„Tarp Neries ir Motlavos“ – tokiu šūkiu jau 21-ąjį kartą rengiamas festivalis „Vilnius Gdanske 2024“

Pažinti vieniems kitus per meną, kultūrą ir istoriją 21-ąjį kartą Gdanske kvies kultūros mainų festivalis „Vilnius Gdanske 2024“ („Wilno w Gdańsku 2024“). Spalio 4–6 d. vyksiančių renginių programoje – ​​poezijos dirbtuvės, performansai, šiuolaikinės lietuvių muzikos koncertas, susitikimai su rašytojais, diskusijos apie Vilniaus kultūrą, paskaitos, filmų peržiūros, unikali nuotraukų paroda ir pasivaikščiojimai Gdansko vilniečių pėdomis. Įėjimas į visus renginius nemokamas.

Dvidešimt pirmąjį kartą organizuojamas ir kultūriniu dialogu bei ryšiais, unikaliomis patirtimis ir atmosfera garsėjantis festivalis „Vilnius Gdanske | Wilno w Gdańsku“ lankytojus pasitiks ne tik gausia įvairių renginių programa, bet ir atsinaujinęs – su nauju šūkiu, nauja renginių vieta ir festivalio data.

„Vilnius Gdanske | Wilno w Gdańsku“ nuo šių metų vyks ne rugsėjo pradžioje, o pirmąjį spalio savaitgalį, siekiant sulaukti didesnio po atostogų mokslo metus pradėjusių studentų susidomėjimo festivaliu.

Anksčiau Forum Gdańsk prekybos centre vykę festivalio renginiai šįmet rado naują būstinę – Kunszt Wodny – tai daugiau nei 3000 kvadratinių metrų funkcionaliai sutvarkytos, modernios erdvės Gdansko centre, kur kiekvienas galės savaip pažinti Lietuvos kultūrą ir kaip aktyvus dalyvis, ir kaip stebėtojas. Čia vyksiančių „Vilnius Gdanske 2024“ renginių organizatoriai šiais metais ypač norėjo paminėti dvi upes, tarp kurių vyksta ir vystosi Gdansko ir Vilniaus bendradarbiavimas – Vilniaus Nerį ir Gdansko Motlavą. Taip atsirado šiųmečio festivalio šūkis –  „Tarp Neries ir Motlavos“.

„Upės srovė ir kintamumas simbolizuoja nuolatinį judėjimą ir dinamiką – kaip ir nuolat besikeičiančią kultūrą ir meną. Tai taip pat mūsų kasmetinė tarpdisciplininė šventė – plūstanti ne tik tradicijų ir bendros istorijos tėkme, bet ir šiuolaikine jų interpretacija. Tai atsivėrimas naujovėms, netikėtumui, žvilgsnis į vingius, pasidavimas srovei, o kartais ir gilus įsitvirtinimas“, – sako festivalio meno vadovas dr. Tomasz Snarski. Tad atsinaujinusio festivalio renginių programoje – intensyviau ir su didesniu dėmesiu bus pristatoma lietuvių literatūra, šiuolaikinis menas, naujausias kinas, teatras, muzika.

Ypatingas šių metų festivalio akcentas – Czesławo Miłoszo kūryba. Renginio svečiai turės galimybę klausytis pokalbių apie jo sąsajas su Lietuva ir susitikti su žmonėmis, kurie poetą pažinojo asmeniškai. Tai unikali galimybė sužinoti nežinomus faktus iš Nobelio premijos laureato gyvenimo ir pasikeisti mintimis su kitais jo kūrybos mylėtojais.

Iš daugybės pirmąjį spalio savaitgalį Lenkijos uostamiestyje vyksiančių renginių taip pat galima išskirti fotografijų parodą iš Gdansko Nacionalinio muziejaus kolekcijos.

„Turbūt ne visi tai žino, bet mūsų fotografijos skyriuje yra beveik 3 tūkstančiai nuotraukų, darytų prieš Antrąjį pasaulinį karą dabartinėje Lietuvoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje, t. y. vietovėse, kuriose lenkų gyveno daug daugiau nei dabar“, – pasakoja Gdansko Nacionalinio muziejaus fotogalerijos vadovė ir kuratorė Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Fotografijų parodoje, pavadintoje „Šviesai jautrus Vilnius“, kurią apžiūrėti galima bus iki spalio 19 d., bus pristatoma tik dvidešimt kūrinių, Vilniuje sukurtų XIX ir XX amžių sandūroje bei 1920–1940 m. Paroda neįprasta tuo, kad ji bus eksponuojama lauke, kas yra gana reta, kai kalbama apie muziejinius objektus. Tokį poreikį padiktavo atsinaujinusio festivalio koncepcija.

Vilnius Gdanske 2024 | Wilno w Gdańsku 2024  programa

PENKTADIENIS, SPALIO 4 D.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – auditorija

  15.00–22.00 | Marijos Kavtaradzės filmo retrospektyva:

15.00 | „Šventasis“ (2016), rež. Andrius Blaževičius, 1 val. 36 min.

17.00 | „Lėtai“ (2023), rež. Marija Kavtaradzė, 1 val. 48 min.

19.00 | Subtilus ir minimalistinis, arba Marija Kavtaradzė ir lietuviškas kinas – diskusija su žiūrovais. Vedėja: Kaja Klimek

20.00 | „Išgyvenantieji vasarą“ (2018), rež. Marija Kavtaradzė, 1 val. 31 min.

Orunia GAK stotis (Dworcowa  9) – Galeria PERON

18.00 | Kristinos Švenčionytės „Plyšys“ – parodos atidarymas. Kuratorės: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė. Paroda veiks iki spalio 31 d.

18.30 | „Tarp aktorės ir skulptūros“ – susitikimas su Kristina Švenčionyte. Vedėja: Monika Jarząbek 

ŠEŠTADIENIS, SPALIO 5 D.

Orunia GAK stotis (ul. Dworcowa 9) – Galeria PERON

10.00–19.00 | Kristinos Švenčionytės paroda „Plyšys“. Kuratorės: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė. Paroda veiks iki spalio 31 d.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – aikštė priešais įėjimą

10.00 | „Šviesai jautrus Vilnius“ – lauko fotografijų paroda iš Nacionalinio muziejaus rinkinių Gdanske. Kuratorės: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Paroda veiks iki spalio 13 d.

12.00 | „Šviesai jautrus Vilnius“ – kuratorinė ekskursija. Vedėjai: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – studija (pirmas aukštas)

13.00 | „Profesionalai ir entuziastai. Rinktiniai lenkų Vilniaus fotografai iš Nacionalinio muziejaus Gdanske rinkinių – Majos Bieńkowskos ir Małgorzatos Taraszkiewicz-Zwolickos paskaita

14.30 | „Janas Bułhakas ir jo universiteto Meninės fotografijos katedra Vilniuje“ – Maciejaus Szymanowicziaus paskaita

16.00 | „Mitologija iš Neries“ – Kotryna Zylė – autorinis susitikimas. Pranešėjas: Tomasz Snarski

18.00 | „Lietuva lietuviškai“ – Dominik Wilczewski – autorių susitikimas. Pranešėjas: Michał Nogaś

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – auditorija

20.30 | Babadag – koncertas

IV vidurinė mokykla su sporto čempionato skyriais, Na Zaspa 31

15.00 | Vilniaus šventė – Vilniaus ir Vilniaus krašto mylėtojų draugijos Pamario skyriaus 35-mečio minėjimas. DĖMESIO! Vietų skaičius ribotas, įėjimas nemokamas, registracija: bo.kisiel@wp.pl. Koordinuoja: Vilniaus ir Vilniaus krašto mylėtojų draugijos Pamario skyrius. Koncepcija: Bożena Kisiel, Bożena Radłowska-Szymkun, Jolanta Rychlik

SEKMADIENIS, SPALIO 6 D.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – aikštė priešais įėjimą

10.00 | „Šviesai jautrus Vilnius“ – lauko fotografijų paroda iš Nacionalinio muziejaus rinkinių Gdanske. Kuratorės: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka. Paroda veiks iki spalio 13 d.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – dirbtuvių kambarys 1 aukšte

12.00–15.00 | „Poezija iš Neries ir Motlavos“ – poezijos dirbtuvės. Diriguoja: poetai iš Gdansko poetų klubo

16.00 | „Isos slėnis“, rež. Tadeusz Konwicki – filmo peržiūra, trukmė 1 val. 50 min.

Miesto kultūros institutas (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) – studija (pirmas aukštas)

13.00 | „Miłosz nad Motława“ – pokalbis su Małgorzata Czermińska. Pranešėjas: Tomasz Snarski;

15.00 | „Neris, arba VILIA“. „ZNAD WILII“ ketvirčio 35-mečio minėjimas – susitikimas su autoriumi Romualdu Mieczkowskiu. Pranešėjas: Tomasz Snarski

Orunia GAK stotis (Dworcowa 9) – Galeria PERON

15.00–19.00 – Kristinos Švenčionytės paroda „Plyšys“. Kuratorės: Gretė Tvarkūnaitė, Deimantė Česokaitė. Paroda veiks iki spalio 31 d.

Vilniaus ir Gdansko bendradarbiavimo šaknys siekia XX a., kai dalis lenkų kilmės gyventojų po Antrojo pasaulinio karo persikėlė iš Vilniaus į Gdanską. Festivalis primena šią istoriją, pabrėžia lenkų ir lietuvių bendrystę bei kviečia plėsti draugiškus ryšius, puoselėti tradicijas. Jis taip pat orientuotas į šiuolaikinę kultūrą – kaskart kviečia modernius menininkus, muzikantus ir kūrėjus pristatyti savo darbus, taip užtikrindamas abiejų miestų aktualių kultūrinių tendencijų sklaidą.

Festivalio organizatoriai: Gdansko miestas, Vilniaus miestas ir Gdansko kultūros archipelagas (GAK)

Festivalio „Wilno w Gdańsku“ meno vadovas – dr. Tomasz Snarski

Garbės globėjai: Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Lietuvos Respublikos garbės konsulas Gdanske – Józef Poltrok

Partneriai: Vilniaus kultūros centras, Užupio meno inkubatorius, Lietuvos kultūros institutas, Nacionalinis muziejus Gdanske, Vilniaus ir Vilniaus krašto mylėtojų draugijos Pomeranijos skyrius, Gdansko poetų klubas, „Znad Willi“ ketvirtis ir Miesto kultūros institutas