„Skalvijos“ kino centro repertuaras (gegužės 10–17 d.)

Pasaulio šerdis
Serdce mira
Rež. Natalija Meščianinova
Vaid. Stepan Devonin, Dmitrij Podnozov, Yana Sekste, Vita Ovodkov, Ekaterina Vasilieva
(drama, Rusijos Federacija, Lietuva, 2018, rusų k., liet. subt., 2.04)
10 d. – 18.40, 11 d. – 20.20, 14 d. – 18.30, 15 d. – 20.40

25-erių veterinaras Jegoras gyvena atokiame ūkyje, kuriame, pasitelkus prijaukintas lapes, dresuojami medžiokliniai šunys. Suaugusio vyro viduje slypi sužeistas vaikas, kuriam lengviau atrasti ryšį su gyvūnais nei su žmonėmis. Po patirtų smurtinių santykių su mama Jegoras tetrokšta rūpintis gyvūnais ir tapti šeimos, kuriai dirba, dalimi. Tačiau gyvūnų teisių aktyvistams sutrikdžius šį saugų mikrokosmosą, Jegoro pasaulis ima trupėti. (N-13)

 

Žavusis žudikas Tedas Bandis
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile
Rež. Joe Berlinger
Vaid. Zac Efron, Lily Collins, Jim Parsons, John Malkovich, Haley Joel Osment, Angela Sarafyan
(biografinis trileris, JAV, 2019, anglų k., liet. subt., 1.50)
10 d. – 21 val., 14 d. – 20.50, 16 d. – 21.15

Teodoras Robertas Bandis buvo vienas žiauriausių serijinių žudikų Jungtinių Valstijų istorijoje.
Žavingas vaikinas savo aukas suviliodavo viešose vietose, o, įgavęs pasitikėjimą, nusivesdavo į nuošalią vietą, kur merginų laukdavo kankinanti baigtis. Tas pats laukė ir Elizabetos Klopfer, tačiau žudikas netikėtai ją įsimylėjo. Visi tolimesni filmo įvykiai pasakojami būtent iš Elizabetos perspektyvos. Nuo pirmųjų įtarimų, teismų ir netgi Tedui patekus į kalėjimą, Elizabeta tiesiog atsisakė patikėti įrodymais ir iki pat pabaigos buvo įsitikinusi, kad jos mylimasis nekaltas.
Nuteisus myriop, T. Bandis pripažino nužudęs 30 merginų septyniose Amerikos valstijose vos per 4 metus. (N-16)

 

Putino liudininkai
Svideteli Putina
Rež. Vitalij Manskij
(dokumentika, Latvija, Šveicarija, Čekija, 2018, rusų k., liet. subt.,1.42)
11 d. – 14 val.

Kaip atsitiko, kad iki tol mažai žinotas Vladimiras Putinas pernakt tapo Rusijos prezidentu ir šalį valdo jau beveik du dešimtmečius? Dokumentininkas Vitalijus Manskis grįžta į lemtingus 2000-uosius, kai po netikėto Boriso Jelcino pasitraukimo jo įpėdinis Putinas ėmė siekti ilgalaikio šalies vadovo posto. Politiko komanda pasamdė Manskį, kad šis sukurtų dokumentinį filmą apie politinės karjeros siekiantį valdininką. Režisierius atsigręžia į tąkart užfiksuotą archyvinę medžiagą, kad iš naujos perspektyvos pažvelgtų į Putino eros pradžią. (N-16)

 

Be šansų
Long Shot
Rež. Jonathan Levine
Vaid. Charlize Theron, Seth Rogen, June Diane Raphael, Alexander Skarsgård
(romantinė komedija, JAV, 2019, anglų k., liet. subt. 2.05)
11 d. – 18 val.

Fredas Flarskis yra gabus žurnalistas, dėl savo bohemiško gyvenimo būdo bei pažiūrų nuolat įsiveliantis į įvairiausius nesusipratimus. Šarlotė Fyld – viena įtakingiausių moterų pasaulyje: protinga, stilinga, graži ir nestokojanti įvairiausių talentų. Jie – dviejų skirtingų pasaulių žmonės. Išskyrus tai, kad Šarlotė kadaise dirbo Fredo aukle, o vaikis buvo ją įsimylėjęs. Po daugybės metų Šarlotė ir Fredas vėl susitinka, kai moteris ruošiasi paskelbti savo kandidatūrą Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose. Fredas Šarlotę sužavi humoro jausmu ir ši pasiūlo jam tapti jos kalbų rašytoju. (N-13)

 

Vagiliautojai
Manbiki kazoku
Rež. Hirokazu Kore-eda
Vaid. Kirin Kiki, Sakura Ando, Lily Franky
(drama, Japonija, 2018, jap. k., liet. subt., 2.01)
12 d. – 13.40Japonų kino meistro Hirokazu Kore-edos „Auksinę palmės šakelę“ laimėjusiame filme Osamu ir jo sūnus, grįždami po eilinės vagystės namo, randa šaltyje sustirusią keturmetę. Nors Osamu žmona iš pradžių nesiryžta priimti dar vienos alkanos burnos į jau ir taip skurdžią šeimą, prievartos ženklai ant mergaitės kūno padeda apsispręsti. Nors šen bei ten vagiliaudami sunkiai suduria galą su galu, šeima gyvena laimingiau už daugelį. Kol netikėta paslaptis tampa rimtu išmėginimu jų bendrystei… (N-13)

 

Išgyventi vasarą
Rež. Marija Kavtaradzė
Vaid. Gelminė Glemžaitė, Paulius Markevičius, Indrė Patkauskaitė
(drama, Lietuva, 2018, liet. k., angl. subt., 1.31)
13 d. – 17.10
Ambicinga pradedanti psichologė Indrė sutinka į kliniką pajūryje nuvežti du pacientus: bipolinio sutrikimo manijos fazę išgyvenantį Paulių ir savyje užsisklendusią Justę. Kelyje galinėdamasi su vidiniais demonais trijulė pamažu atranda tarpusavio ryšį. Regis, lengva vasariška kelionė virsta pirmuoju žingsniu pasveikimo link. Tai šilta ir jaudinanti istorija, kuri – kaip ir vasara – kupina šviesos, netikėtumų ir vilties, kad viskas yra įmanoma. (N-13)

 

Laukinė kriaušė
Ahlat Agaci
Rež. Nuri Bilge Ceylan
Vaid. Dogu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yildirimlar
(drama, Turkija, Makedonija, Prancūzija, Vokietija, Bosnija ir Hercegovina, Švedija, Bulgarija, turkų k., liet. subt., 3.08)
13 d. – 19 val.

Jaunas, arogantiškas rašytojas Sinanas po universiteto studijų grįžta į gimtąjį miestą tikėdamasis rasti pinigų savo pirmajai knygai. Vaikino ir jo tėvo – žirgų lenktynėse prasilošusio, tad pagarbą praradusio miestelio mokytojo – tarpusavio santykiai tampa istorijos pagrindu. Personažų būsenos kinta drauge su metų laikais ir stulbinančia Turkijos gamta.

Kanų festivalyje ne kartą apdovanotas, o 2014 m. – ir už geriausią filmą, Ceylanas, kaip jam įprasta, pasakoja ramiai, išmintingai ir įtraukiančiai. (N-16)

 

Rūgštus miškas
Rež. Rugilė Barzdžiukaitė
(dokumentika, Lietuva, 2018, liet., pranc., anglų, vok., suomių, rusų, kinų, estų, jap., isp. k., angl., liet. subt., 1.03)
14 d. – 17.10

Įsivaizduokite apžvalgos aikštelę, į kurią žmonės plūsta pamatyti mirusio miško. Turistus čia stebi ir girdi tūkstančiai juodų paukščių. Vieniems kormoranų nusiaubtas miškas primena atominę katastrofą, kiti negali atsižavėti šio reginio grožiu. „Šis filmas mums yra vienas įspūdingiausių netikėtumų – jis lyg dokumentikos apie gamtą, trilerio, komedijos ir siaubo filmo sintezė“, – sakė vienas iš Lokarno kino festivalio sudarytojų Sergio Fantas. (V)

 

Kafarnaumas
Capharnaüm
Rež. Nadine Labaki
Vaid. Zain Al Rafeea, Kawthar Al Haddad, Boluwatife Treasure Bankole
(drama, Libanas, Prancūzija, JAV, 2018, arabų, amharų k., liet. subt., 2 val.)
15 d. – 16.50

Teisėjas klausia 12-mečio Zaino: „Kuo kaltini savo tėvus?“ „Tuo, kad suteikė man gyvybę“, – atsako šis. Vėliau siužetas atkurs visus įvykius, atvedusius prie šios situacijos. Mažasis Zainas, nelyginant Kristus, Kafarnaume prieš 2000 metų daręs stebuklus, pasižymi gražiausių pasakų herojams būdinga drąsa ir stiprybe. Filme susipina mitas ir realybė, o neprofesionalių aktorių magnetizmas priverčia nelikti abejingais istorijai, kuri, kaip teigia režisierė, tėra tūkstančių tikrų liudijimų lydinys. (N-16)

 

Whitney
Rež. Kevin Macdonald
(dokumentika, Didžioji Britanija, JAV, 2018, anglų k., liet. subt., 2 val.)
16 d. – 19 val.

Dokumentiniame filme atsigręžiama į vieną talentingiausių visų laikų atlikėjų Whitney Houston, jos stulbinančią karjerą ir dramatišką likimą. Draugai, artimieji ir kolegos dalinasi prisiminimais apie popmuzikos legendos kelią į šlovę, komplikuotą santuoką ir tragišką mirtį, sulaukus vos 48-erių. (N-13)

 


Kino klasikos vakarai

Buffalo‘66
Rež. Vincent Gallo
Vaid. Vincent Gallo, Christina Ricci, Ben Gazzara

(komiška drama, JAV, Kanada, 1998, angl. k., liet. subt., 1.50)
12 d. – 17.40 Seansą pristatys kino kritikas Narius Kairys.

Jau ne viena jaunų žmonių karta filmą „Buffalo‘66“ atranda ir dar ilgai nešiojasi kaip etapinį, kuris tarsi padeda įžengti į suaugusiųjų pasaulį, pakoreguoja ankstesnį jo suvokimą. Panašiai kaip F. D. Salingerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“ ar J. Kerouaco „Kelyje“.  Gal dėl to, kad šie autoriai patys buvo maištaujančios asmenybės, kurių kūryba ir yra to atsipindys.

Vincento Gallo niekad nenorėjo būti aktoriumi, neskaitant to, jo sėkminga aktoriaus karjera tęsiasi jau daugiau nei 20 metų. Savo kūrybines paieškas jis pradėjo muzikuodamas, vėliau išgarsėjo kaip dailininkas. Surengė 15 personalinių tapybos parodų ir jo darbai buvo sėkmingai parduodami. Būtent dėl šios priežasties V. Gallo nusisuko nuo dailės.

„Buffalo‘66“ – režisūrinis V. Gallo debiutas. Filmas buvo įvardintas kaip vienas geriausių nepriklausomo kino filmų, kuriame itin gerai atsiskleidžia aktorių Christinos Ricci ir Benas Gazzaros talentas.

Filmo pagrindinis veikėjas Bilis Braunas, kuris penkerius metus praleido už grotų dėl nusikaltimo, kurio nepadarė. Išėjęs į laisvę, jis pagrobia jauną šokėją Leilą. Kai jie keliauja pas Bilio tėvus, vyras reikalauja, kad Leila apsimestų jo žmona. Nejučia Bilis įsimyli merginą. Kai vyras pagaliau sulaukia atsako, negeba to priimti.

Filmas buvo kuriams V. Gallo gimtajame Buffalo ir Niujorke. (N-16)

 


Karlsono kinas

Programa „Filmukai mažiausiems“
(be dialogų, 49 min.)
11 d. – 12.50

Trumpųjų filmų programa, kupina įvairių spalvų ir emocijų, skirta patiems mažiausiems kino mylėtojams. Programą sudaro: „Spalvoti paukščiai“ (Coucouleurs, rež. Oana Lacroix, Šveicarija),  „Tinginys“ (Faultier, rež. Julia Ocker, Vokietija), „Come on!“ (Come on!, rež. Nicolas Diologent, Prancūzija), „Grūdelis“ (La Petite pousse, rež. Chaïtane Conversat, Prancūzija, Šveicarija), „Po lietaus“ (After The Rain, rež. Juan Olarte, Juan Pablo De La Rosa Zalamea, Carlos Salazar, Valérian Desterne, Lucile Palomino, Rebecca Black, Céline Collin, Prancūzija), „Semo sapnas“ (Le Rêve de Sam, rež. Nölwenn Roberts, Prancūzija), „Tigriukas be dryžių“ (Le Tigre sans rayures, rež. Raul Robin Morales Reyes, Prancūzija).
Rekomenduojama nuo 4 metų.

 

Stebuklų parkas
Wonder Park
Scenarijaus autoriai Josh Appelbaum, Andre Nemec
(animacinis filmas visai šeimai, JAV, 2019, liet. įgars., 1.25)
12 d. – 12 val. 

Džiunė – tikra svajoklė ir fantazuotoja! Vaikystėje mergaitė drauge su mama sukonstruoja svajonių atrakcionų parką, tačiau užaugusi vaikiškas fantazijas palieka užmarštyje. Sykį paklydusi miške Džiunė aptinka egzistuojančią svajonę – jos vaikystės fantazijose gimusį Stebuklų parką! Deja, jis pasirodo apleistas, be magijos ir šviesos, o Džiunė – vienintelė, galinti atgaivinti šį pamirštą kampelį. Pasikvietusi į pagalbą gyvūnus, mergaitė ryžtasi Stebuklų parkui įpūsti gyvybės ir grąžinti kadaise čia klegėjusį vaikų juoką.

Rekomenduojama nuo 7 metų.

 


Seansai senjorams

Kūdikis
Pupille
Rež. Jeanne Herry
Vaid. Sandrine Kiberlain, Gilles Lellouche, Élodie Bouchez, Olivia Côte, Clotilde Mollet
(drama, Prancūzija, Belgija, 2018, pranc. k., liet. subt., 1.47)
13 d. – 15 val.

Ką tik gimusio mažylio Teo atsisako mama. Iš ligoninės kūdikis patenka pas profesionalų vaikų globėją Žaną. Vyras rūpinasi berniuku, kol jo kolegos ieško tinkamų tėvų. Viena tokių kandidačių –Alisa, kuri negali susilaukti savo vaiko, tačiau trokšta būti mama. (N-13)

 


Specialūs seansai

Mūsų naujas prezidentas
Our New President
Rež. Maxim Pozdorovkin
(dokumentika, JAV, Rusija, 2018, rusų, anglų k., angl., liet. subt., 1.17)
10 d. – 17 val., 12 d. – 16 val.

Stulbinama ekskursija po suklastotų naujienų pasaulį. Filmas nagrinėja, kaip Rusijos žiniasklaida nušvietė 2016 m. JAV prezidentinę kampaniją. Groteskiškas Clinton, vaizduojamos kaip zombis iš kosmoso, puolimas ir nesibaigiančios pagyros Trumpui – seksualiam ir patikimam vadovui, prilygstančiam Putinui. Režisierius kombinuoja TV klipus su vaizdais iš propagandinės mašinos užkulisių: nuo aukščiausios valdžios iki trolių fabriko.  (N-16)

 

Vieno buto istorija: Vincas Mykolaitis-Putinas
premjera
Rež. Juozas Javaitis
(dokumentika, Lietuva, 2018, liet. k., 1.30)
16 d. – 17 val. Seanse dalyvaus kūrybinė grupė

Antrojoje filmų diptiko „Vieno buto istorija“ dalyje pasakojama apie butą, kuriame šiuo metu veikia Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus. Du dešimtmečius, nuo 1947 iki 1967 m., čia buvo rašytojo namai. Per V. Mykolaičio-Putino biografijos ir kūrybos faktus filme atsiskleidžia šviesuomenės gyvenimo sovietų okupuotoje Lietuvoje ypatumai. Pirmą kartą taip detaliai parodomas poeto žmonos Emilijos vaidmuo šeimoje, kurioje nuolat gyveno pora augintinių, dažnai apsistodavo kiti įnamiai, giminaičiai.

Filme prisiminimais dalijasi Emilijos ir Vinco Mykolaičių augintas Vytautas Balčiūnas ir jo žmona Irena. Vertėja Irena Balčiūnienė visą gyvenimą kruopščiai rinko rašytojo šeimos gyvenimo faktus, išsaugojo savo anytos Emilijos Mykolaitienės asmeninį archyvą, jos dienoraščius, iš kurių filme sužinome apie ano laiko bestselerio „Altorių šešėly“ autoriaus asmeninio gyvenimo paslaptis bei vėlesnę Mykolaičių šeimos dramą. (N-13)

Įėjimas su nemokamais bilietais.

 


Ciklas „Draugo draugas sakė…“

Veidai Kaimai
Visages villages
Rež. Agnès Varda, JR
Vaid. Agnès Varda, JR, Laurent Levesque, Jean-Luc Godard
(dokumentika, Prancūzija, 2017, pranc. k., liet. subt., 1.30)
11 d. – 16 val. Filmą pristatys Nerijus Mažeika

Agnès Varda – gyvoji kino klasikė ir JR – grafitininkas, skulptorius, fotografas. Šie du menininkai, susipažinę 2015 m., sumanė atitolti nuo didmiesčių šurmulio ir sukurti filmą apie Prancūzijos provinciją. Jų kelionė – ne tik meninis projektas. Tai dviejų labai skirtingų žmonių netikėtos draugystės istorija. Amžiaus ir būdo skirtumai netrukdo skleistis humorui ir nuoširdžioms šiltoms emocijoms. (N-13)

 


Europos trumpametražių filmų programa „Kanai-Venecija-Amsterdamas-Vilnius”

(orig. k., liet. subt., 76 min.)
15 d. – 19.10

Naujausių Europos trumpųjų filmų programa, kurioje yra penki vaidybiniai, dokumentiniai ir animaciniai filmai, atskleidžiantys kuo gyvena nūdienos kino kūrėjai – filmai kalba apie šiuolaikinę prabangą, apie socialinę atskirtį, apie gyvybei pavojų keliančius internetinius žaidimus bei sukrečiančius tarpusavio santykius.

Į programą sutalpinti filmai jau spėjo apkeliauti didžiuosius tarptautinius kino festivalius – Kanus, Veneciją, Torontą, Amsterdamą, Klermoną-Feraną ir kt. – ir atvyksta į Lietuvą įrodyti, kokios paveikios gali būti trumpos istorijos. (N-13)

 

Knibždėlynas (All These Creatures, rež. Charles Williams, Australija, 2018, 13 min.)
Paauglio berniuko pastangos suvokti mįslingą parazitų antplūdį, staigų tėvo dingimą ir visuose mumyse knibždančius padarus.

 

Viskas įskaičiuota (All Inclusive, rež. Corina Schwingruber Ilić, Šveicarija, 2018, 10 min.)
Žvilgsnis pro kruizinio laivo masinių pramogų šydą.

 

Geri ketinimai (Good Intensions, rež. Anna Mantzaris, Jungtinė Karalystė, 2018, 9 min.)
Merginai sukėlus avariją ir pasišalinus, prasideda keisti dalykai… Tai trumpas trileris apie žmones, priimančius ne pačius geriausius sprendimus.

 

Užsiundyti (Swatted, rež. Ismaël Joffroy Chandoutis, Prancūzija, 2018, 21 min.)
Online žaidėjai pasakoja apie naują, tačiau pavojingą pramogą – užsiundyti ant kitų, niekuo dėtų žaidėjų specialios paskirties būrį.
(N-13)

 

Linkėjimai iš Kropsdamo (In Kropsdam is iedereen gelukkig, rež. Joren Molter, Nyderlandai, 2016, 23 min.)
Kropsdamo kaimelyje gyvena gero būdo Lamertas ir augina balandžius. Jo ramus gyvenimas susidrumsčia, kai kaimynai ima įtarti jį sudarius sandorį su „GreenNow“ energetikos kompanija, kad jo valdose iškiltų vėjo jėgainė. Lamertas nieko nesupranta: vėjo jėgainės jam nė kiek nė motais. Tačiau pastebi, jog kaimynų elgesys su juo pasikeičia. Nes Kropsdame visi laimingi, nebent ima ir nepasiseka.