Tiltus tarp Vilniaus ir Diuseldorfo tiesia menininkų mainų programa

2016 m. lapkričio 29 d. Vilnius dailės akademijos Keramikos kūrybinio centro lauko ekspozicijoje (Maironio g. 6) buvo atidaryta vokiečių menininko Matthias Grotevento darbų paroda „Medus ir žąsys”.

Matthias Groteventas (g. 1980 m. Vredene) skulptorius, keramikas, įvairias medijas ir vizualinės raiškos priemones naudojantis menininkas, spalio 3 d. – lapkričio 30 d. mūsų šalyje viešėjęs kaip Vilniaus ir Diuseldorfo miestų menininkų mobilumo programos dalyvis.

Paklaustas apie kūrybos raiškos formas, Matthias teigia, kad jos, kaip ir visa jo gyvenimo veikla, natūraliai užaugo ir vis dar auga kartu su juo pačiu. Kūrybos pradžią žymėjusią pastangą kalbėti abstrakčiomis formomis, dabartiniame etape keičia eksperimentai su įvairiomis technikomis ir pačiu procesu, kurio metu randasi kūrinio struktūra, idėja ir gyva, čia ir dabar save pasakojanti istorija. „Ankstyviausios mano kūrybos patirtys reiškėsi abstrakcijomis, neišbaigtomis apskritimo formomis. Po to natūraliai perėjau į kitą abstrakcijų lygį – ėmiau telktis ties šiek tiek konkretesniu vaizdu, mąstyti, kas yra forma ir kaip galiu ją išgauti. Tokiu būdu bandau kalbėti apie formą kaip galėdamas neutraliau, paliekant vietos veikti ir žiūrovo vaizduotei. O pati kūrinio prasmė gimsta kūrybos proceso metu,” – sako menininkas.

Užupio meno inkubatoriuje rezidavęs menininkas didžiąją viešnagės laiko dalį skyrė intensyviai kūrybinei veiklai – dirbo su koliažo technika, kūrė parodai skirtus keramikos darbus, bendravo su Vilniaus dailės akademijos (VDA) bendruomene, Užupio meno inkubatoriaus menininkais ir svečiais. Juos M. Grotevent lapkričio 11 d. kvietė į atvirą paskaitą-pokalbį, kurio metu pristatė savo darbų portfolio, dalijosi patirtimi ir įžvalgomis apie kūrybos procesą. Dialogą su kūrybine bendruomene M. Grotevent lapkričio 28 d. pratęsė ir vizitu VDA keramikos dirbtuvėse — čia jis susipažino su studentų kūrybine rutina, aptarė jų darbus, negailėjo įkvepiančių patarimų. Ryšį su Vilniaus dailės akademija M. Groteventui viso kūrybinio rezidavimo metu padėjo palaikyti VDA Keramikos kūrybinio centro vadovas Tomu Daunora, pagelbėjęs menininkui rinktis medžiagas, išdegti būsimus meno eksponatus VDA dirbtuvėse ir kitaip ruoštis parodai. Viešnagę Lietuvoje M. Groteventas pratęsė Nidos meno kolonijoje, kurioje visą savaitę praleido eskizuodamas, semdamasis įkvėpimo iš gamtos ir bendraudamas su vietos menininkais.

Vilniaus dailės akademijos Rektorius prof. Audrius Klimas džiaugiasi, kad trišalės bendradarbiavimo sutarties tarp Vilniaus ir Diuseldorfo savivaldybių bei Vilniaus dailės akademijos pagrindu tarptautinė menininkų mainų programa vykdoma jau trečius metus. Rezidencinės menininkų mainų programos rezultatai – parodos Vilniuje, Nidoje ir Diuseldorfe, bendri tarptautiniai, tarpdisciplininiai projektai, ateities kultūrinio ir edukacinio bendradarbiavimo perspektyvos. „Tokio pobūdžio programos atveria menininkams naujus inspiracijos šaltinius, plečia meninės problematikos lauką, skatina tarptautinių projektų plėtotę,” – teigia A. Klimas.

Parodą „Medus ir žąsys” lankytojai galės apžiūrėti iki sausio 15 d.

Šių metų tęstinę menininkų mobilumo programą įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Diuseldorfo miesto savivaldybe, Vilniaus dailės akademija ir Užupio meno inkubatoriumi.