Kultūros naktis 2023. Unikali interaktyvi paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“

Birželio 16 d. jau 17-ą kartą kultūros ir meno festivalis Kultūros naktis kvies vilniečius ir miesto svečius pasinerti į šviesų kupiną renginį ir atrasti kultūros lobius. Šiemet festivalis ypatingas, nes Vilnius švenčia 700 metų jubiliejų, tad tai puiki proga sostinės gyventojams ne tik išeiti panaktinėti, bet ir galbūt dar kartą nauju žvilgsniu pažvelgti į miestą, kuris jau 700 metų nepraranda savo unikalumo ir gyvybės. Šių metų festivalio šūkis „Prisikimšk kultūros“ tarsi kviečia ateiti į didelę puotą, kurios šeimininkas Vilnius turi paruošęs daug įvairiausių gardėsių net patiems išrankiausiems. O prisikimšti šventėje bus tikrai ko ‒ renginio organizatoriai siūlo 120 skirtingų kultūros renginių įvairiose miesto erdvėse.

Prie festivalio Kultūros naktis jungiasi ir Lietuvių kalbos institutas, kuris šventinį penktadienio vakarą nuo 18 val. maloniai kviečia vilniečius ir miesto svečius apsilankyti Bernardinų sodo Vasaros skaitykloje ir apžiūrėti unikalią interaktyvią parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“.

Paroda žaismingai pristato svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindina su lietuvių kalbos istorija, skatina didžiuotis lietuvių kalba, atskleidžia jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste bei pristato mūsų kalbą užsieniečiams. Ekspoziciją sudaro šeši unikalūs, interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą. Paroda atskleidžia, kaip lietuvių kalba atrodo indoeuropiečių kalbų įvairovės kontekste, leidžia pažinti lietuviškų žodžių atitikmenis kitose pasaulio kalbose, pamatyti, kokius žodžius lietuviai paskolino kitoms kalboms, pristato pasirinktų žodžių kilmę, parodo tautos kultūrinę raidą ir istoriją. Ši kilnojamoji ekspozicija vis plačiau keliauja ir už Lietuvos ribų. Ji jau yra aplankiusi 12 įvairių užsienio miestų (Stokholmą, Dubliną, Berlyną, Liuksemburgą, Briuselį, Kairą ir kt.). Interaktyvūs žaislai ir jų istorijos iki šiol sudomina tiek mokyklinio amžiaus vaikus, tiek suaugusiuosius.

Visi festivalio Kultūros naktis renginiai yra nemokami – tai menininkų, kultūros organizacijų, Vilniaus miesto savivaldybės ir festivalio partnerių dovana Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams.

Festivalio programą ir naujienas rasite oficialioje svetainėje www.kultūrosnaktis.lt. Taip pat naujienas apie Lietuvių kalbos instituto renginį galite sekti svetainėje www.lki.lt ir Facebook puslapyje.

Lietuvių kalbos instituto viešųjų ryšių koordinatorė

Karina Kropaitė