Šiandien – realybė, rytoj – istorija: ką muziejai pasakos apie Covid-19?

Gyvename laikotarpiu, kuris tikrai įeis į istoriją: dėl koronaviruso kilusios pandemijos gyvenimas iš esmės pasikeitė visame pasaulyje. Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kiekvieną prisidėti prie visapusiško šio įvykio atspindėjimo istorijoje ir dalintis daiktais, ateityje galbūt virsiančiais muziejaus eksponatais. Lietuvos nacionalinis muziejus, saugantis didžiausią eksponatų skaičių šalyje – daugiau nei 1 mln. 300 tūkstančių, kasdieninėje veikloje dirba ne tik su istorinius laikus menančiais artefaktais, bet ir stengiasi užtikrinti šiandienos išsaugojimą ateičiai.

„Mes aktyviai stebime aplinką ir bandome įžvelgti, kas praėjus daugeliui metų galėtų tapti istorija. Tai leidžia jau dabar pradėti saugoti potencialius objektus, kol jie dar yra lengvai pasiekiami. Viena iš tokių situacijų – šiandienos realybė – visame pasaulyje paplitęs COVID-19 virusas ir iš to išplauksiančios pasekmės. Daugelį ši situacija palietė tiesiogiai, o kai kuriuos ir labai skaudžiai. Tai ne tik paveikė kiekvieno mūsų gyvenimą, bet ir paskatino imtis veiksmų: buriami savanoriai, kuriamas pagalbos tinklas, skatinamas socialinis solidarumas, vyksta pilietinės ir kūrybinės iniciatyvos, kūrybinė veikla namų aplinkoje. Visa tai norisi išsaugoti ilgiau, nei tą padaryti galėtų socialiniai tinklai. Iš dalies tai nulems, kaip šis įvykis bus prisimenamas po daugelio metų, kokios fotografijos ar daiktai muziejų ekspozicijose atspindės šį neeilinį įvykį, tikėtina, smarkiai pakeisiantį kasdienį gyvenimą ir mąstyseną“, – naują projektą pristato muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė.

Muziejus kviečia kiekvieną apsidairyti aplinkui ir įvertinti, koks daiktas, nuotrauka, išgyvenimas ar įspūdis, pažvelgus atgal iš tolimos distancijos, geriausiai iliustruotų dabartinę situaciją. Muziejui ypač vertinga yra fiziškai apčiuopiama medžiaga – tai gali būti dienoraštyje fiksuojamos patirtys ir apmąstymai, kūrybos išraiška, daiktai, palengvinantys dabartinę gyvenimo realybę: improvizuotos kaukės, darbui iš namų reikalingi sprendimai, stipriai apribotą laisvalaikį praskaidrinančios priemonės, taip pat pavyzdžiai, kaip keitėsi moksleivių mokymosi procesas, kasdieniai mūsų veiksmai. Laukiame ir virtualios medžiagos: įrašų internetiniuose dienoraščiuose, skaitmeninių nuotraukų, vaizdo įrašų.

„Muziejus laukia visko, su viena sąlyga: medžiaga turi būti aiškiai susijusi su COVID-19 situacija, kurioje šiuo metu yra atsidūręs visas pasaulis. Kartu prašoma pateikti ir kontekstą, medžiagos aprašymą su paaiškinimu ar trumpa istorija. Šis muziejaus kvietimas – tai galimybė ne tik palikti savo pėdsaką istorijoje, bet ir pamatyti kaip jis ten įsispaudžia“, – pasakoja R. Kačkutė.

Norintieji muziejui pateikti medžiagą kviečiami perskaityti ir užpildyti parengtą atmintinę, ją .DOC formatu galima rasti adresu www.lnm.lt/covid19.

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti socialiniame tinkle:
https://www.facebook.com/lnmuziejus/ ir interneto svetainėje: http://www.lnm.lt/