Vilniaus miesto gatvėse – Tado Kazakevičiaus užfiksuotas nykstantis Lietuvos kaimas

Lietuvos nacionaliniame muziejuje iki gegužės 30 d. veikiančią tarptautinių fotografijos konkursų finalininko Tado Kazakevičiaus nuotraukų parodą „Tai, ko nebebus“ dvi savaites bus galima išvysti ir Vilniaus miesto gatvėse. Keturiasdešimtyje JcDeaux stendų eksponuojamos fotografijos atrinktos paties autoriaus. Pasak menininko, šie darbai geriausiai atspindi jo kūrybą. Kartu jis tikisi, jog artėjant vasarai šios fotografijos paskatins miesto žmogų patraukti į kaimą ir primins apie ten tvyrančią ramybę ir jame slypintį grožį.

Paroda „Tai, ko nebebus“ – tai fotografijų ciklas, pristatantis penkerius metus fiksuotą nykstantį Lietuvos kaimą. Ieškodamas įsimintinų ir iškalbingų kadrų šalies keliais ir vieškeliais fotografas T. Kazakevičius nuvažiavo daugiau nei 7000 kilometrų.

„Gyvendamas Jungtinėje Karalystėje beveik per visas savo atostogas lankydavau Lietuvą, o čia fotografinių nuotykių vedamas vis traukdavau į kaimo pusę. Grįžęs į tėvynę visam laikui nejučiomis pradėjau fiksuoti kaimo nūdieną, dar neturėdamas aiškios vizijos, į ką visa tai bus sujungta“, – prisiminimais apie tai, kaip pradėjo fotografuoti nykstantį Lietuvos kaimą, dalijasi fotomenininkas.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje veikiančioje parodoje lankytojai gali išvysti pusę šimto nuotraukų, čia pat – žemėlapis su pažymėtu T. Kazakevičiaus nukeliautu maršrutu. Užfiksuotą įsimintinų kadrų atmosferą sustiprina kompozicijos, sukurtos iš kelionėse autoriaus rinktų jau niekam nereikalingų praėjusio gyvenimo reliktų.

Paroda nustebina ne tik vizualiniu pateikimu, bet ir specialiai parfumerės Laimos Kiškūnės sukurtu kvapu, dvelkiančiu reliktinės pušies, sulytos žemės ir pačiulio aromatu.

Šiandien, apmąstydamas visą prabėgusį laiką, kurį skyrė fotografijų ciklui, T. Kazakevičius pripažįsta, kad nepaisant to, jog tai buvo asmeninė kelionė, jos metu įamžintos akimirkos sukels sentimentų ir žiūrovui: „Tai buvo asmeniška kelionė. Netikėtai, atsitiktinai ji prasidėjo tėčio gimtinėje, o baigiau keliauti mamos gimtinėje, Šiauliuose. Esu tikras, kad tam tikra prasme tai ne tik mano kelionė. Šiuose vaizduose mes visi rasime ką nors labai asmeniško. Mes kiekvienas kadaise turėjome sąlytį su šiomis akimirkomis, tačiau, patys to nenujausdami, pametėme pakeliui, pripratę prie to, ko nebebus.“

Fotomenininko T. Kazakevičiaus parodą „Tai, ko nebebus“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje ir JcDeaux stenduose Vilniaus gatvėse galima pamatyti iki gegužės 30 d.

Apie Lietuvos nacionalinį muziejų

Tai vienas pirmųjų muziejų Lietuvoje, įkurtas 1855 metais. Šiandien muziejus saugo daugiau nei 1,5 mln. eksponatų ir vienija vienuolika padalinių, iš kurių aštuoni veikia Vilniuje, trys – Lietuvos regionuose. Tai didžiausia Lietuvos kultūros paveldo saugykla, atspindinti šalies istorijos raidos etapus nuo akmens amžiaus iki šių dienų, siekianti supažindinti su svarbiausiais Lietuvos istorijos reiškiniais ir įvykiais, kurie lėmė visuomenės raidą ir formavo šiuolaikinės Lietuvos tapatybę.