Svarbi informacija
Tito Milašiaus tautodailės darbų paroda „Tremties kryžiai“
Kviečiame pamatyti tautodailininko Tito Milašiaus parodą „Tremties kryžiai“ Vilniaus centrinės bibliotekos (Žirmūnų g. 6), 1 a.
„Pavadinau šiuos kryžius Tremtinių kryžiais, nes išmokau šios medžio nėrimo technikos Sibire iš tremtinio lietuvio. Kryžiuose daug dekoratyvinių spyglių, kaip ir Kristaus erškėčių vainike. Jie parodo, koks spygliuotas buvo tremtinių gyvenimas.“
Titas Milašius
Paroda skirta pagerbti Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių patirtą skausmą ir kančias. LR Seimas 2023 metus paskelbė Tremtinių ir politinių kalinių metais.
Apie Titą Milašių
Titas Milašius – tautodailininkas, į tradicinių, iš mažesnių medžio gabaliukų surenkamų „žvaigždės“ kryžių konstravimą pasukęs jau pensijoje.
Įkvėpimas unikaliai kryždirbystei kilo po piligriminės kelionės į Izraelį – atsiminus savo vaikystėje tremtyje Krasnojarske duotą pažadą pačiam pagaminti 1934 m. lietuviškame žurnale matytą kryžiaus fotografiją. Metodiką, paremtą medžio dalelių surinkimu „mazgais“, išmoko iš kito mokykloje sutikto lietuvio, kurio eksponatą pamatė atsitiktinai.
Šiandien Titas pagaminęs jau daugiau nei 20 didelių kryžių. Išsaugotą istorinį 1863 m. sukilimo dalyvio pagamintą kryžių perdavė Nacionaliniam muziejui, o padaręs tikslią jo kopiją, padovanojo Lietuvos dailės muziejaus liaudies meno skyriui. Dar vieną originalų trijų kryžių paveikslą taip pat paskyrė Dailės muziejui, dedikavęs jį likimo bendražygiams tremtiniams.
Apie įkvėpimą
„2018 m. sūnaus iniciatyva su piligrimine grupe išvykau į Šventąją Žemę – Izraelį. Baigiantis kelionei aplankėme Jeruzalę, praėjome Via Dolorosa gatve – Kryžiaus keliu, pastovėjome prie Raudų sienos – seniausios išlikusios Jeruzalės šventyklos sienos dalies.
Kitą rytą, lygiai šeštą, dar visai neprabudus išgirdau balsą, primenantį, kad aš neįvykdžiau savo pažado. Staigiai pabudus apsižvalgiau – jau šviesu, pašalinių nėra, kaimynas nusisukęs ramiai knarkia. Tuomet prisiminiau, sau dar vaikystėje – Sibire – duotą pažadą pačiam pagaminti kryžių – kurį po tremties sugrįžus į Lietuvą aš ir surinkau, tačiau jis kažkur pasimetė.
Grįžęs iš Izraelio raminau save, kad nerasiu medžiagos kryžiui padaryti. Po kelių dienų parduotuvėje, ieškodamas veidrodžio, pamatau prieš nosį puikias 20 milimetrų pločio pušines juosteles… Nusipirkau ir pradėjau drožti.“
Paroda veiks iki vasario 1 d.