Search Icon

Struktūra ir kontaktai

Dažniausiai užduodami klausimai

Pranešti apie problemą mieste

Registracija į darželius ir mokyklas

Gyvenamosios vietos deklaravimas

Dokumento statuso patikrinimas

Rugsėjo 6 d. Energetikos ir technikos muziejuje prasideda kultūrinių renginių ciklas „Pažink Šnipiškes“

2019 m. rugsėjo 6 d., 18 val. Energetikos ir technikos muziejuje vyks kultūrinių renginių ciklo „Pažink Šnipiškes“ atidarymas.

Šnipiškės – bene daugiausiai pasikeitimų išgyvenusi ir išgyvenanti Vilniaus miesto dalis su keistu pavadinimu ir dar keistesne istorija. Kas tos Šnipiškės? Kiek Šnipiškių yra? Kas tai per vieta, pasiglemžusi į save kitus – Piromonto, Žvejų, Šiaudinės – priemiesčius? Kodėl Šnipiškės? Ar tai pakankamai iššnipinėta teritorija? O gal tikrai būta dvarininko Povilo Šnipkos, kuriam istorikai yra linkę priskirti rajono pavadinimo kilmę?

Šiuos ir kitus klausimus kelti bei ieškoti atsakymų į juos kviečia Energetikos ir technikos muziejus, įsikūręs dešiniajame Neries krante, istoriniame Piromonte. Iki spalio 19 dienos truksiančio renginių ciklo metu vilniečiai turės galimybę pasirinkti labiausiai juos dominančius renginius iš plačios organizatorių paruoštos programos.

Fotografijos gerbėjų viso renginių ciklo metu, nuo rugsėjo 6 iki spalio 19 dienos, lauks istorinių Šnipiškių fotografijų serija, kurioje tokių meistrų kaip Jano Bułhako, Stanisławo Filibert Fleury ir Judelio Kacenbergo darbai. Šiuolaikinės fotografijos atstovai – Saulius Žiūra ir Imantas Selenis – pristatys savitą žvilgsnį į Šnipiškes atskleidžiančias fotografijų serijas. Pirmą kartą Lietuvoje bus eksponuojamas Juliaus Narkūno ir Jekaterinos Lavrinec projektas „Miesto audiniai: medis, stiklas, betonas“, pristatytas Urbanistikos ir architektūros bienalėje „Cities, Grow in Difference“, 2017 m. vykusios Šenženyje, Kinijoje.

Renginių ciklo lankytojai taip pat bus kviečiami patyrinėti Šnipiškes istoriniuose žemėlapiuose ir palyginti juos su šiuolaikinių Šnipiškių kartografiniu vaizdu. Greta istorinės medžiagos bus eksponuojami Agnės Ulytės ir Živilės Miežytės komiksai iš projekto „Gatvių susitikimai“. Dokumentinio kino gerbėjų dėmesį patrauks kritikų itin teigiamai įvertinto Jūratės Samulionytės trumpametražio dokumentinio filmo „Šanxai Banzai“ peržiūra ir diskusija kartu su filmo režisiere apie filmavimo užkulisius vadinamajame Šanchajuje bei jame vykstančius pokyčius. Į rudeninius „Pažink Šnipiškes“ renginius kviečia ir Energetikos ir technikos muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas: „Tikimės, kad šis renginių ciklas bus įdomus ne tik nuolatiniams muziejaus lankytojams ir Šnipiškių bendruomenės nariams, bet ir plačiajai visuomenei. Ateities vizijoje Energetikos ir technikos muziejų matome kaip svarbų bendruomenę buriantį kultūros tašką, siūlantį dar daugiau kultūrinių renginių ir neformaliojo švietimo veiklų. Smagu, kad rudenį pradedame ambicingu projektu kurdami tiek muziejaus, tiek Šnipiškių rajono pridėtinę vertę.“

Ypač daug lankytojų dėmesio tikimasi sulaukti per viešas paskaitas apie Šnipiškes, kurių metu savo tyrimus pristatys skirtingų sričių ekspertai, tarp kurių – vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis, fotografijos istorikas Dainius Junevičius, miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec, istorikė dr. Aelita Ambrulevičiūtė ir kiti. „Šnipiškių kontrastai yra tapę rajono vizitine kortele, tačiau ar žinome, kaip šie kontrastai susiklostė? Projektu siekiame pristatyti Šnipiškes iš skirtingų laikmečių ir temų perspektyvų: paskaitose bus kalbama apie istorinį religinį paveldą, rajono urbanistinę raidą, pramonės istoriją, Šnipiškių ateities viziją. Šios paskaitos bus įdomios tiek Vilniaus miesto istorija aktyviai besidomintiems vilniečiams, tiek tik pradedantiems pažintį su sostinės raida“, – teigia projekto vadovė, muziejaus ekspozicijų kuratorė Viktorija Smailytė.

Aktyvaus miesto pažinimo entuziastams „Gatvės gyvos“ gidas Albertas Kazlauskas paruošė net du specialius maršrutus po Šnipiškes – „Senuoju Ukmergės plentu“ ir „Kalvarijų gatvės istorijos“, o po egzotiškąjį Skanseną arba Šiaudinę pasivaikščioti pakvies vietos gyventoja Asta Nazarovienė.

Renginių ciklas vyks Energetikos ir technikos muziejaus Energetikos ekspozicijoje – pirmame aukšte ir rūsyje. Patekimas į viršutinius aukštus rugsėjo mėnesį dėl tebesitęsiančio muziejaus atsinaujinimo lankytojams dar bus ribojamas.

„Pažink Šnipiškes“ atidarymo renginio svečių laukia specialios organizatorių paruoštos dovanos: Šnipiškių atvirukai, ženkliukai su vaikų pieštomis Šnipiškėmis ir kitos malonios staigmenos.

Daugiau informacijos internete: https://www.etm.lt/pazink-snipiskes/

Projektą finansuoja Lietuvos Kultūros taryba.
Projektą remia Vilniaus miesto savivaldybė.