Jau greitai – Tarptautinis akordeono festivalis VILNIUS 2019

 

Lapkričio 12 – 21 dienomis Vilniuje vyks, Vilniaus miesto savivaldybės globojamas, XXII Tarptautinis akordeono festivalis, skirtas paminėti reikšmingą instrumentui sukaktį, žyminčią profesionalaus muzikavimo Lietuvoje pradžią. Prieš 60 metų tuometinėje Lietuvos Konservatorijoje (dabar – Lietuvos Muzikos ir teatro akademija) pradėta mokyti akordeono specialybės. Nuo pat pirmųjų metų buvo siekiama kelti grojimo akordeonu ir jo klausymo kultūrą, atlikėją ir jo klausytoją kreipti intelektualumo link. Per šešis dešimtmečius ženkliai pasikeitė akordeono statusas: ilgą laiką buvęs bene svarbiausiu liaudiškos ir pramoginės muzikos ruporu, galop pateko į pirmąsias rimtosios, akademinės muzikos gretas. Ir dar daugiau – galbūt pati instrumento prigimtis ir jo raidos istorija leido akordeonui tapti vienu ryškiausių mediumų tarp populiariosios ir rimtosios muzikos.

Tad ko tikėtis šiųmečiame festivalyje? – Brandaus ir intriguojančio muzikavimo, įsimintinos sceninės partnerystės tarp  ryškių, nestereotipiškai mąstančių asmenybių, netradicinių erdvių, daug nemokamų koncertų, edukacinių veiklų. Festivalio grafikas sudėliotas labai intensyviai: per dešimt dienų įvyks dvylika renginių, kurių metu organizatoriai kviečia pažinti ir atrasti naujus atlikėjus, platų žanrų spektrą, išgirsti dar nepatirtą erdvių skambesį, sužinoti atlikimo subtilybių ir paslapčių. Daug dėmesio bus skiriama jaunų, dar tebestudijuojančių akordeonistų pasirodymams – jų tarptautiniai laimėjimai yra kompasas, rodantis aktualiausias šiuolaikinio akordeono meno kryptis pasaulyje.

Festivalio atidaryme lapkričio 12 d. 19 val. Tolerancijos centre, žydų Gaono muziejaus salėje nuskambės prancūziškos muzikos projektas „Philharmonie de Poche”, kurį atveža šiuolaikinės muzikos puoselėtoja, Prancūzijos muzikos akademijos profesorė Marie-Andrée Joerge.

Lapkričio 13 d. 19 val. festivalio klausytojus svetingai sutiks V.Kasiulio muziejus – jame pasirodys jaunas Rusijos virtuozas Vladimiras Stupnikovas, atliksiantis spalvingą konkursų scenose ištobulintą programą. Jau rytojaus dieną jis gros kaip “Trio Charm”  narys – lapkričio 14 d. 19 val. Energetikos ir technikos muziejuje drauge su kitais dviem virtuozais, Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtiniais Arturu Adršinu ir Arkadijum Škvorovu  atliks klasikos transkripcijų ir šiuolaikinių kūrinių programą.

Lapkričio 15d. 19 val. Rotušės salėje skambės akordeono pasaulio megažvaigždės Mikos Vayryneno vardas! Charizmatiškasis suomis po keleto metų pertraukos dar kartą užburs festivalio klausytojus savo meistrišku muzikavimu, o pedagoginę patirtį (jis yra ir vienas įtakingiausių akordeono profesorių) skleis dviejų dienų edukacijose LMTA.

Lietuvių atlikėjų atsakas Mikai Vayrynenui lapkričio 16 d. 19 val. – jubiliejinis akordeono specialybės įkūrimo LMTA 60 –mečio koncertas: jame gros ryškiausi studentai, absolventai, koncertuojantys solistai ir ansambliai. Simboliška, kad šis renginys vyks Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje, kurioje savo koncertinį kelią greičiausiai pradėjo visi vakaro atlikėjai.

Į V. Kasiulio muziejų vėl pakvies akordeonisto Tado Motiečiaus ir birbynininko Vytauto Kiminiaus duetas: lapkričio 17 d. 17 val. jie atliks „Gaublio siuita“ pavadintą programą, kuriai gali prireikti kompaso, mat skambės įvairių pasaulio šalių muzikos garsai, kuriuos užrašė A. Šnitkė, O. Balakauskas, B. Bartokas, M. Murto.

Jubiliejinė sukaktis dar kartą bus įprasminta Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 18 d. 19 val. Akordeonų orkestrų fiestoje, kurioje pasirodys LMTA studentų ir absolventų akordeonų orkestrai.

Vienas iš Lietuvos akordeonistų asociacijos veiklos prioritetų – rengti tarptautinį akordeono konkursą ir jo laureatams suteikti sceną tarptautiniame akordeono festivalyje. Lapkričio 19 d. 19 val. Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje gros atlikėjas, ne tik nugalėjęs konkurse Vilniuje, bet ir tituluotas Pasaulio čempionu, Moldovos akordeonistas Radu Ratoi, kurio muzikiniai pasiekimai aukščiausiais balais vertinami visuose prestižiniuose konkursuose keletą pastarųjų metų ir koncertinėje, ir virtuozinėje kategorijoje.

Festivalio kulminacija ir baigiamasis koncertas įvyks Šv. Kotrynos bažnyčioje lapkričio 20 d. 19 valandą. „Vizija dviems“ – taip vadinasi dueto iš Austrijos ir Kroatijos programa, aprėpianti ansamblio dešimties metų kūrybinę odisėją. Violončelininkės Asjos Valcic ir akordeonisto Klauso Paier tandemas gros savo pačių kurtą muziką, kuri skamba labai originaliai, yra kupina polėkio ir aistros, kartais kvepia Rytais ir kviečia į Šilko kelią, iš naujo atranda Mocartą ir Debiusi, įgarsina sapno poeziją. Klausas Paier scenoje akordeoną keičia bandonija, koncerte girdėsime abu instrumentus.

Festivalio rengėjai Lietuvos akordeonistų asociacija linki malonių įspūdžių festivalio renginiuose ir primena, kad dauguma jų nemokami, o bilietus galima įsigyti koncerto vietoje arba per kakava.lt bilietų sistemą.

Daugiau informacijos: www.akordeonofestivalis.lt

Bilietus platina www.kakava.lt