Prie tarptautinio folkloro festivalio kanklių skambesio jungsis airiški dūdmaišiai, fjordų smuikai ir dainos iš Viduržemio

Paskutinę gegužės savaitę vyksiantis 49-asis tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ į sostinę sukvies svečius iš 6 užsienio šalių. Kruopščiai organizatorių atrinkti svečių šalių folkloro perlai – profesionalūs savo kraštų muzikinių tradicijų puoselėtojai – ryškiai suspindės festivalio programoje. Svečių krepšiuose ir lagaminuose – ne tik išpuoselėtos koncertinės programos, bet ir vakaronės, linksmybės, šilti susitikimai bei kitos staigmenos.

Unikaliomis užsienio šalių folkloro tradicijomis žavės gegužės 27 d. 17 val. Bernardinų sodo didžiojoje scenoje vyksiantis festivalio svečių koncertas „Svetukai mano, rygailio!“. Žiūrovus šokdins norvegiški tradicinės muzikos studenčių dueto „Nøringen“ smuikai ir temperamentingas muzikantų trio „DiaBuBu“ iš Lenkijos. Žiūrovų žadą atims polifoninės grupės „Chaonia“ atliekamos Epyro regiono daugiabalsės dainos bei ukrainiečių moterų muzikinio folkloro tradicijos, suskambėsiančios kolektyvo „Babskyj kozačok“ dainininkių lūpose. Autentiškomis tradicijomis ir skoningomis, kūrybiškomis jų interpretacijomis stebins folkloro grupė „Banga“ iš Latvijos.

Tą patį vakarą, išsyk po užsienio svečių koncerto, organizatoriai kvies festivalio lankytojus – dar kiek pasivaikščiojus Sutartinių taku ir žvilgtelėjus į festivalio kino ekraną – keliauti į Šv. Kotrynos bažnyčią. Čia žiūrovų lauks koncertas „Nakties muzika“ – vienintelė ir nepakartojama proga festivalyje pažinti airių folklorą. Gegužės 27 d. 21 val. naktiniame koncerte pasirodys garsių Airijos tradicinės muzikos virtuozų trio „From the Devil’s Punchbowl“. Airišku dūdmaišiu (angl. Uilleann pipe) gros tradicinių instrumentų meistras, muzikavimo mokytojas Aaronas O’Haganas, buzukiu pritars savo šalyje gerai žinomas atlikėjas Luke’as Wardas, smuikuos prestižinių apdovanojimų laimėtoja Melanie Houton.

Ypač susižavėjusių svečių iš užsienio pasirodymais jau kitą dieną lauks dviejų renginių ciklas „Tradicijų akiračiai: pažinti, suprasti“. Tai susitikimai su užsienio folkloro kolektyvais, skirti visiems, trokštantiems geriau pažinti festivalyje besisvečiuojančių kolektyvų repertuarą, muzikos instrumentus, kostiumus, perprasti tradicijų perdavimo, išsaugojimo, vystymo kelius. Pabendrauti su festivalio svečiais iš Graikijos žiūrovai turės galimybę gegužės 28 d. 13 val. Tautinių bendrijų namuose, o su kolektyvais iš Latvijos, Lenkijos, Norvegijos ir Ukrainos susitiks gegužės 29 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje.

Neabejotinai svarbiausia užsienio svečių misija festivalyje – Ukrainos palaikymo koncertas „Už jūsų ir mūsų laisvę!“. Tai vienas iš nedaugelio mokamų festivalio renginių, kurio metu surinktos lėšos bus skirtos Ukrainoje likusiems ir nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Paramos teikimu pasirūpins Lietuvos Caritas organizacija, jau teikianti pagalbą Ukrainos gyventojams. Renginio metu nuskambėsiantys kūriniai primins apie stiprinančią tautų bendrystę, dainavimo ir bendruomenės galią, įkvėps ryžto ir užsidegimo prisidėti prie Ukrainos (ir tuo pat metu – visos Europos) kovos už žmogiškąsias vertybes. Koncerte drauge su lietuvių folkloro ansambliu „VISI“ pasirodys festivalio svečiai „Banga“, „DiaBuBu“, „Chaonia“, „Nøringen“ ir „Babskyj kozačok“. Renginys vyks gegužės 28 d. 21 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Bilietus į Ukrainos palaikymo koncertą galima įsigyti čia. Be kita ko, renginio organizatoriai sudaro galimybę įsigyti bilietą ne tik sau, bet ir Lietuvoje gyvenantiems ukrainiečiams, šitaip prisidedant prie jų dvasinės gerovės.

Festivalio svečius bus galima sutikti ir kituose renginiuose. Gegužės 28 d. 23 val. jie suksis į etninės kultūros nakties sūkurį ir savo tautų tradicinių šokių žingsneliais judins visus Naktiniame Vilniaus avilyje vyksiančių naktinių dūzgių dalyvius. Gegužės 26 d. 18 val. Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kieme vyksiančiame Pasidainavimų vakare „Stovi vaiskas kaip mūras“ jautriai nuskambės 20-ies Lietuvos folkloro ansamblių ir viešnių iš Ukrainos dainuojama ukrainiečių liaudies daina. Svečiai iš Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos taip pat dalyvaus baigiamajame festivalio koncerte „Po mano langu beržai žaliavo“ gegužės 29 d. 18.30 val. Bernardinų sode.

Daugiau informacijos apie festivalio svečius ir detali šių metų „Skamba skamba kanklių“ programa – interneto svetainėje www.ssk.lt ir socialinių tinklų paskyrose. Bilietų į mokamus renginius ieškokite platformoje „Paysera Tickets“.