Sąjūdžio kartos istorijas pasakojantis spektaklis „Juoda – balta“ Vilniaus 700–ojo jubiliejaus proga svečiuosis Rygoje

Artėjant kitąmet vyksiančiam įspūdingam 700-ajam Vilniaus miesto jubiliejui, miestas švenčia jau dabar – minint būsimą sukaktį surengta tarptautinė renginių programa stipriausius Vilniaus kultūros reiškinius atneš į Vokietiją, Latviją, Lenkiją ir Didžiąją Britaniją.

Spalio 12 d. 19 val. Rygos Gertrūdes Ielas teatre Vilniaus miesto teatras „Atviras ratas“ pristatys spektaklį „Juoda – balta“. Šis režisieriaus Aido Giniočio ir aktorių komandos darbas – įtaigiu ir ypač asmenišku būdu pasakojamos istorijos apie kartą, gimusią bei augusią sovietmečiu, liudijusią Sąjūdį ir totalitarinės sistemos griūtį.

2020 metais protestų Baltarusijoje metu dienos šviesą išvydęs „Juoda – balta“ jautriai koduoja epochos lūžį patyrusių žmonių pasirinkimus ir išgyvenimus, kurie dar stipriau suskamba šių dienų kontekste, Ukrainai kovojant prieš kruvinas imperialistines Rusijos užmačias.

„Kartais atrodo, kad jau užmiršome, kokią kainą Lietuvai teko sumokėti už laisvę, kad buvo žmonės, kurie labai stipriai rizikavo, galų gale – ir paguldė galvas. Baltarusijos kontekstas davė labai stiprų krūvį „Juoda – balta“ kūrimui, o Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje šio spektaklio prasmė tampa dar stipresnė“, – sako viena iš spektaklio kūrėjų, aktorė Ieva Stundžytė, „Juoda – balta“ pasakojanti savo mamos istoriją.

Spektaklio kūrėjai pabrėžia, kad gyvenimas sovietinės okupacijos laikotarpiu subrandino itin skirtingų biografijų ir pasaulėžiūrų žmones: vieni iš jų augo su baime ir mokėsi prisitaikyti, kitus, priešingai, augino troškimas pasipriešinti sistemai ir noras tikėti, jog iš pirmo žvilgsnio nesugriaunama santvarka sulauks baigties. Pasyvūs stebėtojai, rizikuoti savo pačių bei artimųjų saugumu pasiryžę kovotojai, skeptikai – visi jie, vedami savo įsitikinimų, rado savąją vietą istorijoje ir „Atviro rato“ spektaklyje.

Teatro vadovė, prodiuserė Giedrė Liugaitė pabrėžia, kad galimybė „Juoda – balta“ Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga rodyti Rygoje teatrui yra labai svarbi – glaudžiai susijusi dviejų valstybių istorija ir prieš tris dešimtmečius drauge iškovota Nepriklausomybė leis žiūrovams su kūrėjais megzti atvirą bei artimą dialogą.

„Mums, kaip Vilniaus miesto teatrui, yra didžiulė garbė būti „Vilnius700“ dalimi ir prisidėti prie itin įvairiapusiškos kultūrinės programos sklaidos ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Esame jaunas teatras amžinai jauname Vilniuje – šiemet pradėjome 17-ąjį teatro sezoną ir artėjame prie pilnametystės tik stiprindami savo jaunatvišką žingeidumą, drąsą kalbėti jautriomis bei nepatogiomis temomis, kelti diskusijas, o, reikalui esant, ir bangas. Šia prasme jaučiamės stipriai vilnietiški ir šias vertybes skleisime kuo plačiau“, – teigia G. Liugaitė.

Teatro „Atviras ratas“ spektaklio „Juoda – balta“ rodymą Rygoje finansuoja „Vilnius700“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Renginys yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus tarptautinės programos dalis. Įėjimas į spektaklį – nemokamas su išankstine registracija.