Šeštą kartą vyksiantis „Futurepreneurs“: praktiniai verslumo mokymai ir dėmesys Ukrainai

Rusijos invazija į Ukrainą, kylančios energetinių išteklių kainos, didėjanti infliacija paveikė daugelį sričių – ne išimtis ir startuolių ekosistema. Inovatyvūs sprendimai, atsinaujinančioji energetika ir kiti tvaraus vystymosi tikslai susiklosčius šioms aplinkybėms tapo dar aktualesni šių dienų realijoms. Todėl iniciatyvos imtis kviečia jau 6-tą kartą startuosianti „Futurepreneurs“ verslumo programa.

Pre-akseleravimo programa „Futurepreneurs“ – viena iš tvarų verslą skatinančių iniciatyvų – Lietuvoje organizuojama nuo 2017 metų. Programoje dalyvauti yra kviečiami studentai ir jaunieji antrepreneriai iki 30 m. amžiaus. Programą sudaro praktinių mokymų ciklas ir mentorystės sesijos – tai suteiks svarbiausių žinių kuriant verslą nuo idėjos išgryninimo iki jos vystymo.

Po metų pertraukos sugrįžtantis pre-akseleratorius šį kartą bus kitoks. 2023 metų programa bus dedikuota Ukrainai – prie programos kviečiami jungtis po Europą išsibarstę Ukrainos antrepreneriai, programoje nuotoliniu būdu dalyvaus komandos iš Kijevo, didžioji dalis programos lektorių bei starto dienos svečių – taip pat savo sričių ekspertai iš Ukrainos.

„Jau šeštąjį kartą vyksiantis pre-akseleratorius kiek skirsis nuo prieš tai buvusių programų. Iki šiol orientavomės į „gyvus“ užsiėmimus, kurių metu dalyviai, pranešėjai ir mentoriai susirenka vienoje vietoje ir dirba kartu. Vėliau, kilus COVID-19 pandemijai, pre-akseleratorius persikėlė į skaitmeninį pasaulį ir vyko nuotoliniu būdu, o šiais metais jį organizuosime hibridiniu modeliu. Tai reiškia, kad dalyvius esančius Lietuvoje kviečiame prisijungti dalyvauti užsiėmimuose „gyvai“, Vilniuje, o savo partneriams Ukrainoje sudarysime galimybę pilnavertiškai dalyvauti programoje nuotoliniu būdu“ – pasakojo programą vykdančio Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko vadovė Laima Balčiūnė.

Renginio akimirkos

Organizatorių archyvo nuotr.

Paskutiniais duomenimis 12% startuolių Ukrainoje po Rusijos invazijos 2022 metų vasarį nutraukė savo veiklą dėl lėšų stygiaus, rinkos susitraukimo ir kitų priežasčių. Dar 30% bent iš dalies perkėlė savo veiklas į užsienio valstybes, o net 35% turėjo atleisti nemažą dalį savo darbuotojų.

„Rusijos invazija į Ukrainą yra neapsakomai tragiškas dalykas. Visi suprantame karo keliamą siaubą, sekame naujienas ir stengiamės padėti kaip galime. Šiuo atveju, vykdydami savo tiesiogines veiklas norime padėti Ukrainos startuolių ekosistemai, suteikti jiems žinių, padidinti matomumą ir skatinti tvarias inovacijas“- kalbėjo L. Balčiūnė.

Vienu pagrindinių šių metų „Futurepreneurs for Ukraine“ partnerių tapo „Ukrainian Startups Fund“. Tai 2018 metais Ukrainos ministrų kabineto įkurta valstybinė organizacija palaikanti Ukrainos startuolius įvairiomis neatlygintinomis priemonėmis, tokiu būdu siekiant skatinti vietinės startuolių ekosistemos augimą. „Ukrainian Startups Fund“ šiuo metu yra vienas didžiausių investuotojų į startuolius rytų Europoje. Per savo gyvavimo laikotarpį organizacija investavo į daugiau nei 250 startuolių, o bendra investicijų suma viršija 6.5 mln. eurų.

„Džiaugiamės galėdami prisijungti prie „Futurepreneurs for Ukraine“ pre-akseleravimo programos. Manome, jog šiuo metu, kai karas naikina viską, verslas ir inovacijos gali padėti mūsų šaliai priešintis. Tai yra pagrindinė priežasis, kodėl turime stimuliuoti verslumo bei startuolių raidą – nuo pradinės idėjos iki pat galutinio išpildymo. Tikime, kad dalyvavimas pre-akseleravimo programoje suteiks impulsą gimti perspektyvioms idėjoms ir būti įgyvendintoms, taip pat dalyviams suteiks įvairių naudingų įgūdžių – nuo problemų sprendimo iki verslo planavimo. „Futurepreneurs for Ukraine“ programos metu vykstantys užsiėmimai, patyrusių specialistų paskaitos ir mentorystės sesijos padės mūsų šalies startuolių ekosistemai bei antrepreneriams augti“ – pasakojo „Ukrainian Startups Fund“ vadovas Pavlo Kartašovas.

Kaip ir įprasta „Futurepreneurs“ programa bus vykdoma ir Nyderlanduose. Šioje šalyje prie prie programos organizavimo prisideda „World Startup“, „Thrive Institute“ bei „Pure Birds“ suteikianti galimybę į tvarumą orientuotiems antrepreneriams ir startuoliams tobulėti įvairiose iniciatyvos. Šių partnerysčių metu Nyderlanduose esantys Ukrainos antrepreneriai bus kviečiami dalyvauti „Futurepreneurs for Ukraine“ nuotoliniu būdu. Tuo tarpu visi gyvi seminarai bei „Demo“ diena vyks kito programos partnerio „Rockit“ patalpose Vilniuje.

Vasario 15 dieną, Vilnius Tech LinkMenų fabrike, startuosiančio „Futurepreneurs for Ukraine“ pre-akseleratoriaus metu dalyviai koncentruosis į įvairias tvarių startuolių vystymo sritis: problemų sprendimą, vartotojų pritraukimą,  vertės vartotojams kūrimą, verslo finansus bei idėjų pristatymą potencialiems investuotojams. Dalyviai taip pat turės galimybę konsultuotis su patyrusiais mentoriais, dalyvauti ne tik teoriniuose užsiėmimuose, tačiau atlikinėti ir praktines užduotis.

Visą projektą vainikuos kovo 29 d. vyksianti „Demo“ diena, kurios metu komandos pristatys per šešias programos savaites išgrynintas savo idėjas. Kompetetinga komisija bei potencialūs investuotojai vertins dalyvių idėjas bei apdovanos geriausius specialiais prizais.

Daugiau informacijos apie projektą – futurepreneurs.eu. Registraciją į„Futurepreneurs for Ukraine“ iki vasario 13 d. galite rasti ČIA.