Kirtimų kultūros centras kviečia į HEKLA (Islandija) + Daina Dieva (LT) koncertą

Neseniai surengęs vilniečius užbūrusios grupės „SHORTPARIS“ (RU) koncertą, Kirtimų kultūros centras šįkart pristato Berlyne gyvenančią atlikėją iš Islandijos Hekla. Kovo 28 d. 20 val. vyksiančiame koncerte susipins subtilus, fluidiškas Heklos vokalas ir įtaigūs vaiduokliški vieno keisčiausių ir rečiausių instrumentų – teremino – garsai.

Heklos Magnúsdóttir kūryba sujungia tamsų ir magišką Islandijos poliarinės nakties folklorą ir pulsuojančius Berlyno elektroninės muzikos scenos garsus. Atlikėja jau ilgą laiką groja tereminu – instrumentu, kuriuo išgaunant garsą, nereikalinga jį fiziškai liesti. Spektrinis, gundantis, gąsdinantis teremino garsas papildo švelnų vokalą, taip sukurdamas nežemišką ūksmingą muzikinę dermę.

Tereminą sudaro dvi metalinės antenos, sukuriančios elekromagnetinius laukus, ir du radijo dažnio generatoriai. Pirštų judesiais, atliekamais tarp dviejų antenų, elektriniai impulsai yra sustiprinami ir perduodami į garsiakalbį. Teremino išradėjas ir būsimas SSRS šnipas Leonas Tereminas prieš beveik šimtą metų jį sukūrė atsitiktinai, kurdamas įrenginį, galintį išmatuoti dujų tankį. Paaiškėjo, kad prie matuoklio priartinus ranką, galima išgauti skirtingus garsus. Vėliau jį panaudojo tiek Holivudas savo siaubo filmo garso takeliams, tiek The Rolling Stones, Led Zeppelin ir The Beach Boys.

„Tereminas yra labai sudėtingas instrumentas. Nėra jokių pavyzdžių kaip juo groti. O kai stovi priešais tereminą ir tavo kūnas yra šiek tiek neįprastoje padėtyje ar esi priaugęs keletą kilogramų, grojimas visiškai pasikeičia. Įsivaizduokite, esi violončelininkas ir kiekvieną rytą atsikeli su truputį ilgesniu ar truputį trumpesniu kaklu“, – apie grojimo tereminu ypatumus pasakoja profesionalus tereministas R. Schwimmeris.

Kaip kūrybos įrankis, retai girdimas tereminas gali būti išraiškingas, intuityvus ir įvairiapusis. Heklos rankose instrumentas apima didžiulį diapazoną – nuo aukšto dažnio paukštiškų čirpesių iki žemų tektoninių dažnių.

2018 metų rugsėjį Heklos išleistas debiutinis albumas “Á” kritikų tituluojamas vienu iš įtaigiausių 2018-ų metų debiutų. Albumas, kuriame derinami mistiški senovinių tradicinių islandų giesmių, berlynietiškos elektronikos elementai ir gamtos garsų aidai galėtų būti termino Icelandic ambient sinonimu. Taip pat keliuose albumo takeliuose galime išgirsti Islandijos žvaigždę Mr. Silla daug kam žinomą dėl narystės  garsioje islandų grupėje “múm”.

https://www.youtube.com/watch?v=4bv8MOjqXrI

Heklos koncertą apšildys lietuviškas ambient-drone muzikos projektas Daina Dieva.

Daina Dieva – garso menininkė, savo kūryboje derinanti muzikines priemones su daugelio skirtingų meno šakų elementais, performansų. Bendras SKELDOS ir Daina Dieva albumas „Aviliai“ vadinamas vienu subtiliausių, giliausių bei jautriausių ambient muzikos įrašų Lietuvos nekonvencinės muzikos kontekste.

Renginio nuoroda: https://www.facebook.com/events/2150727931672363/

Vieta: Kirtimų kultūros centras, Dariaus ir Girėno g. 69, Vilnius.

Koncerto pradžia: 20.00 val.

Kaina: 7 EUR.

Bilietai parduodami prie įėjimo.