Rudens lygiadienis Vilniuje bus minimas su prikeltomis Senosios Europos deivėmis

Rugsėjo 22 d. prasideda astronominis ruduo, kuris Vilniuje bus pasitinkamas Neries krantinėje prie Karaliaus Mindaugo tilto vyksiančiu renginiu „Deivė Paukštė“.

Kasmet rudens lygiadienio šventę organizuojantis Vilniaus etninės kultūros centras šiemet vėl pakvies pasinerti į užburiantį ugnies ir šviesų reginį, palydimą muzikos bei renginio idėjas įprasminančių tekstų.

Anot organizatorių, rudens lygiadienis – tai puiki proga stabtelėti metų laikų sandūroje ir atsigręžti į savo dvasinį pasaulį, mat tai yra metas, nuo kurio prasideda Vėlinių, Kalėdų laukimas, o žmogaus veikla persikelia į namus, kur ima kūrentis ugnis, ir vis dažniau prisimenamas anapusinis pasaulis.

Šiemet, minint archeologės Marijos Gimbutienės šimtmetį, įkvėpimu rudens lygiadienio temai tapo mokslininkės koncepcija apie Senosios Europos civilizaciją, kurioje vyravo taiki matriarchatinė visuomenė, garbinusi Deivę Motiną.

Tyrinėdama senąsias civilizacijas, M. Gimbutienė sujungė archeologiją, mitologiją, lingvistiką, religijotyrą ir, aiškindama archeologinių iškasenų prasmę, ne tik jas aprašė, bet ir mėgino perskaityti jų simbolines reikšmes bei religinį turinį. Taip ji tapo naujos mokslo šakos – archeomitologijos – pradininke, atkūrusia Senosios Europos, dar vadinamos Deivės civilizacija, vaizdą.

Renginys „Deivė Paukštė“ trumpam nukels į proindoeuropietiškus laikus, kai dievų panteone vyriškieji dievai dar nevaldė, nekūrė, nekontroliavo, o buvo tik gyvulių, miškų globėjai, augalijos jėgų simboliai. Pasaulį tuomet valdė globėjos, motinos, valdovės – deivės, teikiančios gyvybę, skiriančios gyvenimo trukmę ir mirties laiką, lemiančios gerovę, laimę ir nelaimę, ligą ir sveikatą.

Minint rudens lygiadienį, Senosios Europos deives įprasmins Ryto Jono Belevičiaus ir Rūtos Onos Čigriejūtės specialiai šiai progai kurtos skulptūros, kurios renginio metu „atgis“ vaizdo projekcijų pagalba.

Lygiadienio akcentais taip pat taps Neries krantinėje nusidrieksiantys M. Gimbutienės tyrinėtų archeologinių radinių ornamentus atkartojantys raštai, ugnies šokiai bei muzikinės Ado Gecevičiaus ir Viltės Ambrazaitytės liaudies dainų interpretacijos.

Rudens lygiadienis „Deivė Paukštė“ vyks rugsėjo 22 d. 20 val. Neries krantinėje prie Karaliaus Mindaugo tilto. Deivių skulptūras bus galima išvysti dar iki renginio kulminacijos – krantinę jos puoš nuo rugsėjo 20 d.

Vadovaujantis Vyriausybės nustatytomis renginių organizavimo sąlygomis, į renginį bus įleidžiami žiūrovai, turintys Galimybių pasą ir renginio bilietą, kurį nemokamai įsigyti galima čia: https://tickets.paysera.com/lt/event/rudens-lygiadienis.

Renginį organizuoja Vilniaus etninės kultūros centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.