Pirmyn į gyvą teatrą! Jau trečius metus į nacionalinę akciją kviečia Teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS

„Pirmyn į gyvą teatrą!“ – taip vaikus ir jaunimą jau trečius metus iš eilės kviečia Teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS. Šios nacionalinės akcijos, skirtos pažymėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną, idėja gimė pandemijos laikotarpiu, kai trumpam buvo sumažinti karantino reikalavimai ir buvo leista rengti renginius atvirose erdvėse. Tuomet 2021 metais akcijos metu buvo pristatyta virš dešimties įvairaus turinio ir formos nemokamų renginių žiūrovams nuo 0 iki 18 metų. Šiemet ASITEŽAS tradiciją tęsia ir penkiuose Lietuvos regionuose vyks nemokami dramos, lėlių, muzikiniai, šokio spektakliai, kūrybiniai, edukaciniai užsiėmimai, teatro ekskursijos ir laboratorijos. Ši akcija yra ilgalaikio projekto „ASITEŽO veiklos sklaida Lietuvoje ir užsienyje“, kurį finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, dalis.

Nuosekliai siekdamas pagrindinio savo veiklos tikslo, kad profesionalūs ir kokybiški įvairaus žanro spektakliai pasiektų vaikus ir jaunimą visoje Lietuvoje, ASITEŽAS šiais metais jau įgyvendino keletą renginių, užtikrinančių profesionalaus scenos meno jaunajai auditorijai sklaidą. Kovo 20 d. organizuota nuotolinė nacionalinė konferencija „Lietuvos scenos menas vaikams ir jaunimui: tarp praeities ir ateities“, kurioje pranešimus pristatė teatro vaikams ir jaunimui kūrėjai ASITEŽO nariai Violeta Podolskaitė, Saulė Degutytė, Justas Tertelis, teatro vadybininkė Rūta Malaškevičienė ir teatrologė dr. Goda Dapšytė. Balandžio 24-29 d. Alytuje vyko VII Tarptautinis teatro vaikams ir jaunimui ASITEŽO festivalis „Jėga/COOL!“, kurio programoje 16 Lietuvos teatrų spektaklių, taip pat pasirodymai iš Ukrainos, Sakartvelo, Austrijos, Kroatijos ir Kipro. Birželio 1 d. įgyvendinama ASITEŽO akcija „Pirmyn į gyvą teatrą!“ prasmingai tęsia ASITEŽO veiklos programą Lietuvoje.

Šiais metais akcijoje dalyvauja vienuolika ASITEŽO narių, kurie pristatys savo renginius penkiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Alytaus miesto teatras savo namuose parodys spektaklį „Grybų taika“ 4-10 metų vaikams (rež. Andra Kavaliauskaitė).  Kauno valstybinis lėlių teatras pakvies į edukacinę programą „Kas slepiasi už lėlių teatro širmos“, skirtą vaikams nuo 4 metų, o Baltijos cirkas Kaune šeimas kviečia į cirko ekskursiją, pasirodymą ir edukaciją vaikams nuo 3 metų. Kauno miesto kamerinis teatras kartu su VšĮ „Gerumo rankos“ organizuoja edukaciją – dramos laboratoriją „Jei būčiau personažas arba autorius“, skirtą 12-16 metų paaugliams. Panevėžio lėlių vežimo teatras panevėžiečius pakvies į spektaklį vaikams nuo 3 metų „Stalelis, ožkelė ir klabandėliai“ (rež. Antanas Markuckis), o Panevėžio teatras „Menas“ – į naujausią savo muzikinį judesio spektaklį „Namai“ 0-3 metų vaikams (rež. Ieva Jackevičiūtė). Prie akcijos šiemet prisijungė ir Naisių vasaros teatras su muzikiniu spektakliu „Pasaka apie obuolius ir kitus Obelių gyventojus“ 8-12 metų vaikams (rež. Vaida Kavaliauskaitė), kurį parodys Naisių vasaros teatro ir bendruomenės kultūros rūmuose.

Vilniuje renginiai vyks net keliose vietose, nes čia telkiasi daugiausia ASITEŽO narių. Vilniaus teatras „LĖLĖ“ vaikams nuo 4 metų rodys spektaklį „Kiškių sukilimas“ pagal Kazio Binkio poemą (rež. Rimas Driežis) ir ves edukaciją „Veltas teatras“ vaikams nuo 7 metų, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos Karininkų ramovėje muzikinį etnologinį veiksmą „Gandro dovana“ visai šeimai rodys „Stalo teatras“ (rež. Saulė Degutytė), šokio spektaklį 0-3 m. vaikams „Spalvoti žaidimai“ (chor. Birutė Banevičiūtė) Vilniaus arkivyskupijos Caritas Motinos ir vaiko namuose  nemokamai parodys šokio teatras „Dansema“. Plačią ir visiškai naujo žanro programą pristatys Menų spaustuvė ir 7-18 metų vaikus ir jaunimą pakvies į šiuolaikinio cirko edukacines dirbtuves, kurias ves šiuolaikinio cirko menininkai Džiugas Kunsmanas, Izabelė Kuzelytė ir Kasparas Bujanauskas.

„Ši ASITEŽO inicijuota scenos meno akcija, kviečianti vaikus ir jaunimą gyvai susitikti su profesionaliu scenos menu ir menininkais, yra svarbi ne tik todėl, kad atkreipia visuomenės dėmesį į meno svarbą jauno žmogaus gyvenime, bet ir todėl, kad neretai tik ASITEŽO dėka vaikai ir jaunuoliai pirmą kartą susipažįsta su teatro ir kitų scenos menų pasauliu ir gauna galimybę dalyvauti meninėje veikloje, ugdytis kultūrinius poreikius ir įgyti kultūrinį išprusimą“, – teigia ilgametė ASITEŽO prezidentė Violeta Podolskaitė. Asociacijos valdybos pirmininkė Birutė Banevičiūtė pažymi, kad nuosekli ir nuolatinė ASITEŽO veikla, telkianti Lietuvos scenos meno organizacijas, kuriančias spektaklius jaunajai auditorijai, bendradarbiavimas su savivaldos institucijomis, švietimo ir kultūros įstaigomis, meno pedagogų bendruomene teigiama linkme kreipia kol kas dar vyraujantį atsainų visuomenės požiūrį į meno ir meninės raiškos reikalingumą kiekvienam jaunam žmogui.

„Mes nekeliame tikslo, kad kiekvienas vaikas, apsilankęs teatre, taptų menininku. Mums svarbu, sukurti kokybišką ir atsakingą kultūrinę aplinką ir suteikti kiekvienam žiūrovui galimybę patirti meninius išgyvenimus, kurie patys savaime veikia ir transformuoja žmogaus dvasines struktūras, kitaip sakant, ugdo ir formuoja asmens vertybes ir kultūrinius poreikius“ – žinutę perduoda akcijos organizatorė ASITEŽO valdyba, kurią sudaro Birutė Banevičiūtė (Šokio teatras „Dansema“), Saulė Degutytė (Stalo teatro vadovė), Jurga Knyvienė (Kauno miesto kamerinio teatro direktorė), Inesa Pilvelytė (Alytaus miesto teatro direktorė), Raimondas Klezys („No Shoes“ teatro vadovas) bei atsakingoji asociacijos sekretorė Agnė Sunklodaitė („Labaiteatras“).

 

Daugiau apie ASITEŽĄ

www.assitej.lt

https://www.facebook.com/AssitejLithuania