Svarbi informacija
M. T. Rožanskaitės ekologinių kūrinių paroda Jono Meko vizualiųjų menų centre
Vilniaus miesto Jono Meko vizualiųjų menų centre liepos 1 d., pirmadienį, 18 val. atidaroma Marijos Teresės Rožanskaitės paroda „Ekologinė klausa“.
Tarytum praplečiant šiuo metu LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejaus parodoje „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ ir Venecijos meno bienalėje eksponuojamus T. M. Rožanskaitės darbus bei kūrybos kontekstus, Jono Meko vizualiųjų menų centre pristatoma paroda siekia punktyriškai pažymėti menininkės kelią nuo giluminio žemės kaip gyvybės šaltinio vaizdavimo tapyboje iki gyvo rūpesčio žmogaus sužalota gamta akcijose ir instaliacijose.
Kaip teigia parodos „Ekologinė klausa“ kuratorė Laima Kreivytė, M. T. Rožanskaitė – ne tik savita tapytoja, kūriniuose analizavusi kritinę žmogaus ir visuomenės situaciją, bet ir viena iš ekologinio meno pionierių.
„Nuo pat kūrybinės veiklos pradžios Rožanskaitei rūpėjo nepagražinta tikrovė, teršiama aplinka ir žaizdota, viską pakelianti žemė. Parodoje galima pamatyti, kaip Rožanskaitės abstrakčias erdves atakuoja išmesti mechanizmai, paverčiantys kūrinį ekologinės katastrofos peizažu“, – pasakoja L. Kreivytė.
Nepriklausomoje Lietuvoje menininkė pradeda kurti akcijas ir instaliacijas. Anot L. Kreivytės, jas galima skirstyti į ekologines ir politines: „Ekologinėse instaliacijose labai svarbi upė. Tai tarsi nuolat kintanti draperija, atsikartojanti dailininkės darbuose. Rožanskaitės darbai gamtoje – poetiški ir paradoksalūs. Jos ekologinis mąstymas neatsiejamas nuo veiksmo: svarbu ne tik parodyti, bet ir sutvarstyti žemės žaizdas.“
Paroda sukonstruota metonimiškai – per kūrinį atskleidžiant svarbias menininkei temas ir objektus: upę, medį, žemę ir gamtos kūne žiojančius žmogaus veiklos pėdsakus. Jautri ekologinė Rožanskaitės klausa užfiksavo tai, apie ką tuo metu mažai kas kalbėjo – vandens, žemės ir oro taršą, miško naikinimą.
Paroda „Ekologinė klausa“ Jono Meko vizualiųjų menų centre (Malūnų g. 8, Vilnius) veiks iki rugsėjo 8 dienos. Kūrinius parodai paskolino „MTR Art Foundation“.
Parodos atidarymo metu, liepos 1 d. 18 val., M. T. Rožanskaitės vizualinius kodus dešifruos bei susirinkusiųjų ekologinę klausą tikrins garso performansas, įkvėptas menininkės instaliacijos „Mano upelis“.