Vilniuje netrukus prasidės XXI Tarptautinis akordeono festivalis

Tegul ši žinia pasiekia visus akordeono muzikos mylėtojus: lapkričio 10 dieną rudeniškame Vilniuje prasideda XXI Tarptautinis akordeono festivalis. Kaip visuomet, renginio organizatoriai klausytojams  siekia pristatyti įdomiausias bei aktualiausias akordeono meno tendencijas. Net penkiuose iš aštuonių festivalio koncertų pasirodys veržlūs jaunosios kartos atlikėjai, kurie savo koncertinio gyvenimo neįsivaizduoja be iššūkių ir eksperimentų. Taip pat skubame pranešti, jog festivalis šiemet ypatingai atviras – dauguma koncertų nemokami. Tad kviečiame kartu mėgautis šia įvairiaspalve ir nuolat stebinančia akordeono švente!

Solidų atidarymo koncertą lapkričio 10 d. 19 val. Vilniaus dailės akademijos gotikinėje salėje surengs šiaurės šalių muzikos ambasadorius Geir Draugsvoll. Jis pelnytai tituluojamas viena reikšmingiausių akordeono pasaulio asmenybių ir šio instrumento pionieriumi, į kurį lygiuojasi daug scenos profesionalų.  Muzikantas nuolat bendradarbiauja su kompozitoriais ir inspiruoja naujų kūrinių premjeras, pasižymi precizišku bei įtaigiu atlikimu ir nepaliaujamu naujovių ieškojimu. Koncerto metu girdėsime originalią šiaurės kompozitorių muziką, kurios sukūrimą yra inicijavęs pats Geir Draugsvoll. Šį aukščiausio lygio atlikėją, savo įstabiu muzikavimu reprezentuojantį pačias geriausias instrumento savybes, verta išgirsti ir pradedantiems pažintį su akordeonu, ir brandiems melomanams.

Antrasis festivalio koncertas lapkričio 13 d. 19 val. pakvies į Vytauto Kasiulio dailės muziejų, kuriame ansamblis “Classic+” pristatys programą “Sukurk mane”. Jos epicentras – to paties pavadinimo kompozitorės Viltės Žakevičiūtės premjerinis kūrinys, parašytas specialiai šiam festivaliui. Keturios netradicinio ansamblio atlikėjos savo  instrumentų – akordeono, fortepijono, arfos bei dangiško soprano – garsais nukels klausytoją į jo paties pasąmonę, kurioje žmogaus kaip asmenybės kūryba vyksta čia ir dabar. Šiame vidiniame pasaulyje viskas jautru ir trapu – nuo aistrų ir nuopuolių iki maldos, vilties bei šviesos. Programoje skambės beveik išimtinai pastarųjų dešimtmečių muzika, paįvairinta keliais praėjusio šimtmečio pabaigos opusais.

Šiuolaikišką akordeoną pristatantis ir nusistovėjusius stereotipus apie šį instrumentą laužantis ansamblis „ContemporACCO“ pakvies į susitikimą lapkričio 14 d. 19 val. Vilniaus dailės akademijos gotikinėje salėje. Tai mobilios sudėties muzikantų kolektyvas, vadovaujamas festivalio meno vadovo Raimondo Sviackevičiaus. Siekdami įrodyti, jog XIX amžiuje sukurtas akordeonas yra netgi tinkamesnis įrankis šiuolaikinei muzikai atlikti nei bet kuris iš standartinės orkestro sudėties instrumentų, jaunieji atlikėjai pristatys originalų ir aktualų repertuarą. Koncerte pažinsite instrumento galimybes, netradicinius garso išgavimo būdus, efektus, išgirsite modernių idėjų bei jaunatviško polėkio kupinas kompozicijas.

Kas gali būti geriau už akordeoną? Daug akordeonų! Šiais metais festivalyje pasirodys LMTA AKORDEONŲ ORKESTRAS, kuriame gros kupini entuziazmo LMTA akordeono katedros studentai, į vienį sulydę savo nepalaužiamą energiją ir tarptautinių konkursų patirtį. Lapkričio 15 d. 19 val. koncerte skambės ne tik puikiai žinomų klasikinių kūrinių transkripcijos, bet ir originali muzika, sukurta būtent akordeonų orkestrui. Ilgametis orkestro meno vadovas ir dirigentas prof. Ričardas Sviackevičius nuo šių metų orkestrą patikėjo Lietuvoje puikiai pažįstamam akordeonistui Tadui Motiečiui. Scenoje drauge su orkestru išgirsite ir solistus, tačiau laikykime tai paslaptyje, kol susitiksime Vilniaus dailės akademijos gotikinėje salėje.

Dar vienas jaunatviškas akordeonistų ansamblis, pasivadinęs Ítríó, muzikuos Vytauto Kasiulio dailės muziejuje lapkričio 16 d. 19 val. Tai trys Islandijos akordeonistai, šiuo metu drauge studijuojantys ansamblio meną Danijos Karališkojoje akademijoje, profesoriaus Geir Draugsvoll klasėje. Ítríó siekia atverti publikos akis ir pristatyti neišmatuojamas akordeono galimybes, rodyti teigiamą pavyzdį jauniems muzikantams ir įkvėpti juos pasirinkti šį nuostabų instrumentą. Ansamblio programa įvairialypė, sudaryta iš skirtingų periodų ir stilių kūrinių – nuo tradicionalizmo iki modernių ar neįtikėtinais ritmais alsuojančių opusų. Lietuvos publika turės neeilinę galimybę išgirsti ir paslaptingosios Islandijos muzikinius atspalvius.

Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčios sceną lapkričio 19 d. 19 val. šturmuos Varšuvos F. Chopino muzikos universiteto studentų desantas, vedamas šio universiteto rektoriaus profesoriaus Klaudiusz Baran. Visa be išimties šio profesoriaus klasė tarptautiniu mastu nuolat užima lyderių pozicijas įvairiuose konkursuose, projektuose bei iniciatyvose. Ne kartą įrodę esantys verti didžiausių scenų ir ovacijų, talentingi jaunuoliai pasirodys ne tik solo, bet ir kartu su kamerinės muzikos partneriais. Koncerto programoje skambės klasikos aranžuotės, lenkų kompozitorių kūryba akordeonui, taip pat nemažai įspūdingų, virtuoziškų akordeono muzikos hitų.

Ieškantys to, kas apibrėžiama žodžiu „klasiška“, laukiami Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje, kurioje lapkričio 21 d. 19 val.  pasirodys solistė Marija Vlasova. Ji atstovauja auksinę Rusijos akordeonistų virtuozų kartą, gimusią naujojo tūkstantmečio pradžioje. Atlikėjos repertuare vyrauja įspūdingo masto opusai – tai J. S. Bacho ciklai “Gerai Temperuotas Klavyras”, šešios Prancūziškos siuitos bei Goldbergo variacijos, taip pat P. Hindemito polifoninis ciklas ,,Ludus Tonalis“ ir O. Mesiano vargonų ciklas ,,La Nativite du Seigneur“. Drąsius Marijos Vlasovos repertuaro sprendimus lydi rafinuotas ir aiškus atlikimas, pasižymintis dvasingumu bei filosofija  ir sukuriantis itin brandžią visumą. Nekantraujame išgirsti, kokią programą Marija Vlasova paruošė Vilniaus publikai.

Na, o kokia šventė be fejerverkų? Lapkričio 22 d. 19 val. uždaryti festivalį kviečia duetas TANGO REACTION. Koncerte Vilniaus Rotušėje pasirodys ugningieji serbai, grojantys ne tik įvairiausios stilistikos kūrinius – klasiką, tango, prancūzų, balkanų  muziką, bet ir pačių atlikėjų sukurtą balkango žanrą. Šis ansamblis sužavi unikaliu giminingų instrumentų – bandonijos ir akordeono – žaismu ir  įtraukia į siautulingą fiestos atmosferą. Intriguoja  dueto gimimo istorija – Aleksandar Nikolić ir Petar Marić, 15 metų bendravę kaip mokytojas ir mokinys, vieną dieną nusprendė kartu žengti į sceną. Ir nesuklydo! Ir dabar, sulaukę didžiulio tarptautinio pasisekimo, šie energingi atlikėjai atvyksta į Vilnių su trenksmu atlikti finalinį festivalio akordą. Būkite pasiruošę!

Kviečiame į aktualų, veržlų, įtraukiantį  renginį – XXI-ą Tarptautinį akordeono festivalį, įvairiose Vilniaus erdvėse vyksiantį lapkričio 10 – 22 dienomis.