Svarbi informacija
Vilniaus baroko architektūros meistrui Jonui Kristupui Glaubicui skirtas koncertas jo sukurtoje Šv. Kotrynos bažnyčioje
Rugsėjo 22 d., antradienį, 19 val. iškiliausio Vilniaus baroko architektūros meistro Jono Kristupo Glaubico sukurtoje Šv. Kotrynos bažnyčioje suskambės jo architektūrą atitinkančio vėlyvojo baroko stiliaus muzika. Istoriniais instrumentais atliekama programa atspindės Glaubico laikų Lietuvos ir Lenkijos regiono muzikos kultūrą, kuriai didžiausią įtaką darė karališkasis Drezdeno dvaras, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Augusto II rezidencija. Senosios muzikos ansamblių „Canto Fiorito“ ir „Nova Silesia“ koncertas „Vilniaus baroko veidas II“ kvies pažvelgti į genialų Glaubico palikimą per to paties laikotarpio architektūros ir muzikos sintezės patirtį. Koncertą papildys Glaubico kūrybai skirta ekskursija po Vilnių ir trumpa paskaita apie jo sukurtą stilių bei baroko architektūros ir muzikos paraleles.
Iš Lenkijos regione Silezijoje gyvenusios vokiečių šeimos kilęs Jonas Kristupas Glaubicas (Johann Christoph Glaubitz, c.1700–1767) laikomas iškiliausiu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros meistru, unikalios baroko architektūros mokyklos, žinomos Vilniaus baroko vardu, kūrėju. Šv. Kotrynos bažnyčia, Šv. Jonų bažnyčia, Misionierių bažnyčios bokštai, Bazilijonų vartai – tai tik keletas žinomiausių jo kūrybos pavyzdžių, suformavusių savitą Vilniaus kaip barokinio miesto veidą. 2019 m. tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ (meno vadovas Rodrigo Calveyra) inicijavo Glaubicui skirtų koncertų ciklą gražiausiose jo sukurtose bažnyčiose, taip siekiant garsinti jo vardą ir skatinti gilesnį domėjimąsi senąja kultūra. Ši idėja sulaukė didžiulio publikos susidomėjimo ir palaikymo. Pirmasis ciklo koncertas įvyko Evangelikų liuteronų bažnyčioje, kurios bendruomenė ir pakvietė Glaubicą atvykti į Vilnių 1737 m. – miestą, kuriame jis gyveno ir kūrė iki pat savo mirties. Pirmajame ciklo koncerte, išryškinant Glaubico kilmę, skambėjo jo laikų lenkų ir vokiečių kompozitorių kūryba.
Antrasis ciklo koncertas rugsėjo 22 d. vyks viename iš labiausiai vertinamų jo šedevrų – Šv. Kotrynos bažnyčioje, kuriai 1743 m. Glaubicas sukūrė bokštus, frontoną, koplyčią ir interjerą. Ši grakšti dvibokštė bažnyčia tapo Vilniaus baroko architektūros mokyklos prototipu. Apie tai, kokia muzika iš tiesų skambėjo Glaubico bažnyčiose Vilniuje, duomenų praktiškai neišlikę, tačiau žinoma, kad tuo metu didžiulę įtaką regiono muzikai darė Drezdeno dvaras, jame rezidavusio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Augusto II skonis. Koncerte klausytojai išgirs Drezdene dirbusį Venecijos muzikos meistrą Antonio Lotti, kurio darbus vertino, kopijavo tokie genijai kaip Johannas Sebastianas Bachas ir Georgas Friedrichas Handelis. Programoje skambės ir šiame dvare kapelmeisteriu dirbusio Lotti mokinio, iškilaus čekų kilmės kompozitoriaus Jano Dismas Zelenkos kompozicijos, ypač vertinamos už harmoninį išradingumą. Klausytojai susipažins ir su kito Drezdeno dvaro kapelmeisterio Johanno Davido Heinicheno kūryba, taip pat su J. S. Bacho mokiniu Johannu Philippu Kirnbergeriu, kūrusiu Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės didikų dvaruose. Programoje skambės ir Georgo Philippo Telemanno, kurį laiką gyvenusio Glaubico gimtojoje Silezijoje, muzika. Klausytojai susipažins ir su Johanno Georgo Pisendelio kūryba – tai išskirtinio talento smuikinininkas, italų virtuozo Giuseppes Torelli mokinys, vadovavęs Drezdeno dvaro kapelai.Vokalinius ir instrumentinius kūrinius atliks Vilniuje reziduojantis ansamblis „Canto Fiorito“ kartu su Lenkijos senosios muzikos ansambliu „Nova Silesia“ ir baroko muzikos žvaigžde, brazilų kilmės smuikininku – Rodolfo Richteriu.
Prieš koncertą menotyros mokslų daktarė ir baroko muzikos atlikėja Renata Dubinskaitė klausytojams praves trumpą paskaitą apie Glaubico kūrybą ir baroko architektūros bei muzikos paraleles. Rugsėjo 20 d., sekmadienį, 11 val. klausytojai, kurie norėtų geriau pažinti Glaubico darbus, kviečiami į istorikės ir gidės Erikos Meškauskienės ekskursiją, kurios metu bus ne tik lankomi išlikę Glaubico sukurti pastatai, bet ir pasakojama apie neišlikusiuosius. Norinčius dalyvauti ekskursijoje kviečiame registruotis elektroniniu paštu info@cantofiorito.lt. Tiek ekskursija, tiek koncertas yra nemokami, kad galėtų dalyvauti ir stokojantys, tačiau norintys išreikšti padėką ir palaikymą ciklo idėjai bei tęstinumui kviečiami palikti savanorišką auką gidei ir muzikantams. Ekskursijos ir koncerto klausytojų skaičius ribojamas, norintys dalyvauti koncerte kviečiami registruotis internetu https://forms.gle/Ln7F7Udoe9gHsvnc8 arba koncerto vietoje.