Kviečiame apsilankyti Marijos ir Jurgio Šlapelių namo-muziejaus virtualioje airių dailininko Tom Byrne parodoje!

Dviejų modernių tautų stiprybės šaltinis
Lietuva ir Airija dailininko akimis

Lietuvos istorija, neatsiejama nuo okupacijų, žudynių ir egzekucijų, yra panaši į Airijos bado, maišto ir mirčių kupiną istoriją. Airijos sukilimas prieš imperializmą tapo įkvėpimu daugeliui pasaulio šalių. Lietuva buvo slopinama Rusijos imperijos, nacistinės Vokietijos, sovietų represijomis, daugybė jos gyventojų buvo ištremti į Sibirą, nubausti mirties bausme ar įkalinti, todėl Lietuva tapo viena iš daugelio šalių, sukilusių prieš okupantus, prieš priespaudą.

Ši paroda perteikia dviejų šalių, stojusių kovoti už savo laisvę, istoriją. Tuometinių laikų istorija atsispindi jų herojų, poetų, intelektualų ir dvasinių lyderių veiduose.

Šiandien šių dviejų šalių ryšys yra gana glaudus – Airijoje gyvena daugiau nei 100 tūkstančių lietuvių. Taigi kultūrinis artumas ir pagarba yra tikrai pastebimi.

Anot Tom Byrne, geriausiai tautos istoriją atspindi jos herojų, intelektualų ir dvasinių lyderių veidai. Šioje parodoje eksponuojami airių tautos didvyrių – daugiausia 1916 m. Velykų sukilimo lyderių, ir Lietuvos pasipriešinimo okupacijai kovų dalyviai.

 

Tom Byrne

Tom Byrne gimė 1962 m. Dubline. Studijavo Dun Laoghaire meno ir dizaino koledže, kuris seka revoliucine 20 a. pirmos pusės Bauhaus meninio ugdymo tradicija, jungiančia amatą, meną ir technologijas.

Svarbiausia T. Byrne portretų tematika, kaip sako pats dailininkas, „religija, politika ir iškilios asmenybės“. Didelis jo susidomėjimas šiuolaikinėmis aktualijomis, susiliejęs su pankų mentalitetu, dvasingumo ir populiariosios kultūros išmanymas suformavo jį, kaip šiuolaikinį menininką, artimai susijusį su supančiu pasauliu ir kasdienybėje įžvelgtą grožį paverčiantį tapybiniu apibendrinimu.

Didelę įtaką T. Byrne kūrybai padarė Samuel Beckett ir Jameso Joyce kūryba. Pagarbą šiems garsiems Airijos rašytojams ir kitoms istorinėms asmenybėms jis išreiškė verizmo stiliumi, pasižyminčiu smulkmenišku atvaizdavimo realizmu, ir, naudodamas laisvus teptuko potėpius, storų pigmento sluoksnių dengimo ant drobės techniką ir labai ryškią spalvų paletę, sumodernino jį.

Tom Byrne stilius labai unikalus. Jis sukuria prabangias tekstūras niuansuotuose, sodriuose dažų ir struktūrizuotuose spalvų sluoksniuose, atitinkančius jo paties estetinius potyrius. Menininkas taip pat naudoja vašką, norėdamas sukurti švytintį, apčiuopiamą paviršių, kuris sukuria daugiajutiminį potyrį, įkvepiantį žiūrovą ne tik pamatyti, bet ir pajusti eksponatą. (www.dukestreetgallery.ie)

 

Nuoroda į parodą – https://my.matterport.com/show/?m=amvhxqoHjqw