Jubiliejinio XXV Tarptautinio akordeono festivalio Vilnius 2022 koncertai – visą lapkričio mėnesį

Lapkritis – įspūdingas mėnuo. Medžiai nusimeta spalvingus apdarus ir vis dažniau paskęsta melancholiškame rūke. Žmonės, išbraidę paskutinius čežančius lapus, pradeda žvalgytis šviesių galerijų su akį traukiančiais paveikslais, jaukiai pritemdytų scenų su užburiančia muzika. Dažnas aptinka negirdėtų skambesių, atranda naujų vardų savo grojaraščiui. Tarptautinis akordeono festivalis, vykstantis Vilniuje kiekvieną lapkritį – nuostabi galimybė patirti kažką naujo ir atrasti sau aktualios muzikos dozę, pripildyti širdį šviesos ir vėjo.

Lietuvoje per ilgą Tarptautinio akordeono festivalio Vilnius 2022  istoriją grojo pačios didžiausios akordeono žvaigždės, sulaukusios sausakimšų salių, ir dėl to mielai grįžtančios. Taigi, kurias jų girdėsime šiemet? Tikrai ne vieną. Festivalio rengėjai žada, kad melomanai bus tikrai pamaloninti, o tie kas dar neapsilankė festivalio koncertuose ar dar neapsisprendė kur norėtų nueiti -štai puikus Jums lapkričio planas.

Lapkričio 12 dienos koncertas pasižymės ypatinga ekstravagancija. 18 valandą LMTA Didžiojoje salėje skambės baroko muzika, atliekama akordeonu – ar gali būti ekstravagantiškiau? Italas Massimiliano  Pitocco, vienodai gerai valdantis ir akordeoną, ir bandoniją, koncerte grieš vargoninius J. S. Bacho ir 19 a. kompozitorių   C. Franko, L. Boellmanno kūrinius. Ateikite įminti paslaptį, kaip akordeonas „kvėpuoja“, grodamas nesibaigiančias fugų temas. Šis koncertas, rengiamas kartu su Italų kultūros institutu, yra nemokamas.

Festivalio lyrinė kulminacija: jau trečią kartą Lietuvoje koncertuosiantis „akordeono Paganiniu“ vadinamas Mika Väyrynen lapkričio 18 dieną 19 valandą Vilniaus miesto rotušėje gros reto gražumo šiuolaikinę muziką. Visuomet besirenkantis ekstremaliai sudėtingas programas ir jas atliekantis  juvelyriškai tiksliai, šįkart Mika rėmėsi ir grožio kriterijumi: anot jo, kai vyksta karas ir pasaulyje vyrauja chaosas, turi skambėti harmoninga, taiki, graži muzika. Girdėsime pasaulinę kūrinio, parašyto specialiai Mikai Väyrynenui, premjerą ir atlikėjo mėgstamų autorių kūrybą.

Reikia pasidžiaugti, kad Suomijos akordeonistai turi į ką lygiuotis. Ir šiemet įkandin savo dievuko Mikos Väyryneno Lietuvoje svečiuojasi jaunieji virtuozai iš Helsinkio J. Sibelijaus muzikos akademijos. Lapkričio 19 dieną 18 valandą LMTA Didžiojoje salėje jie gros virtuozinę originalią akordeono muziką ir transkripcijas, galima drąsiai sakyti, įkvėptas didžiojo Maestro. Koncertas nemokamas.

Ir dar vienas nemokamas koncertas, tiksliau, muzikos terapijos seansas – lapkričio 20 dieną 18 valandą LMTA Didžiojoje salėje skambėsiančios J. S. Bacho „Goldbergo variacijos“. Prancūzų akordeonistė Fanny Vicens ryžtasi milžiniškam iššūkiui – sugroti kūrinį, kuris ne vieną pasaulio akordeonistą palydėjo muzikinio olimpo link ir pasakyti, ko galbūt nepasakė Mika Väyrynenas ar Stefanas Hussongas ar pats Glenas Guldas. Ši muzika, sukurta nemigos kamuojamam kunigaikščiui, yra laikoma vienu didžiausių Vakarų muzikos šedevru, įspūdingu muzikinės architektūros labirintu.

Po elegantiškojo Bacho kūrinio, deramai atstovavusio apoloniškąjį muzikos pradą, akordeono festivalis „perjungia bėgius“ ir milžinišku pagreičiu rieda finalo link. Keturi koncertai, kuriuose temperamentas kunkuliuoja prasiverždamas pro visas įmanomas žanro ribas. Lapkričio 22 dieną  19 valandą Šv. Kotrynos bažnyčioje prasidės Dioniso verta puota –  italų akordeonisto Vince Abbracciante ir argentiniečio saksofonininko Javier Girotto duetas bendraus tango ir džiazo kalba, atliks autorines kompozicijas ir improvizacijas. Tarsi viskas tuo ir pasakyta: malonė ir palaima, aštrumas ir kartėlis, vienatvė ir siautulys, užburianti jausmų karuselė – viskas telpa tarp tango ritmu apibrėžtų frazių, ir nežinai, kas laukia pasikeitus akordui, kur nuneš tango melodiją džiazuojantys vėjai…

Kiek arčiau žemės sugrąžins tango revoliucionieriaus A. Piazzollos kūrinių programa – lapkričio 23 dieną 19 valandą Energetikos ir technikos muziejuje ją atliks ukrainietis Igor Sayenko drauge su styginių kvintetu. Melancholija, ilgesiu, ryžtu ir net pykčiu alsuojanti tango muzika – tai metafora  apie muzikantų tėvynėje vykstančią kovą, patiriamą smurtą ir įtampą. Ko gero, ne veltui solistas parinko būtent tuos kūrinius, skambėsiančius koncerte, kuris yra skirtas aukomis paremti kovojančią Ukrainą.

Ir vėl – džiazas, šįkart prancūzai įsuks gypsy jazz karuselę: lapkričio 24 dieną 19 valandą Vilniaus miesto rotušėje – nepakartojamas trio. Akordeonistas Ludovic Beier,  gitaristas Philippe Cuillerier ir kontrabosininkas Antonio Licusati svaigins nežemiškais ritmais ir privers klausytis plačiai šypsantis, ir prisimerkus iš malonumo, nejučia linguojant. Ir visai nesvarbu, kad už lango – vėjuotas lapkritis, nuo šios muzikos tiesiog akyse prašviesėja!

Ir galop – finalas, didžioji kulminacija ir atomazga: lapkričio 25 dieną 19 valandą Pramogų salė „Vakaris“ festivalį griausmingai uždarys suomis Kimmo Pohjonen su erdvinio garso ir šviesų šou. Kas matė jo pasirodymą sausakimšoje salėje prieš keliolika metų, iki šiol garantuotai nepamiršo akordeono hardcore  skambesio, triuškinančios pirmykščio garso lavinos, užtvindančios visas kūno kerteles, ir siurrealistinio, nuolat besimainančio prieš akis vaizdo. Apie charizmatiškojo Kimmo supergalias yra sukurtas dokumentinis filmas „Soundbreaker“. Pažiūrėkite jį, jei dar nematėte, ir  ateikite sudalyvauti šiame šamaniškame spektaklyje bei su trenksmu pasveikinti XXV Tarptautinį akordeono festivalį Vilnius 2022 su jubiliejumi.

 Jubiliejinis XXV Tarptautinis akordeono festivalis Vilnius 2022  – įtraukiančiai aktualus, stulbinančiai patrauklus lapkričio 5-25 dienomis, Vilniuje.