Svarbi informacija
Kultūros svarba jauno žmogaus raidai skatina ieškoti naujų partnerysčių: Istorijų namai ir Low Air susitinka vaikų kultūrinei edukacijai vasarą
Atlaisvėjus karantinui ir prasidėjus vasarai, miestas ir kultūra jame pamažu atgyja. Tęsiamos arba atnaujinamos kurį laiką sustabdytos veiklos bei pradeda veikti naujos kultūros erdvės.Viena tokių – tai Istorijų namai, naujausia Lietuvos nacionalinio muziejaus erdvė, skirta laikinoms parodoms. Gegužės pradžioje atidaryti Istorijų namai išsiskiria tuo, jog kviečia išgirsti įvairiapuses istorijas – čia istorija lankytojams pristatoma ne kaip fiksuota praeitis, o kaip visų sukurta ir tebekuriama realybė.
Istorijų namai neapsiriboja kūryba tik muziejaus erdvėse – užsimezgusi nauja partnerystė su Vilniaus miesto šokio teatru Low Air žada įdomų skirtingų kultūros atstovų susitikimą. Low Air kasmet vasaromis organizuoja vaikų dienos šokio ir kultūros stovyklas Vilniuje, kurių metu edukacinėse išvykose jaunieji šokio entuziastai supažindinami su įvairiais kultūros reiškiniais. Naujoms partnerystėms atvira profesionalių pedagogų, šokėjų, bei šokio entuziastų bendruomenė tiki, kad kiekviena pažintis su skirtingomis kultūros išraiškomis yra nuolatinės galimybės tapti geresniais šokėjais, žmonėmis ir visuomenės nariais. Tad Low Air džiaugiasi Istorijų namų atvirumu ir nekantrauja su stovyklautojais ne tik apsilankyti jų organizuojamose edukacijose, bet ir pasidalinti savomis istorijomis šokiu mažiau įprastose šokėjams – muziejaus – erdvėse. „Tarpinstitucinis bendradarbiavimas įgyvendinant kultūrinės edukacijos projektus ir veiklas plačiau atveria vaizduotę kultūros vartotojams, šiuo atveju – vaikams. Pakviečia dialogui, mąstymui, kaip kitaip gali būti pasakojamos istorijos, ar jos gali būti pasakojamos be žodžių, tik kūno judesiais ir atvirkščiai, kaip Egipto istorijos naratyvas gali būti atspindėtas tik judesiu. Kūnas yra neišsenkantis patirties ir informacijos archyvas ir fondas, kurį mes nešiojamės visą gyvenimą apie jį net nesusimąstydami. Nekantraujame į muziejaus erdvę atsinešti savo šokio istorijas ir muziejaus aplinkoje pasidalinti su lankytojais ar kultūriniais paklydėliais atviru šokio pasakojimu šokio Džemo metu. Šokio Džemas – tai vienas iš improvizuotų šokio pasakojimo formatų, kurį norime įvietinti muziejaus aplinkoje“, – pasakoja Low Air direktorius, choreografas, pedagogas Laurynas Žakevičius.
Dvi skirtingos kultūros erdvės ir bendruomenės tiki, jog tai – tik ilgalaikio, perspektyvaus bendradarbiavimo pradžia. Ypač tai aktualu ir svarbu šokio pedagogikos Lietuvos mokyklose problematikos atžvilgiu. Dar 2021-aisiais ugdymo programose LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nutarimu planuojami ugdymo pokyčiai, esmingai bloginantys meninio ugdymo ir ypač šokio ir teatro dalykų padėtį pradiniame ugdyme – šokio ir teatro pamokų pradinukų mokymosi programose gali nebelikti.
„Tuo tarpu mokslininkų ir sociologų atradimai apie kultūros ir meno poveikį žmogaus gerovei patvirtina – menas ir socialinę sanglaudą skatinančios kultūros priemonės turi tyrimais įrodytą poveikį žmogaus fizinei ir psichologinei sveikatai, žmogaus socialiniams ryšiams. Skirtingų menų integracijos poreikis ir to svarba jauno žmogaus raidai yra nė kiek neabejotini. Low Air organizuojamose edukacinėse veiklose ar stovyklose dalyvauja būtent pradinių klasių mokiniai – mažuosius jiems suprantamais būdais siekiame įtraukti į kultūrines veiklas bei parodyti to svarbą kiekvienam žmogui, taip pat ir jauniausiems visuomenės nariams. Džiaugiamės, jog šįkart drauge su Istorijų namais mėginsime atskleisti šokio, muziejaus bei istorijos draugystę“, – dalijasi L. Žakevičius.