Šokio teatro „Dansema“ premjera kūdikiams iki Lietuvos keliavo daugiau nei metus

„Dansemos“ meno vadovė ir choreografė Birutė Banevičiūtė kartu su Vokietijoje gyvenančia lietuvių choreografe ir šokėja Raimonda Gudavičiūtė 2020 m. kovo 8 dieną parodė savo naujausią bendrą kūrybinį darbą – interaktyvų šokio spektaklį 8-24 mėn. kūdikiams „Miškas“ Gallus teatre Frankfurte prie Maino. Ir po to Europa užsivėrė karantinui. Todėl premjerinio spektaklio parodymo Lietuvoje teko laukti daugiau nei metus.

Parodymai buvo planuojami, nukeliami, derinami ir štai pagaliau, šių metų spalį spektaklis pasiekė mažuosius žiūrovus ir Lietuvoje. Spalio 15 d. Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, spalio 16 d. Kauno miesto kameriniame teatre, o spalio 17 d. Menų spaustuvėje Vilniuje „Miškas“ atverė savo paslaptis smalsiesiems mažyliams. Mintis kartu su Raimonda sukurti spektaklį kūdikiams gimė Birutei Banevičiūtei, kai menininkės susitiko 2018 m. Darmštate, kur Birutė kūrė šokio spektaklį 3-6 metų vaikams „Labirintas“ Heseno valstybinio baleto trupei (Hessisches Staatsballett). Aptartas bendradarbiavimo galimybes ir choreografių kūrybinį užmanymą finansavo Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Kulturamt Stad Frankfurt am Main, partnerystės parama prisidėjo Gallus teatras, Menų spaustuvė, Kauno kultūros centras bei Kauno miesto kamerinis teatras. Dosni šių institucijų parama leido suburti tarptautinę kūrybinę grupę, apjungti Lietuvos ir Vokietijos menininkus bei lietuvių kūrėjus, gyvenančius užsienyje. Be choreografių B. Banevičiūtės ir R. Gudavičiūtės, kūrybiniame procese dalyvavo Italijoje reziduojanti lietuvių dailininkė Medilė Šiaulytytė, sukūrusi spektaklio scenografiją ir kostiumus, bei grafikos dizainerė Fausta Miežytė, sukūrusi spektaklio reklamos vizualinį sprendimą. Choreografijos bendraautore ir šokėja tapo Verena Kutschera, o muziką kūrė jaunas vokiečių kompozitorius Tobias Hagedorn. Kūrybinis procesas vyko ir Vokietijoje 2020 metų sausį, ir Lietuvoje Vilniuje ir Kaune 2020 vasario mėn. Kūrybinių laboratorijų metu choreografės ir šokėjos tikrino savo idėjas kartu su būsimais mažaisiais žiūrovais, ieškojo geriausių sprendimų, leidžiančių mažyliams plėtoti savo vaizduotę, atskleisti kūrybiškumą. Tai – vienas iš esminių, skiriamųjų šokio teatro „Dansema“ bruožų, rodantis teatro atsakingumą prieš savąją publiką, pagarbą jai bei jautrumą jos amžiaus ypatumams.

„Spektaklio idėja vystėsi, atsižvelgiant į 8-24 mėn. amžiaus vaikų raidos psichologinius ypatumus, vienas iš kurių – kylantis savęs pažinimo smalsumas, siekis suvokti save ir savo atvaizdą, stebint save „iš šono“. Todėl spektaklyje kaip pagrindinį scenografijos elementą naudojame atspindinčius paviršius, panašius į veidrodį“ – pasakoja choreografė Birutė Banevičiūtė. Šie objektai, skleisdami atspindžius, sukuria paslaptingumo atmosferą, panašią į tą, kurią sutinkame būdami miške saulėtą dieną, kai medžių lapų mirgėjimo šviesoje įvairūs pažįstami ir nepažįstami augalai ar miško gyventojai gali virsti keistomis būtybėmis, kviečiančiomis mažylius naujiems nuotykiams ir  atradimams. Stebėdami savo atvaizdą veidrodiniuose paviršiuose mažyliai turi galimybę suvokti save kaip atskirą ir savarankišką subjektą.

Spektaklis interaktyvus, todėl mažieji žiūrovai, pajutę norą patyrinėti spektaklio erdvę ir joje esančius daiktus, gali įsijungti į veiksmą kartu su šokėjomis. Premjeriniuose spektakliuose Lietuvoje kartu su Raimonda Gudavičiūte šoko Giedrė Subotinaitė – „Dansemos“ šokėja, sukaupusi ilgametę šokio spektakliuose kūdikiams patirtį. „Miškas“ – tai jau ketvirtas repertuarinis „Dansemos“ spektaklis kūdikiams iš vienuolikos spektaklių vaikams, kuriuose nuo 2007 metų šoka Giedrė.

 

Daugiau informacijos www.dansema.lt ir https://www.facebook.com/dansemadancetheater