Naujajame Šv. Kristoforo kamerinio orkestro sezone – nepamirštamos muzikinės patirtys

„Tai stebuklingai groja!“ – dar 2006 metais apie Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą rašė muzikos kritikas Janas Popis, susižavėjęs tuomet dar visai jauno orkestro pasirodymu gastrolių Lenkijoje metu. Ir šie žodžiai iki šiol nenutyla žiūrovų lūpose, kai scenoje muzikiniais viražais ir ypatingai parinktomis programomis publiką kaskart pavergia aukščiausios prabos, pasaulyje elitiniu vis dažniau pavadinamas orkestras, vadovaujamas dirigento Modesto Barkausko.

Jau spalio 5 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje savo žiūrovų lauks orkestras, kviečiantis į naujojo sezono atidarymą, kuriame gurmaniškai ir naujovių ištroškusiai publikai žadamos nepamirštamos muzikinės patirtys.

Atidarymo koncerto programoje puikuojasi net trys išskirtiniai, retai atliekami kūriniai, tarp kurių – pirmąkart Lietuvoje nuskambėsianti romantiška Geraldo Finzi kantata sopranui ir styginių orkestrui „Dies Natalis“ op. 8, sukurta remiantis 17 a. anglų poeto Thomaso Traherne tekstais. Soprano partiją koncerte atliks talentinga dainininkė, LNOBT Metų operos viltimi (2019) pripažinta kylanti Lietuvos operos žvaigždė – sopranas Monika Pleškytė.

Taip pat koncerte skambės 20 a. anglų kompozitorių Gustavo Holsto “Švento Pauliaus siuita“ op. 29 (St. Paul’s suite) bei Benjamino Britteno „Variacijos Franko Bridge tema“ (Variations on a Theme of Frank Bridge). „Šie kūriniai – iššūkis kiekvienam orkestrui. Mes jį priėmėme norėdami atskleisti, kokį turtą globoja Vilniaus miestas“, – pripažįsta dirigentas Modestas Barkauskas, neabejojantis profesionalaus orkestro galimybėmis.

Naujasis orkestro sezonas Lietuvos muzikinės kultūros kontekste išties diktuoja naujausias madas ir yra kupinas muzikinių staigmenų ne tik elitiniam žiūrovui, bet ir jaunajai kartai. Spalio 8 ir lapkričio 5 dienomis į Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčią kviečiami visi, kuriems nesvetimas vaikų fantazijos pasaulis. Vaikams skirti koncertai „Skambančios miško istorijos“ – tai gerai pažįstamų animacinių filmų melodijų bei vaikystės skonio pripildytos muzikinės pasakos, kviesiačios šypsotis ir žaisti kartu su stebuklingo miško gyventojais – vaikų pamėgtais personažais Musmiryte ir Vermilijonu bei Šv. Kristoforo orkestro kvintetu.

Spalio 13 d. Vilniaus miesto Rotušėje vyks Tarptautinio Šv. Kristoforo kompozitorių konkurso finalinis koncertas. Jau trečią kartą rengiamas konkursas pritraukė net 50 dalyvių iš viso pasaulio – įvairių Europos, Šiaurės šalių, JAV, Kanados, Japonijos, Trinidado ir Tobago, Meksikos ir kt. Dalyvius vertina kompetentinga komisija: orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas, lietuvių kompozitoriai Raminta Šerkšnytė, Mindaugas Urbaitis bei pasaulinį įvertinimą pelnęs vokiečių kompozitorius ir dirigentas  Christian Jost.

„Konkurso tikslas – atrasti naujus talentus, gebančius savo kūryba atskleisti ir praplėsti styginių instrumentų grojimo technines galimybes. Visada į savo koncertų programas stengiamės įtraukti naujus kompozitorių kūrinius, taigi taip praturtiname ir savo repertuarą“, – pasakoja Modestas Barkauskas. „Tikimės, kad kompetentingai komisijai bus įdomu susipažinti su naujomis komponavimo tendencijomis, o konkurso baigiamasis koncertas pateisins visų lūkesčius“, – teigia jis.

Naujajame sezone netrūks ryškių Lietuvos scenos žvaigždžių. Spalio 26 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje koncerte „Smuiko magija“ su orkestru išskirtinę programą grieš tarptautinių konkursų laureatė, smuikininkė Ingrida Rupaitė. Publika turės unikalią galimybę pirmąsyk išgirsti lietuvių kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo Sonatą smuikui, styginių orkestrui ir fortepijonui, šiai sudėčiai pritaikytą paties autoriaus. Taip pat koncerto programoje – Argentinos kompozitoriaus, šiuo metu gyvenančio JAV, Osvaldo Golijovo “Tenebrae” ir virtuozinė lenkų kompozitoriaus Miecyslawo Weinbergo Kamerinė simfonija Nr. 1.

Lapkričio 23 d. orkestro gerbėjai ir klasikinės muzikos mylėtojai kviečiami pasimėgauti vakaru su Amerikiečių kompozitorių muzika. Drauge su sopranu Lina Dambrauskaite pristatomame koncerte – kompozitorių David Diamond, Osvaldo Golijovo, Jessie Montgomery, Aarono Kernis, Christopherio Cerrone, Michael Gilbertson,  Caroline Shaw kūriniai. „Užburiančios O. Golijovo dainos sopranui ir styginiams tikrai nepaliks klausytojų abejingų“, – kalbėdamas apie koncerto programą tikina Modestas Barkauskas.

Šv. Kristoforo kamerinio orkestro repertuaras – sudėtingas ir daugialypis: nuolat pristatydamas retai atliekamus, naujai sukurtus kūrinius,  kolektyvas nepamiršta ir muzikos šaknų bei tradicijų, kviečia klausytojus nusikelti į baroko epochos laikus.  Lapkričio 30 d. publiką žavės Baroko muzikos dialogai, o vakaro svečias – Jeruzalės akademijos profesorius, Jeruzalės baroko orkestro įkūrėjas ir vadovas, klavesinininkas David Shemer. Koncerto programoje – baroko meistrų A. Corelli,  H. Purcell, G. Ph. Telemann, J. S. Bach ir G. F. Handel kūriniai.

Gruodžio mėnuo – artėjančių švenčių metas, kuomet mintis norisi pripildyti džiugaus laukimo bei pakilios nuotaikos. Būtent tokie – ir 3 šventiniai koncertai Šv. Kotrynos bažnyčioje. Gruodžio 14 d. – Gražiausios Franko Sinatros dainos su J. Lapatinsku, gruodžio 21 d. – Kalėdinė kino filmų muzika su Edgaru Davidovičiumi, o Naujųjų Metų išvakarėse (gruodžio 31 d.) – Astor Piazzolla “Metų laikai” su solistais Simu Tankevičiumi (smuikas) ir operos soliste Aiste Pilibavičiūte (sopranas).

„Gruodžio mėnesį orkestras pasitinka kiek lengvesne muzika. Populiarios Franko Sinatros, kino filmų ir miuziklų dainos puikiai nuteiks didžiausių metų švenčių sūkuryje. Ilgamete tradicija tapęs Naujųjų metų sutikimo koncertas šventiškai nuteiks kiekvieną klausytoją“, – neabejoja Modestas Barkauskas, kviesdamas visus muzikos mylėtojus nepraleisti progos išgirsti naujojo sezono koncertus.