Uždarius muziejų duris, lankytojai kviečiami atidaryti virtualius jų langus

Šalyje paskelbus ir pratęsus karantiną, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudoja nuotoliniam bendravimui su lankytojais. Sukūręs atskirą skiltį, pavadinimu „Ką veikti kai neveikiame“, muziejus internetiniame puslapyje www.lnm.lt siūlo naują bei laiko patikrintą virtualų turinį ir stebi vykstanti virsmą – virtualus lankytojas muziejaus portale praleidžia daugiau laiko, nei anksčiau.

Karantino metu kiekvieną savaitę Lietuvos nacionalinis muziejus, turintis net dešimt padalinių, siūlo virtualiai apsilankyti vis kitame padalinyje ar parodoje.

„Pirmąją savaitę pristatėme trumpus video pasakojimus apie naujausios parodos „Nesusitaikę“ eksponatus. Ši paroda – apie laikmetį, kai Lietuvos gyventojai įvairiausiais būdais rodė savo nesusitaikymą su sovietine valdžia. Iš to laikmečio turime tokių eksponatų, kurių istorijos privers nustebti. Antrąją savaitę paskyrėme ekskursijoms po Kazio Varnelio namus-muziejų, pernai sulaukusiam rekordinio lankytojų skaičiaus“, – apie iniciatyvą virtualiai pristatyti muziejaus veiklą pasakojo Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė Rūta Kačkutė.

Artimiausiu metu muziejus ketina pakviesti virtualiai susipažinti su Signatarų namų eksponatais ir pristatys naujausią savo padalinį – Buvusią areštinę, kurioje pernai atidaryta paroda „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“ ir būtent dėl autentiškos aplinkos masinusią lankytojus joje apsilankyti.

Iniciatyva pristatyti muziejaus veiklą virtualiai jau davė rezultatų: muziejus stebi, kad gausėja virtualių lankytojų skaičius, taip pat ir jų praleistas laikas muziejaus portale.

„Jau pastebėjome, kad žymiai pailgėjo laikas, kurį virtualus lankytojas praleidžia muziejaus puslapyje. Įprastinėmis sąlygomis pirmenybę žmogus teikia fiziniam apsilankymui muziejuje, tad greit susiradęs reikiamą informaciją, puslapyje neužtrunka. Džiugu, kad žmonių noras pažinti niekur nedingo, net muziejui laikinai užvėrus duris ir vos tik paskelbus apie tai, kad muziejaus fondai bus pristatomi internete, lankytojai persiorientavo į virtualų muziejaus lankymą“, – sakė muziejaus vadovė R. Kačkutė.

Šiuo laikotarpiu, kai žmonės raginami likti namuose, muziejus siūlo ne tik naują turinį, bet ir prisiminti, tai, ką vertingo yra sukaupęs iki šiol.

„Muziejaus youtube kanale žiūrovas ras daugiau nei 115 vaizdo įrašų – įvairaus turinio paskaitų, knygų pristatymų, pranešimų iš tarptautinių konferencijų. Esame išsaugoję tokį turinį, kurio vertė nemenksta net ir praėjus laikui. Besidomintys kultūros istorija, kolekcionavimu, archeologija, etnografija įrašuose ras informaciją, kuria galima pasitikėti“, – sako muziejaus vadovė R. Kačkutė.

Keičiasi ne tik virtualaus lankytojo įpročiai. Susiklosčiusi situacija skatina permąstyti ir patį suvokimą, koks muziejus turėtų būti tol, kol fiziškai yra nelankomas.

„Muziejaus fonduose saugome tokių eksponatų, kurie suskaitmeninti nesunkiai rastų kelią į kiekvienus namus, tad jau netrukus pasiūlysime keletą tarpukario laikotarpio stalo žaidimų. Vieni jų privers nusišypsoti, o žaisdami kitus išbandysite savo sėkmę“, – intriguoja R. Kačkutė.

Per ilgus metus Lietuvos nacionalinis muziejus įsitvirtino ir leidybos rinkoje, išleidęs daugiau nei 250 knygų, dabar, karantino laikotarpiu, suteikia galimybę pavartyti šimto įvairiausių leidinių pirmuosius 30 puslapių.

Visas muziejaus virtualias veiklas, kurios vis pildomos, rasite adresu http://www.lnm.lt/kaveiktikaineveikiame/

______________________

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti socialiniame tinkle:
https://www.facebook.com/lnmuziejus/ ir interneto svetainėje: http://www.lnm.lt/