Pažinti Joną Meką: LAIŠKAI IŠ NIEKUR

LR Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintoje Lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo bendrojoje programoje 7- 8 klasių moksleiviams, įtraukta nagrinėti ir Jono Meko asmenybė bei jo poezijos rinkinys „Laiškai iš niekur“.

1997 m. Baltos lankos surinko į vieną knygą ir išleido Jono Meko laiškus, rašytus 1994–1995 m. į „Valstiečių laikraštį“. Knygoje sudėti visi aštuonioli­ka J. Meko rašytų laiškų ir keli neužbaigtų laiškų fragmentai. J. Meko laiškai – tai ne filosofiniai klaidžių minčių labirin­tai, o labai gyvenimiški pamąstymai, tiesiog užrašytos savos mintys, nebi­jant suklysti. Autorius nebijo užrašyti to, ką tuo metu jaučia, išgyvena ir supranta, ir užrašyti taip, kaip jaučia, išgyvena ir supranta.

Žmonės, kuriuos J. Mekas mini savo laiškuose, – ir Čiurlionis, ir Gimbutienė, ir Mačiūnas, ir Orvy­das, ir Veščiūnas, ir Zapkus, ir daugelis kitų, – visi jie vienaip ar kitaip kuria tą Lietuvos kultūros dalį, kurią galėtume vadinti pasau­line. Visi jie priklauso kultūrai, tam įvardytam Niekur, iš kur ateina J. Meko laiškai. Per Jono laiškus pažįstame ne tik patį Joną, bet ir to meto iškiliausiuosius, bei visą epochą. Kita vertus kiekvienas laiškas, kiekviena pastraipa, kiekvienas sakinys taip taikliai paliečia skaitytoją, kad rodos  tekstas rašytas vos vakar, o ne daugiau kaip prieš dvidešimt metų ir tinkamas pritaikyti šių dienų aktualijoms:

Jono Meko vizualiųjų menų centras, bendradarbiaudamas su  Valstybiniu Šiaulių dramos teatru, paruošė mokomąją vaizdo medžiagą moksleiviams, kurioje moksleiviai išvys: 1. Kaip savo eiles skaito pats Jonas Mekas. Taip pat ir jo filosofines įžvalgas įvairiais klausimais; 2. Kaip Meko eiles „Laiškai iš niekur“ skaito Šiaulių dramos teatro aktoriai. 3. Ištraukas iš garsiausių Meko filmų. 4. Jono Meko mokinio, kino režisieriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Audriaus Stonio mintis apie Joną ir jo kūrybą.

Video instaliacijos kuratorius Naubertas Jasinskas

Taip pat bus galimybė pamatyti originalią |Jono Meko filmo „Laiškai iš nieko“ versiją (1997 m.)

Kviečiame apsilankyti!

Daugiau informacijos: Gintaras Sodeika, 861478470