Knygos „Nuožmi taika: žlugusių režimų fotografija dokumentiniame kine“ pristatymas

Rugsėjo 2 d., trečiadienį, 18.00 val. kviečiame į Natalijos Arlauskaitės knygos „Nuožmi taika: žlugusių režimų fotografija dokumentiniame kine“ (2020) pristatymą Bernardinų sodo vasaros skaitykloje.

Ar galima įžvelgti valstybę nuotraukoje iš šeimos albumo? Kaip žiūrėti į fotografijas iš represijų archyvų? Knyga analizuoja, kaip žlugusių politinių režimų fotografija apmąstoma šiuolaikiniame dokumentiniame kine. Pagrindinis dėmesys tenka represinių institucijų darytoms nuotraukoms ir privatiems, šeimos fotografijų archyvams. Įvairūs būdai pakartotinai naudoti šias nuotraukas archyvinėje dokumentikoje, animacijoje ir šiuolaikiniame mene siejami su galios ir žinojimo formomis, kurias šios fotografijos dokumentuoja ir liudija. Fotografinių archyvų perdirbimas siūlo klausti, kaip šios formos išardomos ir kokios naujos kuriamos. Lietuviškoji medžiaga aptariama greta Portugalijos, Kambodžos, Rusijos, Suomijos, Vokietijos iš kitų šalių dokumentinio kino, animacijos ir šiuolaikinio meno projektų, dirbančių su fotografijos archyvais. Tarpdisciplininė studija skirta skaitytojų auditorijai, besidominčiai medijų, vizualumo, istorijos, politikos, socialinės kritikos studijomis.

Natalija Arlauskaitė – literatūros, vizualumo ir kino tyrinėtoja, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė. Pagrindinės interesų sritys – vizualumo ir medijų teorija, istorinė vaizduotė, sovietmečio studijos, Antrojo pasaulinio karo atmintis. Knygų „Hermetiško teksto analizė: Velimiro Chlebnikovo tekstų semantinės erdvės struktūra“ (2005), „Trumpas feministinės kino teorijos žinynas“ (2010) ir „Savi ir svetimi olimpai: ekranizacijos tarp pasakojimo teorijos ir kultūros kritikos“ (2014) autorė.