„Pasaulio kino vakare su režisieriumi Audriumi Stoniu“ – autorinė kino esė „Laiko tiltai“

Vasario 22 d., ketvirtadienį, 19 val. M. K. Čiurlionio namų rengiamo susitikimų ciklo „Pasaulio kino vakarai su režisieriumi Audriumi Stoniu“ peržiūroje – autorinė Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristīne Briede meditatyvi dokumentinė kino esė „Laiko tiltai“ („Bridges of Time“, 2018), kuri, pasakodama apie Baltijos poetinės dokumentikos meistrus, paliečia negrįžtamai praeinančio laiko klausimus. Ką pavyko išsaugoti dokumentinio kino juostoje, o kas amžiams nugrimzdo į nebūtį?
„Tai filmas apie praeinantį laiką ir apie kino stebuklą, nes išsaugo tai, ką gyvenimas pakeičia: mus, peizažus, istorinį Vilnių. […] Siūlyčiau neieškoti informacijos, nes ji lengvai surandama. Kviesčiau pabandyti įsižiūrėti į stebuklingų kadrų grožį, pasimėgauti 35 mm juodai baltos juostos žavesiu, pasidžiaugti išsaugota akimirka“, – yra sakęs režisierius Audrius Stonys.
„Laiko tiltai“ yra aistringas bandymas apginti būtinybę kurti dokumentinius filmus ir žmogaus troškimą laiku išsaugoti akimirkas. „Mes filmuojame žemę, bet prisiminame, kad rojus virš mūsų“, – sakė latvių režisierius Hercas Frankas filmo pradžioje. Šis jausmas, skausmingai žmogiškas, bet kartu ir tyrai dvasiškas, tęsiasi per visą filmą, režisieriams vengiant tiesioginio naratyvo, gerbiant poetinį požiūrį, kurio juos išmokė jų pirmtakai. […] Pribloškiančio grožio dokumentinis filmas apie pamirštus Baltijos Naujosios bangos meistrus“, – rašė Laurence‘as Boyce‘as, „Cineuropa“.
Pasaulinio pripažinimo tarptautiniuose festivaliuose jau sulaukusio A. Stonio ir K. Briede filmo „Laiko tiltai“ pasaulinė premjera įvyko 2018 m. vykusiame Karlovi Varų kino festivalyje, konkursinėje dokumentinių filmų programoje. Populiariausiame Čekijos internetiniame žinių portale „Novinky“ filmas pateko į 10 geriausių Karlovi Varų festivalio filmų sąrašą, o Šanchajaus tarptautiniame A klasės festivalyje pelnė pagrindinį festivalio apdovanojimą „Auksinę taurę“ už geriausią dokumentinį filmą. JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtintos „Oskaro“ komisijos Lietuvoje sprendimu šis filmas buvo nominuotas „Oskaro“ apdovanojimui.
Režisierius A. Stonys yra sakęs, kad šis filmas – tai meilės laiškas jo mokytojams – dokumentinio kino kūrėjams, iš kurių tiesiogiai ar netiesiogiai jis mokėsi kino kalbos.
„Mes šį filmą kūrėme tiems, kurie domisi Baltijos kino meistrais, kurie žino Henriką Šablevičių, Robertą Verbą, Hercą Franką, kitus. Todėl tarptautinė šio filmo festivalių sėkmė mums sukėlė malonią nuostabą. Žmonės jį puikiai sužiūrėjo, perskaitė prasmes, pradedant Bangladešu, baigiant Urugvajumi ar Čile“, – pasakojo režisierius A. Stonys.
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje (Savičiaus g. 11) kviečia kino bendruomenę gyventi dokumentiniu kinu, tęsti įvairiaspalvio kino pažinimą ir susitikti vasario 22 d. vakarą jaukioje M. K. Čiurlionio namų salėje. Po peržiūros tradiciškai vyks diskusija, matyto filmo aptarimas ir dalinimasis įžvalgomis su režisieriumi Audriumi Stoniu.
Filmo trukmė 78 min. Renginys nemokamas, be išankstinės registracijos. Durys atidaromos 18:30 val. Daugiau informacijos www.mkcnamai.lt