvoje jau įtraukta į atmintinų dienų sąrašą“, – sako I. Kvikas.

Jis įsitikinęs, kad geriausias būdas įveikti išankstinius nusistatymus – susipažinti. „Pasaulis dievina Pablą Pikasą, aktorių Alena Deloną ar visų mylimą Elvį Preslį. Argi sužinojus, kad jie turėjo romų šaknų, nublanksta jų gebėjimas ir talentas? Žinoma, kad ne“, – teigia romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas.

Jo restorane nuo šiol kiekvienas galės iš arčiau susipažinti su žinomais pasaulio žmonėmis, kurie turėjo romų šaknų. Tarp jų – jau minėti Čarlis Čaplinas, atlikėjas Elvis Preslis, Motina Teresė, ispanų tapytojas Pablas Pikaso ir anglų aktoriai Bobas Hoskinsas, Maiklas Keinas, žinomas prancūzų gitaristas Django Reinhardtas, ispanų flamenko gitaristas Carlos Montoya, o taip pat Švedijos futbolininkas Zlatanas Ibrohimovičius. „Tai pavyzdžiai, parodantys, kad nėra dėl ko gėdytis romų tautybės šaknų, turime jomis didžiuotis ir apie tai kalbėti garsiai“, – teigia žinomas romas I. Kvikas.

Europoje gyvena per 12 mln. romų

Parodos idėjos autorė, Baltijos regiono romių asociacijos vadovė Vaiva Poškaitė-Kovaliuk sako, kad paroda gimė iš noro parodyti, kad romai – talentingi, gabūs žmonės.

„Įprasta sakyti, kad romai yra keliaujanti tauta, į Europą atsikėlusi prieš 600 metų, bet mažai kas žino, kaip romai pasklido po Europą ir kitus žemynus. Šiandien vien Europoje gyvena apie 12 mln. romų, tačiau apie šios tautos istoriją ir kultūrą žinoma labai mažai. Iki šiol romai yra viena labiausiai diskriminuojamų tautinių mažumų Europoje ir Lietuvoje.

Norime parodyti, kad romų šaknų turi labai daug žmonių. Deja, romai dėl visuomenėje nusistovėjusių stereotipų ir mitų dažnai linkę slėpti savo kilmę. Todėl labai mažai žinome, kokie jie puikūs žmonės, kokie talentingi. Šiame mūsų įgyvendinamo projekto etape kviečiame visuomenę susipažinti su 10 pasaulyje geriausiai žinomų įžymybių, kurios turėjo romų kraujo. O ateityje planuojame atskiras parodas kiekvienam iš šių asmenybių. Tikimės, kad tai padės visuomenei kitomis akimis pažvelgti ne tik į savo mylimas garsenybes, bet ir romų tautą“, – sako V. Poškaitė-Kovaliuk.

Paroda nuo gruodžio 9 d. neribotą laiką nemokamai bus eksponuojama romų virtuvės restorane „Gypsy Lounge and Grill“ Vilniuje, Etmonų g. 2. Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė ir Atvirų piliečių fondas.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt