Liudas Mažylis kviečia kartu praleisti popietę Vilniuje: pristatys savo kolekcijos Vasario 16-osios Signatarų autografų parodą

Rugsėjo 18 d.,  pirmadienį, 14.00 val. Vilniaus centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų g. 6, Vilnius) susitikti ir kartu praleisti popietę kviečia Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis. Bibliotekos lankytojams ir susirinkusiems profesorius gyvai pristatys savo parodą „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“. Renginys atviras visai visuomenei.

„Prieš 105 metus mūsų svarbiausias šalies dokumentas – Vasario 16-ios Aktas –  dvidešimties Signatarų autografais buvo pasirašytas Vilniuje. Tai buvo Lietuvos modernios valstybės, demokratijos pagrindas, kuriuo mūsų tauta rėmėsi ir tarpukariu, ir sovietinės okupacijoje partizaninių kovų metų, ir atkuriant mūsų valstybės Nepriklausomybę 1990-aisias. O kiek  mes žinome apie pačių Signatarų asmenybes jų gyvenimus?“, – pasakodamas apie parodą klausia Vasario 16-osios Akto originalo atradėjas prof. L. Mažylis.

Akto atradimas Berlyne paskatino prof. L, Mažylį toliau gilintis į Signatarų asmenybes, jų veiklą įvairiais gyvenimo laikotarpiais. O pirmieji autografai asmeninėje prof. L. Mažylio kolekcijoje atsirado kur kas anksčiau, dar 2015 m., kai juos aptiko savo šeimos archyve ir nuo tada kolekciją stengiasi papildyti vis naujais autografais.

Parodoje atsiskleidžia mažiau žinomos arba netikėtos detalės apie Signatarų biografijas, asmenybes. Net septyniolikos Nepriklausomybės Akto signatarų pėdsakus prof. L. Mažyliui susekti pavyko, likusių trijų – Donato Malinausko, Jurgio Šaulio ir Jono Vailokaičio – pritrūko, kad visų dvidešimties tuometinės Lietuvos Tarybos narių autentiški autografai būtų surinkti į vieną kolekciją.

Anot L. Mažylio, šioje parodoje vaizduojami laiškai ir kitokie dokumentai, atskleidžiantys išskirtines asmenybes neeiliniuose vaidmenyse. „Vilniuje stovi Jono Basanavičiaus paminklas, diskutuojama apie Smetonos paminklą. Visuomenei aktualūs šie klausimai, parodos gyvame pristatyme kviečiu atvirai diskusijai. Man kiekvienas iš dvidešimties signatarų atrodo išskirtinis, labai nusipelnęs tautai ir valstybei. Remdamiesi Signatarų asmenine patirtimi galime suprasti ir Lietuvos, mūsų visuomenės raidą – teigia prof. L. Mažylis.

Prof. L. Mažylis tikisi, kad pristatymo metu pavyks atkurti įvairialypius, galbūt ir primirštus mūsų Signatarų asmenybių bruožus.