Tarptautiniame akordeono festivalyje Vilnius 2022 – dvigubas tango energijos pliūpsnis

XXV Tarptautinis akordeono festivalis Vilnius 2022 pasiekė savo apogėjų ir šią savaitę muzikos gurmanus pradžiugins keturiais koncertais. Du vakarus iš eilės Vilniuje skambės muzika iš Argentinos, per keletą dešimtmečių užkariavusi visą pasaulį. Tai tango, temperamentingas, melancholiškas ir ekstaziškas šokis, nūnai ne tik šokamas, bet ir klausomas. Jau nemažai vandens nutekėjo po didžiosios tango revoliucijos, kurią sukėlė Astoras Piazzolla, o tango vis dar evoliucionuoja, matuojasi naujas stilistikas, įgauna naujų bruožų ir niekuomet nenusibosta.

Lapkričio 22 dieną  19 valandą Šv. Kotrynos bažnyčioje girdėsime būtent tokią tango transformaciją: argentinietis saksofonininkas Javier Girotto  ir italų akordeonistas Vince Abbracciante pasakos tango istorijas džiazo kalba. Būtent.  Abu muzikantai, puikiai įvaldę svingo ir bliuzo techniką, autorinėse kompozicijose bei improvizacijose pasitelkia tango ritmiką, frazavimo manierą ir intonacijas. Papildydami vienas kito monologą pavienėmis frazėmis, jie klausytoją įveda į intymią ir saugią erdvę, kurioje, pamažu keldami įtampą, galop susprogdina visus saugiklius, o širdis tarsi atitrūksta nuo kūno ir pulsuoja tik muzika. Saksofonininko J. Girotto kraujas visuomet pakluso tango ritmui: artistas, gimęs ir užaugęs Kordoboje, ilgai grojo tango orkestruose bei džiazo ansambliuose. Aplankęs savo protėvių gimtąjį miestą Romą, nusprendė įsikurti Italijoje, kuri yra savotiška Europos džiazo ir tango meka. Kūrėjas, išleidęs 40 autorinių albumų, ir toliau nepaliaujamai ieško paralelių tarp savo ir protėvių kultūrų. Neatsitiktinai jo scenos partneriu tapo ir italų akordeonistas Vince Abbracciante, kuris, nors dar ir nepasižymi įspūdingu albumų skaičiumi, jau yra išmaišęs visus žemės kampelius su džiazo projektais, ir anot italų scenos grando Richardo Galliano, užburia gebėjimu muzikos garsais papasakoti istoriją. Taigi, lapkričio 22-osios vakaras Šv. Kotrynos bažnyčioje pasižymės klajokliška tango ir džiazo sinergija.

Tarsi šio koncerto pratęsimas, antras raundas – lapkričio 23 dieną 19 valandą Energetikos ir technikos muziejuje skambėsianti Astoro Piazzollos kūrinių programa, kurią atliks ukrainietis Igor Sayenko drauge su styginių kvintetu. Šio akordeonisto ir bandonininko gyvenimo pradžia kiek primena Javier Girotto: Igor Sayenko gimė Vokietijoje, bet grįžo į tėvų gimtąją Ukrainą. Dar bestudijuodamas muzikos akademijoje, jis buvo pakviestas groti legendiniame Rizolio kvartete, tapo jo meno vadovu, o vėliau įkūrė duetą, kuris buvo pripažintas tarptautiniu mastu. Menininkas bendradarbiauja su šiuolaikiniais kūrėjais, atlikėjais ir ansambliais, išsiskiria gebėjimu groti keliais instrumentais. Koncerte Vilniuje jis pasirodys su styginių kvintetu, o programą pavadino „Mano Piazzolla“.  Siuita bandonijai ir styginiams „5 tango pojūčiai“, sudaryta iš 5 dalių – centrinis kūrinys, perteikiantis muzikantų žinutę klausytojams. Autorius A. Piazzolla šio kūrinio dalis yra įvardijęs tamsėjančiomis emocijomis: Miegantis. Mylintis. Nerimas. Pabudimas. Baimė. Ši muzika, alsuojanti melancholija, neviltimi, ryžtu ir net pykčiu, yra tarsi vasario 24 dienos įvykių garso takelis, simbolizuojantis ir šiandien tebevykstančią kovą, patiriamą smurtą ir įtampą. Po siuitos skambantis kūrinys „Regreso al amor“ (Sugrįžimas į meilę) suteikia saugumo ir šviesos iliuziją, bet kiti du – „Romance del Diablo“ ir „Tango del Diablo“ (Velnio romansas ir Velnio tango) vėl ją sugriauna… Koncerto, kuris yra skirtas paremti kovojančią Ukrainą, finale visgi skamba šviesus ir energingas tango – „Escolaso“ (Mokymasis). Ateikite paklausyti kovingojo tango ir savo aukomis prisidėkite prie pagalbos Ukrainai!