Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje lapkričio 16 – gruodžio 10 d. vyks dvi parodos, skirtos Ukrainai.

 

Pirmoji – ukrainos menininkės Lesios Synichenko paroda VIRSMAS. Tai pasakojimas apie Karą, Namus ir Tikėjimą. Autorė mąsto apie gyvenimą karo draskomame pasaulyje, bando suprasti ir perteikti šią transformaciją per kūrinius, poeziją, dienoraščių ištraukas. 

Kompiuterinėje grafikoje naudojamas terminas morfingas reiškia virsmą, transformaciją, pasikeitimą. Tai filmuose ir reklaminiuose klipuose naudojamas specialusis efektas, kai palaipsniui vienas objektas virsta kitu. Tačiau menininkė virsmo poveikį jaučia fiksuodama vidinius, ne iš karto pastebimus joje vykstančius pokyčius. Paroda susideda iš dviejų dalių. Kiekvienoje jų eksponuojami grafikos darbai bei juos papildantys autorės sukurti tekstai ir eilėraščiai.

Plačiau https://www.vaikugalerija.lt/parodos/11-16-12-10-lesia-synychenkovirsmas/

Apie menininkę:

Lesia Synyčenko gimė 1978 m. Černihive, Ukrainoje. Gyvena Kyjive, bet šiuo metu glaudžiasi Vilniuje. Baigė Černihivo meno mokyklą ir Kyjivo Taraso Ševčenkos nacionalinį universitetą (Žurnalistikos institutą).

2018 – 2019 m. dalyvavo Ukrainos keramikos muziejaus organizuotoje programoje „E-Vasaros keramikos akademija“ (Opišnia, Poltavos sritis), o taip pat baigė Keramikos mokyklą Cholodny Jare (Čerkasų sritis). Grafikoje ir iliustracijose naudoja spausdinimo rankiniu būdu techniką, maišo įvairias medijas. Taip pat užsiima keramika.

Lesios darbai yra saugojami privačiose kolekcijose ir įvairiuose Ukrainos bei Europos muziejuose. Menininkė yra iliustravusi aštuonias knygas, pati rašo apsakymus ir poeziją. Dirbo žurnaliste Ukrainos žiniasklaidoje, buvo literatūrinės platformos „Bukvoid“ redaktorė. Turi kultūros vadybos patirties. 2011 – 2012 m. dirbo kultūrinės asociacijos „Remzavod“ (Černihivas) projektų vadove, o 2016 m. Kyjive įkūrė meno studiją „The Flying Fish“.

Antroji  – meno laboratorijos ir kūrybinės studijos AZA NIZI MAZA paroda ATVIRUKAI IŠ KARO ZONOS.

„Jai 13 metų, ji dailininkė ir ji tapo savo paveikslus požemyje“. Tai galėtų būti nuostabus meno projektas, jei būtų kažkur Niujorke, ar Londone gražų pavasarį. Tačiau ji ukrainietė iš Charkivo. Ir šiuo atveju metro stotys naudojamos kaip slėptuvės. Ji ir šimtai kitų vaikų, kurie slepiasi su savo šeimomis nuo agresijos ir žudančių sunkiosios artilerijos smūgių į civilinius objektus. Visi jie labai bijo. Ir tapo piešinius apie karą. Šie meno kūriniai yra žinutės milijonams šios planetos gyventojų.

Aza Nizi Maza yra meno laboratorija ir kūrybinė studija vaikams, kuri duris atvėrė Nikolajaus ir Marijos Kolomiets pastangomis dar 2012 m. Charkive.

Rusijos armijos agresijos pradžioje Nikolajus tą pačią akimirką studiją perkėlė į Charkivo metro stotį. Ji ne tik tapo itin svarbiu prieglobsčiu. Daugumai Charkivo gyventojų ji tapo antraisiais namais. Kartu su jaunaisiais požemio rezidentais, studijos mokiniai besitęsiančio karo metu ir toliau tapė. Šie kūriniai atspindi jausmus ir mintis, kurias vaikai jaučia savo miestui, šaliai ir kaip jie suvokia stipriai pasikeitusią realybę. „Nestojant oro atakoms, studija net tris savaites veikė kaip prieglobstis nuo bombardavimo. Čia slėpėsi per 50 žmonių iki kol galėjo būti evakuoti. Tuomet aš supratau, kad mes privalome ką nors daryti. Matydamas, kiek šioje metro stotyje slepiasi vaikų (kai kurie ten leido visas dienas, kiti atvykdavo pernakvoti), nusprendėme tęsti savo veiklą ir padėti vaikams“ – sakė Nikolajus.

Plačiau: https://www.vaikugalerija.lt/parodos/11-16-12-10atvirukai-is-karo-zonos/