Viena gražiausių Lietuvos meilės istorijų parodoje „Sofijos ir Konstantino meilė“

Rugsėjo 15 d., ketvirtadienį, 18 val.  M.K. Čiurlionio namuose Vilniuje (Savičiaus g. 11) pristatoma paroda „Sofijos ir Konstantino meilė“, skirta paminėti genijaus 147-ąjį gimtadienį.

Tai Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės niekada iki šiol Vilniuje viešai neeksponuotų vestuvinių žiedų paroda, lydima jų bendros istorijos fragmentų, šeimos išsaugotų artefaktų, nuotraukų, atsiminimų ir parašytų laiškų, kurių ištraukas įgarsino aktoriai Vaiva Kvedaravičiūtė ir Kristupas Biržietis.

Parodos atidaryme svečiuosis Sofijos ir Konstantino Čiurlionių anūkė Dalia Ona Zubovaitė-Palukaitienė, kuri susirinkusiems papasakos tokią savo senelių meilės istoriją, kokią ją atsimena iš močiutės pasakojimų. Pokalbį moderuos Čiurlionių proanūkis, pianistas Rokas Zubovas:

„Iš Sofijos atsiminimų gerai žinome, koks dvasiškai ir emociškai svarbus buvo jos pirmas apsilankymas Čiurlionio kambarėlyje Savičiaus gatvėje ankstyvą 1908 metų pavasarį… Kaip jie abu giliai pergyveno užgimstantį bendrumo jausmą. Simboliška, kad būtent į šį kambarėlį, tarsi amžinos meilės ženklai, po daugiau nei šimto metų sugrįžta Čiurlionių vestuviniai žiedai ir kiti istoriniai dokumentai, bylojantys apie tą stebuklingą laiką dviejų menininkų kūrybos kelyje. O bendrą istoriją vaizdu, žodžiu ir garsu pasakojanti paroda, manau, nepaliks abejingų…“

Šia paroda siekiama supažindinti su viena gražiausių Lietuvos meilės istorijų, nenusakoma dviejų sielų draugyste, kuri netikėtai nutrūko, tačiau niekada nesibaigė. „<…> Žinau, kad nėra tokių kliūčių, kurių nepajėgtume sutriuškinti, ir nėra viršūnių, į kurias užkopti pritrūktų mums drąsos.“ (Iš M. K. Čiurlionio laiško Sofijai 1908 m. lapkričio 26 d., Peterburgas).

„Ši skaudi, bet labai romantiška istorija, mane sujaudino dar prieš septynerius metus ir niekad nepaleido.“ – pasakoja parodos kuratorė Livija Krivickaitė – „O dabar aš galiu ja dalintis. Tikiu, kad išeis labai tikra paroda. Mano suvokimu, ji labai reikalinga šiandieniniam žmogui. Žmogui, kuris pavargęs nuo pasaulio audrų, kuris nori susikoncentruoti, nurimti, įsikvėpti. Aktoriai, įgarsinę Sofijos ir Konstantino laiškus bei atsiminimus, savo balsais ir emocijomis tarsi prikelia mylimuosius naujam gyvenimui ir leidžia priartėti prie šios amžinos, nesibaigiančios meilės istorijos, kurios savo gyvenimuose taip trokštame.“

Paroda M. K. Čiurlionio namuose atidaroma rugsėjo 15 d. 18 val.

Kokybiškai parodos patirčiai rekomenduojama turėti išmanųjį telefoną ir ausines.

Už retą galimybę eksponuoti žiedus ir kitus eksponatus dėkojama Sofijos Čiurlionienės–Kymantaitės memorialiniam muziejui, Daliai Zubovaitei – Palukaitienei.

 

Paroda veiks iki lapkričio 19 d.

M. K. Čiurlionio namų darbo laikas:

Antradieniais – penktadieniais 11.00–18.00

Šeštadieniais 13.00–17.00

Pirmadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis – NEDIRBA.

Lankymasis M. K. Čiurlionio namuose yra nemokamas.