Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia Vilniaus klubo premijos laimėtoją

Šiandien, Pasaulinę knygos ir autorinių teisių dieną, skelbiame žinią apie Vilniaus klubo premiją, kuri jau šeštąjį kartą skiriama už knygą apie Vilnių. Šiemet premija bus įteikta knygos „Gatvių susitikimai“ autorėms Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei. Knygą 2020 m. išleido leidykla „Aukso žuvys“, autorėms skiriama 1000 eurų premija.

Komisijos teigimu, tai šeimos knyga, kurią siūloma skaityti kartu. Ji skatina žaisti ir lavina vaizduotę, lydėdama kelionėje po Vilnių ir jo praeitį. Ši knyga – tai ir būdas bent trumpam prisiliesti prie tokio Vilniaus, kokio galbūt dar nežinome, nepažįstame, ir iš naujo atrasti vietas, kuriomis esame įpratę vaikščioti, gatves, kuriose gyvename. Knyga vertintojų dėmesį patraukė šiuolaikiška forma ir menišku apipavidalinimu.

Kitos komisijos narių įvertintos knygos – tai Tadeuszo Konwickio knyga „Raistai“ (iš lenkų kalbos vertė Vidas Morkūnas; leidykla „Odilė“, 2020 m.), parašyta 1947 m. ir pasakojanti apie lenkų pogrindžio agoniją Vilniaus krašte; taip pat – Virginijos Kulvinskaitės „Kai aš buvau malalietka“ (leidykla „Kitos knygos“, 2019 m.), kurioje iš asmeninės jaunos moters perspektyvos kalbama apie Vilniaus svarbą asmenybės formavimuisi; šiltai atsiliepta ir apie Mariaus Marcinkevičiaus parašytą ir Ingos Dagilės iliustruotą knygą „Akmenėlis“ (leidykla „Tikra knyga“, 2020 m.) – tai itin švelniai ir subtiliai papasakota istorija apie vieną skaudžiausių istorijos etapų, bendrą visai Europai – holokaustą ir jo paliktas žaizdas mūsų miestams.

Ir knyga laureatė „Gatvių susitikimai“, ir „Akmenėlis“ šiemet jau buvo įvertintos Knygos meno konkurse: Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei premija buvo paskirta „už plastišką teksto ir vaizdo pulsavimą bei išradingą istorijos faktų ir gatvių vardų susitikimą“, Ingai Dagilei – diplomas „už iliustracijomis kuriamus vidinius miestus“.

Vilniaus klubo padėka už naują knygų seriją „Neatrasti Vilniaus tekstai“ skiriama leidyklai „Odilė“, kuri šiemet pateikė dvi Tadeuszo Konwickio knygas – „Raistai“ ir „Meilės įvykių kronika“.

Šių metų komisijoje dalyvavo Vilniaus klubo nariai: Mantas Adomėnas, Rita Bartkevičienė, Rima Cicėnienė, Kristina Mekšrūnienė, Nijolė Norkūnienė, Eva Valentinas, Deividas Zibalas bei Lietuvos leidėjų asociacijos pakviesti literatūros specialistai: poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, istorikas Aurimas Švedas, taip pat LLA direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.

Vilniaus klubo premijai buvo pateikta 13 naujų knygų, išleistų 2019-2020 metais, 5 knygos, išleistos 2019 m., buvo pateiktos premijai praėjusiais metais. Net 6 knygos iš sąrašo yra skirtos šeimai, vaikams. Tai ypač džiugina, nes jau šiandien prasidedanti Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojama akcija „Lietuva skaito“ kviečia kurti tradiciją skaityti šeimoje, o šių metų knyga laureatė tam ypač tinka. Virtualiais renginiais turtinga akcija vyks net dvi savaites – iki gegužės 7 d., Spaudos atgavimo kalbos ir knygos dienos.