Tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“ skambiai atšventė XX gimtadienį! 15 koncertų Vilniuje ir regionuose, 310 festivalio dalyvių, beveik 4000 žiūrovų ir 1320 minučių širdžiai mielos muzikos!

Spalio 16–22 dienomis nuskambėjo jubiliejinis XX tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“! Penkiolika koncertų ir edukacijų, nusidriekusių per visą Lietuvą nuo Alytaus iki Skapiškio, ir gausiai lankomas finalinių renginių ciklas Vilniuje. Tai buvo vienas gausiausių festivalių ,,Tai – aš“ istorijoje tiek dalyvių, tiek žiūrovų skaičiumi.

,,Džiaugiamės, kad puikiai pavyko įgyvendinti šių metų festivalio programą, atspindėti festivalio nueitą kelią, paliudyti pirmųjų festivalių dalyvių augimą ir autorinės dainos nepavaldumą laikui. O sausakimša salė ir prieš savaitę iki pagrindinio festivalio koncerto išpirkti bilietai dar kartą patvirtino faktą, kad dainuojamoji poezija ir jos grandai yra labai klausytojų mėgstami ir vertinami“, – įspūdžiais dalijosi festivalio organizatorė Lina Užkuraitytė.

Festivalis prasidėjo jau gražia tradicija tapusia jungtinių ekipažų, sudarytų iš užsienio ir vietinių muzikantų, koncertine kelione po šalies regionus. Bardamobiliai riedėjo po Lietuvos miestus ir miestelius ir šiemet. Buvo surengti keturi koncertai ir trys edukacijos. Tarptautinės muzikantų komandos lankėsi Veisėjuose, Prienuose, Utenoje, Skapiškyje, Alytuje, Trakuose ir Pandėlyje. Visur atlikėjai buvo šiltai sutikti vietinių bendruomenių, kai kuriuose miesteliuose festivalio scenoje pasirodė ir vietiniai atlikėjai.

Šventiniai festivalio renginiai Vilniuje prasidėjo Klaipėdos pilies teatro poezijos spektakliu „Didžioji rauda ties degančiais vynuogienojais“, kurį pagal Donaldo Kajoko poeziją pastatė režisierius Algirdas Vizgirda. Spektaklis vyko pagrindinėje festivalio scenoje šv. Kotrynos bažnyčioje, kurią papuošė įspūdinga dailininko, scenografo Audriaus Pukštos instaliacija ,,Paukščiai“. Ji papildė ir labai organiškai įsiliejo į tą nepakartojamai jautrią ir pakylėtą atmosferą, kuri tvyrojo poezijos spektaklio-koncerto metu.

Visai kitos nuotaikos sklandė koncerte „Iš naktinėjimų atėję“. Čia žiūrovus linksmai nuteikė atlikėjo Gyčio Ambrazevičiaus, kuris buvo ir koncerto vedėjas, nuotaikingi kolegų muzikantų pristatymai. Koncerte netrūko siurprizų: ,,Baltojo kiro“ solistas Tautvydas Augustinas scenoje pūtė gimtadienio žvakutę ir garsiai išsakė sugalvotą norą, jaunosios atlikėjos Živilė Mackevičiūtė ir Gintarė Bauerytė netikėtai susibūrė į bardišką duetą, o artistiškojo Dominyko Vaitiekūno pasirodymo metu žiūrovų salėje nostalgiškus atodūsius keitė juoko bangos.

Antrasis festivalio koncertas ,,Ne bardai – bardiškai“ džiugino muzika iš viso pasaulio. Šio koncerto scenoje užsienio atlikėjus kanadietį Leną Hanseną, duetą iš Belgijos Ron De Raw ir Ruben Schelstraete bei atlikėją iš Airijos Sarah Hickey keitė lietuvių muzikantai Dovilė Filmanavičiūtė, Jurgis Brūzga ir  Justinas Lapatinskas. Pastarieji būdami ne bardai sutiko priimti festivalio iššūkį ir išbandyti save dainuojamosios poezijos lauke. Nuoširdus žiūrovų palaikymas patvirtino, kad bandymas pavyko puikiai. Koncerto metu festivaliui ir atlikėjams sveikinimo žodžius tarė atstovai iš Airijos, Belgijos Karalystės – Flandrijos delegacijos ir Kanados ambasadų. Po koncerto festivalio muzikinis šurmulys persikėlė į Mokytojų namus, kur vyko legendiniai ,,Naktinėjimai“. Tai tradicinė festivalio platforma, kurioje savo kūrybines jėgas išbandė jaunieji atlikėjai, užsienio svečiai taip pat mielai lipo į sceną ir dalijosi savo patirtimi ir kūryba.

Pagrindinis festivalio koncertas ,,Senas geras dainos vynas“ negalėjo priimti visų norinčių. Gera žinia, kad jis buvo nufilmuotas ir bus parodytas nacionalinio transliuotojo eteryje. Šis koncertas  žiūrovus tarsi laiko mašina nukėlė į pirmąjį ,,Tai – aš“ festivalį. Kaip prieš 20 metų festivalio dalyviai susitiko vienoje scenoje. Dainuojamosios poezijos grandai Virgis Stakėnas, Saulius Bareikis, Aidas Giniotis, Domantas Razauskas klausytojams dovanojo laiko ir žmonių išmylėtas dainas. Aktorius ir muzikantas Ainis Storpirštis atliko savo tėčio, pirmojo festivalio organizatoriaus ir dalyvio Gedimino Storpirščio, autorinius kūrinius. Koncerte taip pat buvo pagerbtas ir festivalio „Tai – aš“ krikštatėvis Vytautas Kernagis. Maestro dainos, kurias atliko jo vardo gitaros laimėtojai, nuskambėjo kaip niekada iki tol – jos buvo atliekamos pritariant Vytauto Mikeliūno vadovaujamam styginių kvartetui. Koncertas buvo palydėtas ilgomis ir audringomis publikos ovacijomis.

„Tai – aš“ festivalio programoje visada randa vietą šeimoms skirti koncertai. Šiais metais programoje nuskambėjo du koncertai, kuriuose buvo laukiama įvairaus amžiaus publika. Abu koncertai buvo labai šiltai sutikti publikos. ,,Daina ir Dainelė“ – šviesus ir iki graudulio jautrus koncertas, kuriame daugelio pamilti atlikėjai Rafailas Karpis, Paulius Bagdanavičius ir Jonas Sakalauskas dainavo kartu su savo vaikais. Šis koncertas buvo puikus pavyzdys, kaip muzikavimo, dainavimo meistrystė perduodama iš kartos į kartą. Koncerte taip pat pasirodė berniukų choras ,,Ąžuoliukas“, kuris jau daugelį metų yra kaip pirmieji dainos namai, iš kurių atkeliavo ir keli šio koncerto atlikėjai. Kitas koncertas – miuziklas „Šokių salėj – begemotas“ buvo pats netikėčiausias festivalio renginys, apvertęs aukštyn kojomis visus Mokytojų namus! Daugiau nei 150 šokėjų, visi įmanomi šokių stiliai – nuo liaudiškų iki rokenrolo ir net begemotas scenoje! Visa tai sutilpo naujausiame Violetos Palčinskaitės eilėraščių rinkinyje „Ką padarė šokių salė“. Personažus iš knygos į šokių salę išviliojo ir šelmišką muzikinį pokštą su šokiais ir dainomis sukūrė atlikėjas Vygantas Kazlauskas. Koncerto metu žiūrovai ne tik plojo ir trepsėjo, bet ir patys sukosi šokių aikštelėje.

Paskutinis festivalio akcentas, užvėręs jubiliejinį festivalį, buvo pagarbos ir atminimo vakaras „Gelmės šviesa per skambesį ir žodį“, skirtas Algirdui Klovai. Be galo daug skirtingos muzikos tilpo šiame kūrėjuje. Tai savo pasirodymais paliudijo kompozitoriaus ir atlikėjo bičiuliai, susirinkę į atminimo koncertą. Daugiau nei pusšimtis atlikėjų kilo į koncerto sceną, dalijosi jo kūryba ir prisiminimais. Per daugiau nei dvi valandas trukusį vakarą žiūrovai tarsi pabuvo ir klasikinės muzikos koncerte, ir liaudies muzikos kapelų vakaronėje, ir bliuzo improvizacijų sesijose (angl. jam session), ir kantri vakarėlyje, ir folkloro festivalyje – toks turtingas Algirdo Klovos kūrybinis palikimas.

Festivalio organizatoriai tikisi, kad savaitę trukęs XX tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai – aš“ atnešė šviesos ir šventinių akimirkų į rudens ištiktą Vilnių. 15 koncertų sostinėje ir Lietuvos regionuose, 310 festivalio dalyvių, beveik 4000 žiūrovų ir 1320 minučių širdžiai mielos muzikos!

Ačiū Lietuvos kultūros tarybai, Vilniaus miesto savivaldybei ir pagrindiniam festivalio rėmėjui ,,Asseco“

 

Fotografijos: Vygintas Skaraitis