Vilniaus ir Diuseldorfo miesto savivaldybės, Vilniaus dailės akademija ir VšĮ Užupio meno inkubatorius sėkmingai įgyvendina menininkų rezidencijų programą

2013 metais Vilniaus miesto savivaldybė, Diuseldorfo miesto savivaldybė ir Vilniaus dailės akademija pasirašė trišalę bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią jau penktus metus sėkmingai įgyvendinama menininkų mainų programa. Stiprius ryšius su Diuseldorfo menininkais palaikantis Čiurlionio draugijos tarybos pirmininkas, šios programos iniciatorius Saulius Valius prisimena, kad įgyvendinti menininkų mainų idėją buvo pasiūlyta vainikuojant ilgametį šių dviejų miestų bendradarbiavimą bei siekiant nubrėžti šios gražios kūrybinės partnerystės gaires. „Džiaugiuosi, kad Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros skyriaus, Diuseldorfo miesto ir Vilniaus dailės akademijos iniciatyva įgauna pagreitį, įtraukdama vis daugiau svarių kultūros bei meno organizacijų. Tai leidžia gerinti jų veiklos kokybę, telkti miestų bendruomenes, plėsti jų kultūrinius akiračius.“, – sako S. Valius.

Nuo 2016 metų į šios rezidencijų programos organizavimą ir kuravimą aktyviai įsijungė ir Užupio meno inkubatorius. Šiais metais jo kūrybinėje studijoje rezidavo programos dalyvė menininkė Julija Rautenhaus, prieš metus viešėjo skulptorius, keramikas Matthias Grotevent. Abu Diuseldorfo menininkai čia užsiėmė aktyvia kūrybine veikla, vėliau savo darbus pristatė parodose Užupio meno inkubatoriaus projektinėje erdvėje „Galera“.

Užupio meno inkubatoriaus direktorius Giedrius Bagdonas pastebi, kad inkubatoriuje jau antrus metus reziduojantys menininkai iš Diuseldorfo atranda savo auditoriją ir Vilniuje. „Žiūrovai noriai ateina stebėti gyvos kūrybos proceso, pamatyti rezidavimo metu sukurtų projektų bei ekspozicijų, pabendrauti su kūrėjais diskusijų, pristatymų ar kūrybinių dirbtuvių metu. Galimybe pasidalyti patirtimis mielai pasinaudoja ir vietiniai Užupio meno inkubatoriaus rezidentai.“, – sako G.Bagdonas.

2017 metų Vilniaus ir Diuseldorfo menininkų mainų programos rezultatas – spalio 27 d. Vilnius dailės akademijos Keramikos kūrybinio centro lauko ekspozicijoje (Maironio g. 6) atidaryta menininkės Julijos Rautenhaus eksperimentinė keramikos darbų paroda „Balloons“. Tą patį vakarą Užupio meno inkubatoriaus projektinėje erdvėje „Galera“ buvo pristatyta ir kita šios kūrėjos ekspozicija pavadinimu „Piliakalniai“.

Julija Rautenhaus (g. 1982 m. Vokietijoje) – instaliacijų menininkė, kostiumų dizainerė, fotografė, perfomansų autorė. Bendradarbiauja su Vienos, Diuseldorfo, Miulheimo prie Rūro bei kitų miestų menininkais, jos instaliacijos ir perfomansai jau spėjo apkeliauti Rūro sritį, Berlyną, Tulūzą. Mūsų šalyje spalio 4 d.-gruodžio 3 d. kūrėja vieši kaip Vilniaus ir Diuseldorfo miestų menininkų mobilumo programos dalyvė.

Darbuose Julija stengiasi atskleisti vaizduojamų vietų savitumą, jų istorines ar kitas, dar giliau paslėptas, patirtis. Savo kūryba ji kelia klausimą, kaip ir kiek meno prisilietimas pakeičia konkrečią erdvę.

Mūsų šalyje Julijos dėmesį patraukė lietuviški piliakalniai. Šie archeologijos paminklai jai pasirodė unikalūs ne tik savo struktūra ir formomis, bet ir juose sustingusiomis žmonių bei jų žemės istorijomis. Menininkė atidžiai įsižiūri į kiekvieną iš jų, atsirenka subtiliausias detales ir, sumaišiusi su savo pačios gyvenimo laiko smiltimis, supila juos į naują kūrybinį darinį.

Užupio meno inkubatoriuje rezidavusi autorė didžiąją viešnagės laiko dalį skyrė eksperimentavo su keramikos degimo technikomis, kūrė parodai skirtus keramikos darbus, tyrė piliakalnių kaip archeologijos paminklų istoriją. Viešnagę praturtino ir bendravimas su Vilniaus dailės akademijos (VDA) bendruomene, Užupio meno inkubatoriaus menininkais ir svečiais. Ryšį su Vilniaus dailės akademija Julijai padėjo palaikyti VDA Keramikos kūrybinio centro vadovas Tomas Daunora, pagelbėjęs menininkei rinktis medžiagas, išdegti būsimus meno eksponatus VDA dirbtuvėse ir kitaip ruoštis parodai. Pažintį su Lietuva Julija iki gruodžio 3 d. tęs Nidos meno kolonijoje, kurioje toliau vystys „Piliakalnių“ projektą, semsis įkvėpimo iš gamtos ir bendravimo su vietos menininkų

Parodą „Balloons“ lankytojai gali apžiūrėti iki gruodžio 10 d.