Paroda „JCDecaux premija 2024: ruduo“ – apie tarpinę būseną ir neįvardytą dabarties jausmo siaubą

Lapkričio 8 d., penktadienį, 18 val. Sapiegų rūmuose (L. Sapiegos g. 13, Vilnius) duris atvers devintą kartą Šiuolaikinio meno centro ir lauko reklamos įmonės „JCDecaux Lietuva“ rengiamo konkursinio projekto „JCDecaux premija“ paroda „ruduo“. Kuratorės Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė šiemet pristatyti savo kūrybą pakvietė penkis atvirame konkurse dalyvavusius pradedančiuosius menininkus (-es) Eleną Laurinavičiūtę, Kamilę Pikelytę, Eglę Ruibytę, Oną Barborą Šlapšinskaitę ir Mantą Valentukonį.

Šių metų paroda, pasak kuratorių, įkvėpta minčių „apie tarpinę būseną, apie neįvardyto dabarties jausmo siaubą ir dovaną. Penkiuose kūriniuose menininkės (-ai) kviečia įžengti, ar iš šono pažvelgti, į ryšį tarp daiktiško ir žmogiško buvimo būdų, kartų, tuštumos ir užpildo, susintetinto ir vienalyčio kažko“. Konkurse dalyvavusių pradedančiųjų meninink(i)ų kūrybiniai sumanymai įgyvendinti specialiai šiai parodai ir pirmą kartą pristatomi viešai. Visus parodoje eksponuojamus kūrinius – nuo naujųjų technologijų kaip virtualios realybės patirties iki instaliacijų ir performanso – į visumą sujungs pirmą kartą projekte dalyvaujantys architektai „Draugų vardai“.

Vykstant parodai numatomos ekskursijos su kuratorėmis, meninink(i)ų rengiamos dirbtuvės. Paroda „ruduo“ jos veikimo laikotarpiu bus pristatoma ir Sapiegų rūmų apžvalginėse ekskursijose. Išsami informacija apie šiuos renginius bus skelbiama organizatorių interneto svetainėse ir socialiniuose tinkluose.

„JCDecaux premija“ – tai Šiuolaikinio meno centro ir lauko reklamos įmonės „JCDecaux Lietuva“ 2016 m. įsteigtas kasmetinių parodų ciklas, kuriuo siekiama skatinti pradedančiųjų Lietuvos meninink(i)ų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Projekto kuratorės ir kuratoriai kasmet vertina atviro kvietimo būdu gautas paraiškas ir atrenka dalyvius, kuriems suteikiama finansinė bei institucinė pagalba naujiems kūriniams parengti ir pristatyti parodoje. „JCDecaux Lietuva“ įsteigta vienkartinė 4000 eurų dydžio premija tarptautinės komisijos sprendimu skiriama vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio originalumą, aktualumą ir meninę raišką. Kaip ir kasmet, žiūrovai kviečiami išreikšti savo simpatiją. Daugiausia publikos įvertinimų sulaukęs projekto autorius ar autorė turės galimybę pristatyti savo projektą „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos tinkle.

Parodos „JCDecaux premija 2024“ dalyviai

MANTAS VALENTUKONIS – jaunosios kartos tapytojas, gyvenantis ir kuriantis Kaune. 2023 m. baigė tapybos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete. Šiais metais surengė personalinę parodą „Apparitions“ galerijoje „Drifts“ Vilniuje, taip pat kuravo grupinę parodą „Tarpinės gliaumos / Intermediate Glooms“ Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre. Menininkas savo kūrybą yra pristatęs grupinėse parodose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

ONA BARBORA ŠLAPŠINSKAITĖ – Vilniuje gyvenanti menininkė, edukatorė. Šiuo metu studijuoja skulptūros magistrantūroje Vilniaus dailės akademijoje. Kuria instaliacijas, kuriose skleidžiasi asmeniniai prisiminimai, šeimos istorijos, politiniai kontekstai, o kartais susidaro sąlygos susitikti įvairioms bendruomenėms. Pastaruoju metu kūryboje permąsto „vaiduoklių“ vaidmenį tiek asmeninėje, tiek politinėje plotmėse. Naudodama auto- ir biografinius faktus, įpindama juos į fikcinius pasakojimus menininkė bando išryškinti istorijos bei ideologinio paveldo įtaką praeities, dabarties ir ateities tapatybėms.

KAMILĖ PIKELYTĖ – vizualaus meno kūrėja, gyvenanti ir kurianti Reikjavike ir Vilniuje. Kūryboje naudoja rastą medžiagą (angl. found footage) ir fizines liekanas. Savo instaliacijose ir performansuose menininkė nagrinėja žmonijos dominavimą ir polinkį naikinti nežmogiškas gyvybės formas. Kvestionuodama sisteminį tam tikrų dalykų ženklinimą kaip „purvinų“, Kamilė Pikelytė tyrinėja, kaip tokiu būdu gali būti maskuojamos nepatogios tiesos.

EGLĖ RUIBYTĖ – vaizduojamo meno kūrėja, grafikos dizainerė, jungianti šias sritis ir taip ieškanti prasmės ypač standartizuotuose globaliuose procesuose. Baigė grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, vėliau studijavo tipografiką ir skulptūrą Hamburgo vaizduojamųjų menų akademijoje (HFBK). Gilindamasi į pramonines technologijas ir ieškodama funkcinių-emocinių metaforų, iš pažiūros masinės gamybos objektus Eglė Ruibytė konstruoja iš dalies pasitelkdama rankų darbą. Taip autorė sąmoningai leidžia įvykti klaidoms, bylojančioms apie prieštaringą žmogiškumą industrijos mašinoje.

ELENA LAURINAVIČIŪTĖ – menininkė, kilusi iš Anykščių, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Vilniuje. 2024 m. baigė magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Kuria eksperimentinio pobūdžio keraminius pučiamuosius instrumentus. Jų aštrios briaunos pjausto nematomą orą ir taip transformuoja jį į ūžimo ir švilpimo garsus, iš kurių menininkė formuoja erdvinius oro virpesių peizažus. Elena Laurinavičiūtė tyrinėja garso ir erdvės santykį, aktualizuodama molinių švilpukų garsinį paveldą bei keramikos priemonėmis susiedama praeitį ir dabartį.

Parodos „JCDecaux premija 2024“ kuratorių komanda

„JCDecaux premijos“ kuratorių komanda įprastai keičiasi kas dvejus metus. Taip siekiama užtikrinti ekspozicijos originalumą ir kaskart netikėtus projekto sprendimus. Parodą antrą kartą kuruoja Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė.

Kotryna Markevičiūtė yra šiuolaikinio meno ir edukacijos kuratorė. Šiuo metu dirba Nacionalinėje dailės galerijoje. 2023 m. kartu su Ona Juciūte kuravo „JCDecaux premijos“ parodą „Mainais į amžius“ (ŠMC, Nacionalinė dailės galerija). 2024 m. edukacinio meno projekto „Molio aikštelė“ Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvėje (Akee) bendraautorė. 2022 m. stažavosi Jungtinių tyrimų centre (Joint Research Centre, JRC), kur tyrinėjo Arktyje gyvenančių menininkų praktikas klimato kaitos kontekste. 2018–2020 m. buvo „Rupert“ rezidencijų ir parodų kuratorė, arodų „Jonas Mekas: Leiskite man svajoti utopijas“ (2019, „Rupert“) ir „Kiti kambariai“ (2020, „Rupert“, LDS galerija) bendrakuratorė.

Ona Juciūtė yra menininkė, gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Dėsto skulptūrą Vilniaus dailės akademijoje. Menininkės kūriniai pristatyti Šiuolaikinio meno centre, Nacionalinėje dailės galerijoje, „Rupert“, „Editorial“ bei kitose šiuolaikinio meno erdvėse Vilniuje, taip pat „La Halle – Centre d’art contemporain“ Pont-en-Royans vietovėje Prancūzijoje, Nacionaliniame mokslo muziejuje Neapolyje, Italijoje, „CCA Derry~Londonderry“ Londonderyje, Jungtinėje Karalystėje, MOCAK Krokuvoje, paralelinėje 17-osios Stambulo meno bienalės programoje ir kitur. Onai Juciūtei skirta pirmoji „JCDecaux premija“, ji taip pat yra gavusi Aleksandros Kašubos stipendiją. Nuo 2021 m. Onos Juciūtės skulptūros tapo Helsinkyje esančio šiuolaikinio meno muziejaus „Kiasma“ nuolatinės kolekcijos dalimi.

Paroda veiks iki 2025 m. sausio 5 d. Šiuolaikinio meno centro padalinio Sapiegų rūmų pirmo aukšto Šiaurinėje galerijoje (L. Sapiegos g. 13, Vilnius). Sapiegų rūmų darbo laikas: I, III, IV, V 12:00–20:00, VI 11:00–19:00, VII 11:00–18:00. Parodos lankymas nemokamas.