Svarbi informacija
Technologijų profesionalės mergaičių robotikos stovyklą rekomenduoja kiekvienai kūrėjai
Jau vasara kvepiančią, gegužės 23 d. į Robotikos akademiją sugužėjo nemažas būrys svečių. Į mergaitėms skirtos stovyklos „Tapk kūrėja“ programos pristatymą – dirbtuves, rinkosi technologijų srityje dirbančios moterys: Inga Laurinaitienė – UX Researcher, Adform, Inga Žiupsnienė – programuotoja, Profectus Novus, Agnė Maždžieriūtė – Client support specialist (technical), Revel system. Taip pat, renginio organizatorių stovyklai parengtas konstravimo ir programavimo užduotis išbandė ir Agneta Skardžiuvienė, Izabelė Švaraitė (Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba) bei Jurga Trotienė (MITA). Pristatymo metu siekta atsakyti į klausimus, kodėl buvo kuriama būtent tokia programa, kodėl svarbu technologijomis sudominti tokio ankstyvo amžiaus (7-10 metų) mergaites ir išsiaiškinti, ką apie visa tai mano moterys, kurios su tuo susiduria kasdien.
Stereotipus – šalin! Mergaitės – ne tik gabios, bet ir talentingos
Visos kalbintos renginio dalyvės sutartinai tvirtino, jog reikia skatinti mergaites domėtis technologijomis, siekiant sustabdyti stereotipinį mąstymą, kad tai – išskirtinai vaikinų sritis, nes mergaitės savo turimais gabumais šioje sferoje jiems niekuo nenusileidžia. Tik, kaip pažymėjo Jurga Trotienė, šie jų gabumai nėra pakankamai atskleisti: „Nuo mažens reiktų jas ugdyti, skatinti, rodyti geruosius pavyzdžius. Ir, manau, kad ši stovykla bus puiki galimybė ugdyti mergaičių gebėjimus, kompetencijas ateityje.“ – sakė ji.
Jai antrino ir Izabelė Švaraitė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene: „Manau, kad tai yra labai giliai įsišaknijusių stereotipų ir nuostatų klausimas. Nėra didelė paslaptis, kad mūsų visuomenė yra ganėtinai tradicinių pažiūrų, jeigu lygintume su tokiomis šalimis kaip Švedija, kurias mes laikome labai progresyviomis ir tos nuostatos, kiek mes galime pastebėti, ateina ir iš švietimo, ir iš vaikystės.“ Pašnekovės teigimu, sekuliarizaciją galima pastebėti ir vaikams skirtuose žaisluose (mergaitėms – rožiniai žaislai, berniukams – mėlyni konstruktoriai), o taip pat, ir specifiniuose reikalavimuose (mergaitėms – būk graži, berniukams – būk genijus). Visa tai atsiranda iš aplinkos, priklausomai nuo tėvų požiūrio, kuris turi didelę įtaką, taip pat, mokyklose, darželyje – kaip yra formuojamos užduotys, kaip yra bendraujama su mergaitėmis ir kaip su berniukais. Agnė Maždžieriūtė, būsima Women Go Tech programos absolventė, šiuo metu sėkmingai dirbanti IT srityje, užsiminė apie savo septynerių metų sesę, kuri puikiai susidoroja su visomis LEGO detalėmis. Taigi, visų stereotipų užuomazgos slypi žmogų formuojančioje aplinkoje.
Atrado tikrąjį savo pašaukimą
Agnė prieš tai studijavo rinkodarą, tačiau suvokus, jog kompiuteris yra tikroji jos aistra, pasirinko informacinių sistemų diegimo ir priežiūros studijas ir šiuo metu labai džiaugiasi tokiu savo sprendimu. Mergina pasakoja, jog atėjus į vyrišką kolektyvą, vis dar tenka susidurti su nuostaba: „Oho!“, „Vau!“, „Kaip įdomu!”, ypač stebėdavosi kitokias pareigas einančios vyresnio amžiaus moterys: „Ir tu moki? Kaip čia taip?”. Nepaisant didelio stebėjimosi, pašnekovė tikino, kad su jokiu priešiškumu ar neigiamu nusistatymu pačios atžvilgiu susidurti neteko – visi malonūs, noriai padeda. „Žinoma, jei kažko nesupranti, būna vienas kitas juokas, bet galiausiai vis tiek yra paaiškinama.“ – sakė A. Maždžieriūtė ir tikino, kad tokioje darbo aplinkoje ir srityje tikrai nesijaučia nei ignoruojama, nei atstumiama.
Mergaičių stovyklos programos kūrėja ir Robotikos akademijos Kauno padalinio vadovė Ieva Aldakauskaitė rankdarbių papuošalų kūrimo hobį taip pat iškeitė į robotų konstravimą ir edukacinių programų kūrimą. „Darbas Robotikos akademijoje įdomus, kūrybiškas. Tačiau, pirmą kartą pasakodama apie veiklą naujiems žmonėms, susiduriu su klausimais ar tai nėra per sudėtinga. Žinoma, taip gali nutikti ir todėl, kad daugeliui robotai vis dar skamba kaip iš fantastikos srities, o ne tai, su kuo dirba ir mokosi jaunieji išradėjai ir išradėjos”, – svarstė Ieva, VDU įgijusi informatikos inžinerijos išsilavinimą.
Įvairiapusiška ir daug galimybių žadanti profesija
Western Union su procesų automatizavimu dirbanti Justina Kasiulevičiūtė taipogi pasakojo, jog su neigiamu nusistatymu susidurti neteko, priešingai – kaip tik visi labai džiaugiasi, kad yra mergina, nes įnešamas kitoks požiūris, o kai komanda yra diversifikuota – bendras rezultatas geresnis. Justina užsiminė, jog dar mokyklos laikais, kai tekdavo dalyvauti įvairiuose IT konkursuose, pastebėdavo, kad būdavo mažiau merginų, tačiau dabar – ji yra vienintelė mergina savo darbovietėje būtent šiose pareigose.
„Visai neseniai ieškojom kolegos ir visi kandidatai buvo vaikinai, atrodo, merginos net nebando, galbūt bijo dėl gajaus stereotipo, kad IT, programavimas yra vaikinų dalykas, tad nedrįsta.“, – plataus masto problemą įžvelgia ji. Tuo tarpu, pati Justina savo darbe jaučiasi labai gerai ir džiaugiasi tuo, kad IT sritis yra tokia dinamiška, smagi ir pasižymi įvairove: „Man labai patinka, kad viskas nuolat keičiasi, nes tu esi priverstas nuolat domėtis, tobulėt, mokytis, nes technologijos labai sparčiai žengia į priekį ir atsinaujina, o tai yra labai naudinga kaip asmenybei. Darbų požiūriu taip pat yra įvairi pasiūla, tad jeigu kiltų noras keisti darbą, nebūtų taip, jog nėra kur aplikuot, nes šiame sektoriuje yra daug įvairių specialybių.“
J. Kasiulevičiūtės teigimu, klysta tie, kurie mano, kad darbas IT tėra sėdėjimas ir žiūrėjimas į kompiuterį. Savo darbe jai tenka panaudoti nemažai kūrybiškumo, atlikti daug skirtingų funkcijų, tad pati tikrai jaučiasi esanti kūrėja. „Palinkėčiau nebijoti pabandyti, nes nepabandžius – nesužinosi ar patinka, nebijoti stereotipų ir nesieti darbo su lytiškumu. Visos įmonės, ieškodamos darbuotojo, visų pirma, ieško specialisto, todėl, jeigu tau gerai sekasi, tau patinka ir tu nori išmokt – kodėl nepabandžius? Svarbiausia atrast tai, kas tau patinka, o bandant tai pasiekiama lengviausiai.“ – patarimais būsimoms Robotikos Akademijos mergaičių stovyklos „Tapk kūrėja“ dalyvėms dalinosi Justina.
Švietimas – raktas į sėkmę
Į klausimą, kas galėtų ir, galbūt, net ir turėtų padėti moterims labiau įsitraukti į technologijas, renginio dalyvės atsakė vienareikšmiškai – tai yra šeima. „Pradėti reiktų nuo šeimos, nuo artimiausios aplinkos, kur ir prasideda visas auklėjimas. Tad pirmiausiai reiktų visus stereotipus naikinti ten. Pradėti nuo tėvų, švietimo. Šiandieną taip pat yra tokia gera iniciatyva, pristatant tokią technologinę stovyklos programą tėvams, kurie gali atnešti žinią ir keisti požiūrį. Tad, pirmiausiai – šeima, tada, manau tokios iniciatyvos kaip Jūsų taip pat yra be galo svarbu ir sveikintina.“ – mintimis dalijosi MITA atstovė Jurga Trotienė. Moteris teigė, jog tokios stovyklos išties naudingos, nes atkreipia pačios visuomenės dėmesį į šią problemą, į kitokį mergaičių ugdymą. Kartu tai yra akcentas pačioms mergaitėms, kad jos žinotų, jog yra kitas kelias, kad jos gali lankyti ne tik šokių, muzikos būrelius, bet taip pat – konstruoti robotus ir kad tai visiškai nėra tik berniukų užsiėmimas, ir jos lygiai taip pat gali būti kūrėjos.
Kurkime tobulesnį pasaulį
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė, kilusią abejonę, ar stovykla tik mergaitėms ir specialiai joms sukurta programa neprasilenkia su lygių teisių ir galimybių principu, ir nebrėžia dar ryškesnės takoskyros tarp vyrų ir moterų, komentavo taip: „Idealiame pasaulyje nereikėtų atskirų stovyklų mergaitėms ir berniukams, nereikėtų atskirų pamokų mergaitėms ir berniukams. Bet, mūsų siekis nėra iškart formuoti naujas nuostatas, bet pakeisti nuostatas, kurios yra susiformavusios. Jeigu kalbėtume apie tas mergaites, kurios yra labai linkusios į princeses, kirpyklas ir, galbūt, neišnaudoja savo potencialo, manau, visai naudinga yra pabandyti įtraukti jas, sudominti joms priimtinomis priemonėmis, juoba kad ir ES, kai yra skelbiami konkursai, neretai yra numatyta skirti papildomų balų, jeigu į tam tikras veiklas yra įtraukiamos moterys (žemės ūkis, verslas kaimo vietovėse).
Tai yra viena iš specializuotų laikinųjų priemonių. Ir kol tai yra laikina, viskas yra gerai, nes išlaikomas protingumo principas ir mes siekiame lygybės kaip rezultato.“ Galiausiai, buvo prieita prie išvados, kad tai, jog negyvename idealiame pasaulyje, dar nereiškia, jog neturėtume bandyti jo sukurti. Žvelgiant iš šios perspektyvos, toks papildomas postūmis mergaitėms tikrai nėra jokia blogybė. Anaiptol – kaip pastebėjo asociacijos Infobalt švietimo projektų vadovė Monika Semeškaitė, aktyvesnis moterų įsitraukimas, didesnis jų profesinis indėlis į STEAM stiprina pačios valstybės ekonominį vystymąsi, priartina prie vakarietiško standarto. Anot jos, šiuo metu moterų segmente talento yra be galo daug, tik jis nėra paimamas, nėra išpuoselėtas, išnaudojamas tai ekonomikos plėtrai, dėl kažkokių socialinių stereotipų, kurie, deja, veikia. Reikia pripažinti, kad technologijų srityje dirbančių moterų Lietuvoje nėra tiek, kiek mes norėtume.
Diskusijos dalyvė įsitikinusi – vienas iš svarbiausių dalykų, parodyti kuo daugiau moterų, tiesiogiai neakcentuojant lytiškumo, o koncentruotis į ekspertiškumą, demonstruoti jų profesionalumą, kad jaunos merginos matytų, kokį karjeros kelią jos gali nueiti kad ir šiame sektoriuje. Monika taip pat mano, kad dažnai moterys nedrįsta labiau įsitraukti į į STEAM sektorių, tad reikia jas skatinti nebijoti, pabandyti.
Už save vis dar reikia pakovoti
„Lietuva labai stipriai nuo kitų ES šalių požiūriu į moterį, pasirinkusią šį karjeros kelią, nesiskiria – kitose valstybėse taip pat yra tam tikrų nusistatymų. Ypač ta problema pastebima, kada tu esi jauna mergina profesionalė: „Tai tu, mergaite, man kavos padaryk, tu esi, tikriausiai, administratorė…“, -preziumuojama, kad dažniausiai moteris matome tose pozicijose, tad manoma, kad taip ir yra.“, – sako M. Semeškaitė. Tokiose ir panašiose situacijose atsiduriančioms moterims švietimo projektų vadovė pataria profesionaliai stovėti už save ir pridūrė, kad, vis dėlto, esant tokioms aplinkybėms, moteris privalo būti vienu žingsniu priekyje – būti aktyvesne, geresne, negu toje pačioje pozicijoje esantis vyras, kad ją vertintų kaip lygiavertę. „Deja, moterys turi padaryti daugiau, kad taptų labiau pastebimos. Kuo daugiau dėmesio jos gaus, tuo labiau mes priartėsime prie valstybių, kur moterys IT srityje yra norma ir mums nereikės stengtis per daug, nes būsime tokios, kaip visi.“ – tvirtino ji.
Vasaros stovyklos, skirtos mergaitėms, prezentaciniu renginiu Robotikos akademija atliepia kitus Lietuvoje šiuo metu vykstančius technologinius moterų judėjimus bei siekia atkreipti didesnį tėvų ir visos visuomenės dėmesį į jauno amžiaus mergaičių ugdymą ir ankstyvą jų įtraukimą į įdomų, ir karjeros atžvilgiu, itin patrauklų STEAM sektorių. Juk kiekviena mažoji išradėja gali būti ir yra ateities kūrėja!