Menų sintezė – literatūros kūrinio virsmas kino filmu

Vasario 13 d., ketvirtadienį, 15.00 val. Vilniaus „Varpo“ suaugusiųjų gimnazija ir Tomo Zano biblioteka (Šv. Stepono g. 23) kviečia į susitikimą su trimis menininkais: Jaroslavu Melniku, Klaudija Matvejevaite ir Kasparu Varanavičiumi.

Kaip jaustumėtės, jei žinotumėte tikslią savo mirties datą? Į šį ir dar daugelį ne mažiau netikėtų klausimų atsakymų ieškoma vieno originaliausių XXI a. rašytojų Jaroslavo Melniko kūryboje. Jo gerokai kitokia, nei mums įprasta, į daugelį kalbų verčiama siurrealistinė proza, pripažinta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Ji lyginama su Borgeso ir Kafkos, Saramago ir Cortázaro kūriniais, apie jį rašo tokie pagrindiniai Prancūzų leidiniai, kaip Le Monde ir Telerama.

Rašytojo knygą „Rojalio kambarys“ skaitytojai išrinkto kaip vieną geriausių lietuvių literatūros  šimtmečio knygų („Šimtmečio 100 knygų“), kelis kartus jo knygos buvo įtrauktos į „Metų knygos“ penketuką Lietuvoje ir Ukrainoje. Jo fantastinis romanas „Tolima erdvė“ paskelbtas „2018 Metų knyga“ Prancūzijoje, taip pat BBC Metų knyga. O „Rojalio kambarys“ (Last Day) Jungtinėje Karalystėje 2019 metais tapo prestižinės premijos International RUBERY BOOK PRIZE finalistu.

Melniko kinematografiška proza ne tik kelia diskusijas tarp skaitytojų, bet patraukė daugelio kino režisierių (šiuo metu kuriamas filmas pagal apysaką „Rojalio kambarys“), taip pat ir jaunos režisierės Klaudijos Matvejevaitės dėmesį. Remiantis J. Melniko apysaka „Likimų knyga“ pastatytas filmas „Paskutinė diena“, kuriame pagrindinį Igorio vaidmenį atliko Kasparas Varanavičius, režisierei atnešė sėkmę: 2017 m. Baltijos jūros regiono šalių trumpametražių filmų konkurse „Naujasis Baltijos kinas“ parodytas darbas buvo įvertintas ne tik kaip geriausias lietuvių, bet ir visų Baltijos šalių trumpametražis filmas, o 2018 m. „Sidabrinių gervių“ apdovanojimų metu Klaudijai Matvejevaitei atiteko „Sidabrinės gervės kiaušinis“ už metų geriausią studento darbą.

Kviečiame į susitikimą, kurio metu turėsite galimybę ne tik pamatyti filmą „Paskutinė diena“, bet ir iš arčiau susipažinti su trijų meno sričių atstovais: daugiau sužinoti apie rašytoją Jaroslavą Melniką bei jo knygas, jo kūrinių pasaulį, įkvėpusį kino kūrėjus – režisierę Klaudiją Matvejevaitę, rašytojo tekstą perkėlusią į kino ekraną, bei aktorių Kasparą Varanavičių, sukūrusį savo mirties laukiančio vaikino vaidmenį.

Susitikimas vyks Tomo Zano bibliotekoje (Šv. Stepono g. 23), renginys nemokamas, dalyvauti gali visi norintys, tačiau siekdami valdyti dalyvių srautus, prašome užsiregistruoti el. p. vilma.auglyte@gmail.com  arba tomozano@vcb.lt